TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: MIMORIADNE: Čína a USA sa opäť „dohodli“. Po mesiacoch tlaku prichádza vytúžená úľava (čo sa deje)
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2024 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

MIMORIADNE: Čína a USA sa opäť „dohodli“. Po mesiacoch tlaku prichádza vytúžená úľava (čo sa deje)

Čína a USA údajne uzavreli novú obchodnú dohodu, ktorá by mala priniesť poľavenie v rámci vzájomného ekonomického konfliktu.

12. júna 2025 14:40
Roman Drexler
12. júna 2025
Zdieľať
5 min
USA, Čína, dohoda, clá, mimoriadne
Zdroj: Depositphotos/úprava redakcie
Zdieľať
V skratke
  • Po rokovaniach v Londýne Čína aj USA hovoria o pokroku
  • Podľa Trumpa sa obe strany dohodli aj na clách
  • Detaily dohody však nie sú zverejnené

Napäté obchodné vzťahy medzi Čínou a Spojenými štátmi sa zrejme (opäť) dočkali vytúženej úľavy. Po dvojdňových rokovaniach, ktoré sa konali začiatkom týždňa (9. a 10. júna) v Londýne, obe strany hovoria o zásadnom pokroku. Rozdiel je v tom, že zatiaľ čo Čína je vo vyjadreniach opatrná, americký prezident Donald Trump hovorí o de facto hotovej dohode. Detaily tejto dohody však vyvolávajú množstvo otázok. Téme sa venuje denník Teraz.sk.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lin Ťien potvrdil, že pri rokovaniach bol dosiahnutý pokrok. Vyjadril nádej, že obe strany budú spolupracovať na realizácii konsenzu, ktorý sa v Londýne podarilo dosiahnuť, no neposkytol žiadne ďalšie podrobnosti.

Oveľa konkrétnejší bol americký prezident Donald Trump. Na svojej platforme Truth Social napísal, že obchodná dohoda je v podstate hotová a čaká už len na finálne schválenie ním a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

Sila vzácnych zemín

Trump vo svojom príspevku odhalil aj údajné detaily dohody. Tá má zahŕňať čínske dodávky magnetov a dôležitých minerálov vzácnych zemín pre USA.

Najväčšiu pozornosť však vzbudili informácie o clách. Podľa Trumpa sa obe strany dohodli na výrazne asymetrickom nastavení – americké clá na dovoz z Číny by mali byť na úrovni 55 percent, zatiaľ čo čínske recipročné clá by dosiahli len 10 percent.

USA vs. Čína, dohoda
Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos

Tento nepomer podľa amerických médií podčiarkuje schopnosť Číny využiť svoju dominantnú pozíciu na globálnych trhoch so vzácnymi zeminami a magnetmi na získanie strategických ústupkov v obchodných rokovaniach.

Realita môže byť iná

Napriek Trumpovým veľkolepým vyhláseniam však okolo údajnej dohody panuje značná neistota. Oficiálne podrobnosti neboli zverejné, a to dokonca ani z rokovaní v Londýne či predošlého májového zasadnutia v Ženeve. Americký minister obchodu Howard Lutnick dokonca vyhlásil, že text dohody zverejnený nebude.

Viacerí pozorovatelia sú preto skeptickí a tvrdia, že k žiadnemu skutočnému pokroku nedošlo a situácia sa len vracia do stavu spred niekoľkých mesiacov. Otázkou tak zostáva, či ide o reálny prelom, alebo len o ďalšiu kapitolu v zložitej obchodnej diplomacii medzi dvoma svetovými veľmocami.

Neprehliadnite

Elektromobily, cena
Elektromobily lámu REKORDY: Tieto čísla umlčia aj najväčších skeptikov
Trump, clo, USA, obchodná vojna
MIMORIADNE: Trump rozhodol o osude Slovenska. Praskli mu nervy, budú padať TVRDÉ tresty (čo sa deje)
Známa automobilka zaskočila vodičov: V jej vozidlách nebude žiadne autorádio

Dobré správy tu už boli

Toto nie je prvýkrát, čo sa USA a Čína dohodli na kompromise, ktorý aspoň v určitej miere vyhovuje obom stranám. Takto pred mesiacom sme vás informovali, že dve veľmoci podpísali dohodu o 90-dňovom zmiernení vzájomného tlaku na clá. Toto obdobie malo vytvoriť priestor pre ďalšie obchodné rokovania o ekonomických bariérach, teda colných opatreniach.

Pochopiteľne, výsledok rokovaní mnohých príjemne prekvapil a potešil. Predstavoval totiž výrazné uvoľnenie obchodného napätia medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta, ktoré v posledných mesiacoch viac-menej len eskalovalo – destabilizovalo finančné trhy a vyvolalo vážne obavy zo spomalenia hospodárskeho rastu.

Americký obchodný zástupca Jamieson Greer v tom čase uviedol, že USA znížia clo na čínsky tovar zo 145 percent na 30 percent, zatiaľ čo Čína odklepla zníženie colných sadzieb na americké výrobky zo 125 percent na 10 percent.

Dohoda netrvala dlho

Krátko po tom však prišla tvrdá rana – americký prezident verejne obvinil Peking z porušenia dohody o dočasnom znížení ciel. Podrobnosti alebo konkrétne dôkazy však nezverejnil.

Na otázky médií reagoval Greer, ktorý upozornil, že americký obchodný deficit voči Číne zostáva vysoký a Washington nevidí podstatné zmeny v čínskom správaní.

Čína, USA
Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos

Nebolo úplne jasné, akým spôsobom plánoval Trump „potrestať“ Čínu za porušenie obchodnej dohody. Jeho prejavy však naznačovali, že by mohlo dôjsť k opätovnej eskalácii vzájomných obchodných sporov. Keďže aplikoval veľmi tvrdú rétoriku, bolo vysoko pravdepodobné, že USA zvažovali zvýšenie ciel, obmedzenie dovozu určitých čínskych tovarov, alebo nové sankcie, ktoré by ešte viac zasiahli čínske podniky.

Ukázalo sa však, že zvíťazil mierový prístup, teda snaha obnovu obchodnej dôvery s Čínou. A to je dobrá správa pre celý svet. Dúfajme, že tentokrát z toho naozaj „niečo“ bude.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok Peniaze, euro, bankovky, mince, banky, štát Štát chce riešiť KRITICKÝ problém. Nevie však, ako na to. Týka sa pritom úplne všetkých
Ďalší článok Peniaze, ceny, štát, zdražovanie, príspevok, povinnosti, úspory, ušetriť, štipendium, inflácia, DPH, bankrot, konsolidácia, preplatok, príplatky, príjem, riziko chudoby, rozpočet Konečne ZVRAT: Platy Slovákov dokázali niečo, čo tu už dlho nebolo. Kto to pocítil?

Najčítanejšie

samoobslužné pokladne
Prichádza nová daň: Za samoobslužné pokladne sa bude platiť. Nebude to málo!
28. októbra 2025
Müller
DM drogéria má problém: Na Slovensku sa rozširuje známy reťazec z Nemecka. Hľadá ďalších ľudí (+ platy)
28. októbra 2025
Aktuálne, Orange
Orange má PARÁDNU novinku: Ak bývate v týchto lokalitách, okamžite si skontrolujte telefón
28. októbra 2025
banka, platobná karta, peniaze, Aktuálne, zmena banky
POZOR: Banky prinášajú najväčšiu ZMENU za posledných 15 rokov. Týka sa všetkých (čo treba vedieť)
27. októbra 2025

Najnovšie články

  • REVOLÚCIA je tu: Postavili diaľnicu ako z budúcnosti. To, čo dokáže, všetko zmení
  • Začalo platiť TVRDÉ pravidlo: Slovákom príde pokuta aj 1 150 €. Skoro nikto nevie, za čo
  • Viete, čo znamená táto dopravná značka? Stovky ľudí za ňu už dostali pokutu 70 €
  • Vodiči, POZOR: Vláda schválila nový bezpečnostný prvok na autách. TOTO pribudne
  • Prichádza VEĽKÁ zmena v ŠPZ-kách: Chcú zaviesť mesačný poplatok

Bude sa vám páčiť

semafory, štyri farby

Vodiči, POZOR: Na semaforoch pribudne štvrtá farba. TOTO bude znamenať

23. októbra 2025
Mimoriadne, peniaze, štát, zákon, DPH, transakčná daň, pokuta

Stalo sa presne to, čo sme nechceli: Potvrdili MIMORIADNE zdražovanie, ceny pôjdu hore o 100 % (čo sa deje)

11. októbra 2025
Vesmírny odpad, ISS, astronaut

Hrozba vesmírnej kolízie sa dá znížiť o 50 %. Vysoké riziko má na svedomí hlavne Rusko

10. októbra 2025
Aktuálne, Slovensko, štát

AKTUÁLNE: Na Slovensko mieri nový investor. Prácu dostanú STOVKY ľudí (kde bude)

8. októbra 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

Viac z nášho portfólia

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?