TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Hrozí, že smartfóny Samsung budú drahšie! Firma už podniká kroky, aby sa to nestalo (čo sa deje)
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Hrozí, že smartfóny Samsung budú drahšie! Firma už podniká kroky, aby sa to nestalo (čo sa deje)

Samsung už podniká kroky, aby jeho smartfóny a ďalšia elektronika nezdražovali. Dôvodom sú obavy z amerického cla na dovážané produkty.

Posledná aktualizácia: 10. mája 2025 17:27
Lucia Bihuncová
Publikované 10. mája 2025
Zdieľať
3 min
Samsung Galaxy A36 5G
Zdroj: Roman Drexler (Techbyte.sk)
Zdieľať
V skratke
  • Samsung zvyšuje produkciu vlajkovej lode Galaxy S25 Ultra
  • Reaguje tak na recipročné clá, ktoré zavádza americká administratíva
  • Juhokórejský gigant chce vo väčšej miere presunúť výrobu do Indie

Technologickí giganti sa obávajú dopadu amerických ciel, ktoré zavádza prezident USA Donald Trump a jeho administratíva. A hoci boli clá dočasne pozastavené na 90 dní, viacerí výrobcovia podnikajú kroky, ktoré by mohli tieto dopady zmierniť. Apple už reagoval a teraz sa pridáva Samsung.

Donald Trump je známy svojou agresívnou politikou a obchodnú vojnu chce viesť takmer s celým svetom. Aj preto zavádza rôzne zvýšené clá na produkty, ktoré sa vyrábajú mimo územia USA. Technologickí giganti vo veľkom využívajú výrobné kapacity v Číne, prípadne v iných ázijských krajinách. Oplatí sa im to finančne, ale aj z hľadiska dostupnosti ľudských zdrojov a skúsených inžinierov, ktorí v týchto krajinách pôsobia.

Neprehliadnite

Nokia 8110 4G
Nokia dva roky po znovuzrodení: 70 miliónov predaných smartfónov
Legendy sú v kurze: Ak máš niektorý z týchto telefónov, môžeš kráľovsky zarobiť!
EÚ, smartfóny, energetické štítky, aplikácia, ktorá bude overovať vek
Smartfóny v Európe sa zásadne menia. TOTO je po novom POVINNÉ pre všetkých (čo treba vedieť)

Samsung môže byť drahší kvôli clu

Recipročným clám sa nevyhne takmer nikto, ale najviac bude zasiahnutá Čína. Toto medzi výrobcami vyvolalo veľké obavy, pretože clá by ich výrobky výrazne zdražili, čo by malo za následok pokles predajov. A hoci sú clá aktuálne pozastavené, politika Spojených štátov je nevyspytateľná. Ako uvádza portál Mobilizujeme.cz, Apple už začal konať a nedávno do USA dopravil päť dopravných lietadiel plných jeho elektroniky. To znamená, že spoločnosť bude schopná udržať aktuálne ceny aj pri opätovnom zavedení recipročných ciel.

Teraz sa pridáva aj Samsung, ktorý má iné opatrenie, a podľa juhokórejského portálu The Elec navýšil výrobu svojej vlakovej série Galaxy S25. V priebehu mája má tento juhokórejský gigant zvýšiť produkciu o 800-tisíc kusov, čím chce zmierniť dopad možného cla. Samsung aktuálne vyrába smartfóny zo série Galaxy S25 vo Vietname, na ktorý Trump uvalil clo vo výške 46 percent.

Výrobu presunie do Indie

Okrem zvýšenej produkcie chce Samsung zabrániť vyšším cenám svojich produktov aj presunutím výroby do Indie. Továrne tam spoločnosť už má, a preto sem plánuje presunúť väčšiu časť produkcie. India je rovnako zaťažená clami, avšak v tomto prípade je to len 26 percent. To znamená, že vývoz elektroniky od Samsungu do USA by nebol natoľko nákladný. Kým clá opäť vstúpia do platnosti, Samsung chce na pôdu USA dostať čo najviac svojej elektroniky. Počas tohto mesiaca plánuje vyrobiť celkovo 15,8 miliónov smartfónov a z toho zo série Galaxy S25 až 3,3 miliónov kusov. Očakáva sa, že najväčší podiel bude maž Galaxy S25 Ultra a potom Galaxy S25. Najmenej sa má vyrobiť z modelu Galaxy S25 Plus.

Google News Pridajte si TECHBYTE.sk ako preferovaný zdroj informácií na Google Pridať
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

Alza výrazne zlacnila špičkový kávovar. Má hodnotenie 95 %, predalo sa ho 200+ kusov
26. júna 2026
Hypershell X Go
Alza začala predávať „bionické nohy“. Fyzickú námahu znížia až o 39 %
27. júna 2026
Siguro FN-V75 3D Air Luxury
V lete vychladí, v zime zahreje: Alza zlacnila brutálny ventilátor na 140 €, zvládne akúkoľvek miestnosť
26. júna 2026
AlzaPower BigFoot 50 000 mAh Power Delivery (100 W)
Alza zlacnila obrovskú 50 000 mAh power banku. Nabijete s ňou aj notebook, má 84% hodnotenie
27. júna 2026

Najnovšie články

  • Orange, Telekom aj O2 majú problém: Elon Musk chce cez Starlink spustiť vlastného operátora
  • Finančná správa má nový nástroj. Ak nepriznáte príjem, zistí to takmer okamžite. Bude mimoriadne prísna
  • Najvýkonnejší Claude Fable 5 sa má vrátiť už o pár dní. Vláda USA ho vypla krátko po spustení
  • Alza do megavýpredaja zaradila OLED notebook ASUS Vivobook S 14. Má 32 GB RAM a cenu nižšiu o 470 eur
  • Alza do výpredaja zaradila špičkovú prenosnú chladničku. Na 1 nabitie vydrží 39 hodín, má 90% hodnotenie

Bude sa vám páčiť

Donald Trump, prezident Spojených štátov amerických

Donald Trump sa znovu vyhráža celej Európe. Uvalí 100 % clá úplne na všetko

27. júna 2026
SAMSUNG RB34C670DWW/EF

Alza má špičkovú chladničku za 343 €. Automaticky vám šetrí peniaze, má hodnotenie až 92 %

27. júna 2026

Teraz je ten čas na kúpu nového tabletu: Samsung prináša rok záruky navyše a 6 mesiacov online TV od Lepšia.TV s HBO balíčkom

26. júna 2026
Google Play Store

Máte Android? Mení sa spôsob platby za aplikácie a predplatné

25. júna 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.