Polícia Slovenskej republiky upozornila na podvod, ktorý sa šíri sociálnymi sieťami a cieli najmä na ženy. Podvodník je sofistikovaný a hrá na city, pričom od žien chce vylákať finančné prostriedky. Podvod je mimoriadne zákerný, pretože podvodník ženám často sľubuje lásku a nadväzuje s nimi romantické konverzácie.
Ženy v nádeji, že našli toho pravého, potom prichádzajú nielen o svoje finančné prostriedky, ale navyše majú aj zlomené srdce. A hoci je máj mesiacom lásky, na sociálnych sieťach by mali byť všetci opatrní a nenaletieť komukoľvek.
Podvodník hrá ženám na city
Slovenská polícia zverejnila na sociálnej sieti Facebook upozornenie, ktoré sa týka starého známeho podvodu. A hoci nejde o nový typ podvodu, naďalej je aktuálny a podvodníci ho s obľubou využívajú. Scenár je pri každom podvode prakticky totožný. Podvodník si chce nečestným spôsobom zarobiť peniaze, a preto ženám tvrdí, že je v núdzi a popritom im vyznáva lásku. „Online zoznámenie môže začať krásne, ale môže skončiť aj na policajnej stanici,“ uvádzajú policajti.
Podvodníci sa väčšinou vydávajú za generála z misie, vdovca z ropnej plošiny alebo jednoducho len za obyčajného amerického vojaka, ktorý sa zasekol na misii. Spravidla majú vytvorený falošný profil s falošnými fotografiami, pričom fotografie vyberajú také, aby sa ženám páčili. Sladké reči, falošné city, vyšportovaná postava a pekná tvár – to všetko sú nástroje, ktoré v tomto podvode využívajú a chcú oklamať dôverčivé ženy.
Čo rozhodne nerobiť?
Polícia spresňuje, ako takýto podvod zvyčajne prebieha. Cez sociálnu sieť, najčastejšie cez Facebook, vás kontaktuje neznámy muž. Ten tvrdí, že je americký vojak a zasekol sa na misii. Komunikuje s vami a postupne prehlbuje tento virtuálny vzťah. Neskôr tvrdí, že vás miluje a chce s vami žiť, avšak nemá peniaze. Jeho jediným cieľom je vytiahnuť z obete peniaze a takýmto nekalým spôsobom sa obohatiť. Ako sme už uviedli vyššie, fotky sú ukradnuté a rovnako aj identita. Profil je falošný podobne ako jeho city, ktoré sú iba hrané a sú šikovným ťahom, ako oklamať nemalé percento žien. Polícia hovorí, že takýchto a podobných prípadov majú na stole stále veľa.

A preto prináša používateľom, či skôr používateľkám sociálnych sietí radu. Polícia radí, že ak komunikujete s takýmto profilom, ideálne je ihneď ukončiť komunikáciu a profil zablokovať. Alternatívou je nahlásiť tento falošný profil priamo sociálnej sieti. Polícia tiež dodáva, že je dobré varovať aj ostatné ženy – napríklad svoju mamu, babku, tetu a podobne. Treba im vysvetliť, aby komunikovali iba s profilmi, ktoré reálne poznajú, s ktorými už mali osobný kontakt. „Najmä staršie ročníky sú internetovo zraniteľné v týchto prípadoch,“ dodáva záverom Polícia Slovenskej republiky.