Slovenské mestá a obce začínajú implementovať inovatívny systém dopravného značenia, ktorý má potenciál výrazne zlepšiť priepustnosť križovatiek. Ide o doplnkové značenie v podobe zelenej šípky pri semaforoch, umožňujúce vozidlám odbočovať vpravo aj počas červeného signálu za presne stanovených podmienok.
Tento systém, ktorý sa prvýkrát testoval v Bratislavskom samosprávnom kraji, konkrétne na dočasnej svetelnej signalizácii v obci Slovenský Grob, priniesol pozitívne výsledky v oblasti znižovania dopravných zápcch. Princíp fungovania spočíva v možnosti odbočiť doprava z krajného pravého jazdného pruhu aj v čase, keď na semafore svieti červený signál.

Funguje ako „stopka“. Hrozí vysoká pokuta
Pre správne využitie tohto dopravného prvku musia vodiči dodržať niekoľko základných pravidiel. Najdôležitejšou podmienkou je úplné zastavenie vozidla pred hranicou križovatky. Následne je nevyhnutné dôkladne skontrolovať dopravnú situáciu a presvedčiť sa, že odbočením neohrozia chodcov prechádzajúcich na zelený signál, cyklistov ani ostatných účastníkov cestnej premávky.
Odbočenie je povolené výlučne z jazdného pruhu, pri ktorom je zelená šípka umiestnená. Vodiči musia brať do úvahy, že ostatné smery v križovatke môžu mať v tom čase zelenú, čo zvyšuje potrebu mimoriadnej opatrnosti.
Za nedodržanie stanovených pravidiel, najmä za nezastavenie pred križovatkou alebo ohrozenie iných účastníkov premávky, hrozia vodičom sankcie. Pokuta môže dosiahnuť výšku až 300 eur a priestupok je klasifikovaný ako závažné porušenie dopravných predpisov.
Chcú mať čo najefektívnejšie riešenie
Z ekonomického hľadiska predstavuje zavedenie tohto systému investíciu do zvýšenia efektivity dopravy. Zníženie času stráveneho čakaním na križovatkách má priamy vplyv na spotrebu pohonných hmôt a produktivitu dopravy, čo je významné najmä pre podnikateľský sektor a logistické spoločnosti.
Predstavitelia Bratislavského samosprávneho kraja hodnotia pilotný projekt pozitívne. Merania ukázali zníženie dĺžky kolón na testovanej križovatke a zlepšenie celkovej priepustnosti, obzvlášť počas ranných a popoludňajších dopravných špičiek. Policajný zbor taktiež vyjadruje podporu tomuto riešeniu, pričom zdôrazňuje potrebu dôslednej osvety medzi vodičmi.
Ministerstvo dopravy momentálne analyzuje možnosti rozšírenia tohto systému do ďalších regiónov Slovenska. Implementácia bude závisieť od viacerých faktorov, vrátane technických parametrov konkrétnych križovatiek, šírky komunikácií a organizácie dopravných pruhov. Kľúčovým aspektom zostáva aj pripravenosť vodičskej verejnosti na prijatie tohto nového prvku v doprave.
Postupné zavádzanie zelených šípok na vybraných lokalitách má umožniť získanie ďalších dát o efektivite systému a identifikáciu prípadných problematických aspektov. V prípade potvrdenia pozitívnych výsledkov možno očakávať širšie nasadenie tohto riešenia na území celého Slovenska, čo by mohlo významne prispieť k zlepšeniu dopravnej situácie v mestských aglomeráciách.