Nižšia DPH aktuálne platí pre základné potraviny, lieky alebo ubytovanie. Tento zoznam by sa však mohol rozšíriť, čo poteší nejedného Slováka. Načrtol to premiér SR Robert Fico. K rozšíreniu tovarov a služieb s najnižšou DPH by ale došlo až neskôr. Na margo tohto vyjadrenia reagovali aj odborníci. Tí pripomenuli, že je nutné, aby štát naďalej pokračoval v konsolidácii.
Ako uvádza spravodajský portál STVR, Fico (Smer-SSD) by chcel časom rozšíriť okruh tovarov a služieb, na ktoré by sa vzťahovala najnižšia päťpercentná DPH. K tomuto kroku ale nepríde tak skoro, pretože podotkol, že stať sa tak môže až vtedy, keď štát nájde ďalšie zdroje a hospodársky rast sa bude vyvíjať priaznivým smerom.
Nižšia DPH pre ďalšie tovary a služby
Koalícia aktuálne diskutuje o návrhu, ktorý by spod transakčnej dane vyňal niektoré podnikateľské subjekty, primárne živnostníkov a malé firmy. Podľa premiéra vládne strany už našli na tento krok aj vhodné zdroje. V prípade, že sa k tomu pridá priaznivý hospodársky rast, premiér by sa chcel „vrátiť k ľuďom“ a vznikol by tu priestor na ďalšie úľavy. V tejto súvislosti spomenul napríklad daň z pridanej hodnoty, ktorá by mohla byť nižšia pri ďalších tovaroch a službách.
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť ale zdôraznila, že je nevyhnutné, aby štát pokračoval v konsolidácii verejných financií. A preto aj keď sa nájdu nové finančné zdroje, peniaze z hospodárskeho rastu by mal štát ušetriť a nie ich rozdávať. Fico novinárom povedal: „Ak by sa nám vytvorili nejaké zdroje, napríklad, že budeme mať šťastie pri hospodárskom raste alebo pri niečom inom, tak sa znovu musíme vrátiť k ľuďom a musíme povedať, dobre, tu sme teraz pomohli s transakčnou daňou a teraz sa musíme vrátiť k tovarom a službám, kde je päťpercentná daň, poďme to rozšíriť.“

Štát musí šetriť aj na sebe
Ako sme naznačili v úvode, najnižšia päťpercentná sadzba aktuálne platí pre základné potraviny, lieky alebo ubytovanie. Zvyšok tovarov a služieb podlieha 19- alebo 23-percentnej dani z pridanej hodnoty. A hoci premiér hovorí, že by do kategórie najnižšej sadzby mohli pribudnúť nové tovary a služby, nateraz nebol konkrétny, o ktoré položky by išlo. Odborníci ale bijú na poplach, pretože by tým mohli utrpieť verejné financie. Priaznivý hospodársky rast by podľa nich mal štát využiť na znižovanie deficitu v ďalších rokoch.
Podobný postoj, aký vyjadrili odborníci, zastávajú aj niektoré opozičné strany. Tie vyhlásili, že znižovanie daní v čase konsolidácie nie je na mieste. Napríklad strana SaS uviedla, že ak chce štát naštartovať ekonomiku a pomôcť ľuďom do budúcnosti, mala by vláda znižovať výdavky. Za možné riešenia považuje SaS napríklad zrušenie niektorých ministerstiev, ktoré strana považuje za zbytočné. Konkrétne zazneli ministerstvo športu a ministerstvo regionálneho rozvoja a informatizácie.
K aktuálnym vyjadreniam premiéra SR Roberta Fica sa minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SSD) nevyjadril, no už predtým avizoval, že štát bude musieť šetriť aj na sebe, čo by sa malo prejaviť v ďalšej konsolidačnej vlne. Vláda si ozdravenie verejných financií rozložila na dlhšie časové obdobie. Pôvodným zámerom bolo znížiť deficit pod tri percentná v roku 2027, no najnovšie odhady ukazujú, že v tomto termíne sa to nepodarí splniť. Ako záverom dopĺňa portál STVR, znamená to, že poslednú vlnu konsolidácie bude musieť dokončiť budúca vláda.