Slovenskom sa začal šíriť ďalší podvod, ktorý prebieha cez SMS správy a Slovákov môže obrať o kompletne všetky peniaze. Nebezpečné SMS podvodníci formulujú tak, aby sa ľahko dostali k číslu vašej platobnej karty a následne vám vybielili účet.
Podovdné SMS správy sa tvária ako oficiálna komunikácia od Colnej správy SR alebo Slovenskej pošty. Podvodníci skúšajú zneužívať mená viacerých legitímnych inštitúcií, aby u ľudí vzbudili dôveru.
Nebezpečné SMS správy
Textové správy, ktoré aktuálne zaplavujú Slovensko, oznamujú, že adresát má balík v preclení a že colné konanie sa zastavilo pre neplatné PSČ. Ide o klasický postup, kedy podvodník vyvíja na potenciálnu obeť nátlak a dostáva ju do časovej tiesne. V textovej správe sa totižo uvádza, že ak príjemca do 24 hodín nepotvrdí adresu cez priložený odkaz, o balík môže prísť.
Ako uvádza portál denníka Pravda, správa pokračuje inštrukciou. Príjemca má pre aktiváciu odkazu odpovedať písmenom Y a znova otvoriť SMS správu. Na konci je odosielateľ podpísaný ako „Tím Slovenskej pošty“. Samozrejme, Slovenská pošta ani Colná správa SR s týmito podvodnými správami nemajú nič spoločné.

Správy ignorujte
Slovenská pošta ani Colná správa SR takéto správy nezasielajú. Ide o podvod, ktorého cieľom je získať od ľudí osobné údaje, najmä čísla platobných kariet, prípadne ich presmerovať na podvodné stránky. Na týchto stránkach sa často nachádza škodlivý softvér, ktorý si používateľ nevedomky nainštaluje do zariadenia. Pdovdníci potom môžu v zariadení páchať škody.
Podvod vykazuje klasické známky smishingu – čo je obdoba phishingu, ale phishingový útok sa vykonáva cez e-maily. Ako sme naznačili, tieto falošné SMS správy ignorujte a na žiadne odkazy neklikajte. Ak očakávate balík, pravosť informácie si môžete overiť priamo cez Slovenskú poštu alebo Colnú správu SR.
Podozrivé znaky SMS správ
Falošnú SMS správu môžete spoznať tak, že obsahuje niektorý z podozrivých znakov. Napríklad sa v nej vyskytujú gramatické chyby alebo vety nie sú logické. Vo falošných správach sú často odkazy, ktoré smerujú na podozrivé webové stránky a tie majú odlišnú adresu než oficiálny web inštitúcie. Podozrivé je tiež to, ak odosielateľ od vás žiada neštandardné pokyny alebo vyžaduje okamžitú akciu.
Ak ste na odkaz klikli, okamžite z tejto podvodnej stránky odíďte a nezadávajte tu žiadne svoje údaje. Taktiež z tejto stránky nič nesťahujte, aby ste si do zariadenia nenainštalovali škodlivý softvér.
V prípade, že ste zadali svoje platobné údaje, okamžite kontaktuje svoje banku a oboznámte ju so vzniknutou situáciou. Vhodné je tiež stiahnuť si do zariadenia kvalitný antivírusový program a skontrolovať zariadenie, či sa v ňom nenachádza škodlivý softvér. Podvod môžete nahlásiť aj Polícii SR alebo Národnému centru kybernetickej bezpečnosti.