Google začal zavádzať obmedzenia výkonu batérií vo svojich smartfónoch, dôvodom je ochrana proti prehrievaniu. Ako prvý zasiahol nový model Pixel 9a, no ďalšie aktualizácie budú čoskoro nasledovať a dotknú sa starších, ale aj budúcich Pixel zariadení. Čoskoro navyše rovnaké obmedzenia čakajú pravdepodobne aj používateľov ostatných značiek, ktoré používajú operačný systém Android.
Problémy s prehrievaním
O zavedení opatrení na obmedzenie výkonu batérií svojich telefónov rozhodla spoločnosť Google v snahe bojovať s dlhodobými ťažkosťami spojenými s prehrievaním zariadení. Prvý zasiahnutý model, nový Pixel 9a, mal krátko po vydaní výrazné problémy so zvyšovaním teploty počas bežného používania, najmä pri rýchlom nabíjaní alebo procesoch náročných na výkon.
V reakcii na tieto problémy Google pristúpil k vydaniu softvérovej aktualizácie, ktorá obmedzuje maximálny výkon batérie ako aj rýchlosť nabíjania. Tieto opatrenia majú za cieľ predĺžiť životnosť zariadení a zároveň minimalizovať bezpečnostné riziká, ktoré by mohlo prehrievanie spôsobovať.
Podobné sadzby čoskoro čakajú aj Pixel 6a, ktorého aktualizácia dorazí do niekoľkých týždňov. Konkrétny spôsob obmedzení zahŕňa automatickú aktiváciu určitých funkcií, ktoré sa zapnú po prekročení hranice 400 nabíjacích cyklov batérie. Potom dôjde ku zníženiu dostupnej kapacity batérie a obmedzeniu maximálnej rýchlosti nabíjania, čím sa výrazne redukuje možnosť prehriatia a predlžuje životnosť batériového článku.
S novým systémom Android 16 prídu obmedzenia pre všetky značky
Tieto kroky majú byť súčasťou širších zmien, ktoré Google uvedie spolu s premiérou operačného systému Android 16. Ten bude obsahovať funkciu, ktorú používatelia telefónov Pixel budú môcť manuálne aktivovať cez svoje nastavenia. Funkcia automaticky sleduje stav batérie, pričom v momente, keď sa kapacita výraznejšie zníži opotrebovaním, zobrazí sa majiteľovi varovanie a telefon preventívne zníži celkový výkon zariadenia ako aj rýchlosť nabíjania s cieľom predĺžiť životnosť prístroja.

Čo je však pre zákazníkov ostatných značiek závažnejšie – zatiaľ čo na Pixeloch bude môcť byť táto funkcia aktivovaná voliteľne, na ostatných Android smartfónoch bude pevne zabudovaná do systému bez možnosti jej vypnutia. To znamená, že výrobcovia ako Samsung alebo Xiaomi, ktorí zvyčajne operačný systém Android upravujú a prispôsobujú vlastným potrebám, budú v tomto prípade nútení dodržiavať pravidlá nastavené Googlom a obmedzenie výkonu a nabíjania bude povinné.
Nevyhnutná zmena alebo krok späť pre používateľov?
V súčasnosti neexistuje všeobecná zhoda medzi používateľmi o dopadoch tejto stratégie. Na jednej strane môžu obmedzenia znamenáť pozitívnu zmenu smerujúcu k predĺženiu životnosti smartfónov, menšiemu opotrebovaniu akumulátorov a zvýšeniu ich celkovej spoľahlivosti.
Na druhej strane je porovnateľne jasné, že mnohí používatelia budú vnímať obmedzenia výkonu či pomalšie nabíjanie ako neželanú komplikáciu, ktorá bude vážne ovplyvňovať používateľský komfort. Spotrebitelia sú navyknutí na rýchle nabíjanie a plnú dostupnosť výkonu svojich zariadení, pričom povinná systémová aktualizácia im pravdepodobne odoberie možnosť výberu medzi pohodlím a dlhovekosťou.
Budúce mesiace tak budú kľúčové v sledovaní reakcií zákazníkov aj krokov konkurencie zo strany iných operačných systémov, predovšetkým značky Apple, ktorí v súčasnosti k podobným systémovým zásahom nepristupujú. Google však touto zmenou jasne nastavuje trend, ktorého cieľom je predĺžiť výdrž smartfónov, no často za cenu výrazného zníženia ich pohodlia pri používaní.