Na vodičov striehne nová hrozba, ktorá ich môže obrať o peniaze a taktiež zničiť ich vozidlo. Ide o cielené dopravné nehody, ktorými podvodníci pripravujú svedomitých vodičov o tisícky eur. Ako uvádza motoristický portál Auto Trendy, tieto sofistikované metódy začali využívať organizované skupiny.
Podvodníci našli nový spôsob, ako sa finančne obohatiť a tým sú fingované dopravné nehody. Väčšinou striehnu na vodičov na kruhových objazdoch, prípadne vyvolávajú kolízie s nákladnými vozidlami. Hoci sa môže zdať, že ide o normálnu nehodu, táto nehoda je zinscenovaná a ide o premyslený podvod.
Fingované dopravné nehody
Poisťovne už zaznamenali nárast tohto negatívneho trendu na európskych cestách. Vodiči by tak mali byť pri šoférovaní ešte viac opatrní, aby nenaleteli na tento dopravný podvod. Ako informuje portál Auto Trendy, pre podvodníkov sa stal doslova rajom kruhový objazd, kde zámerne vytvárajú situácie, ktoré vedú k zrážke. Vo veľkých európskych mestách údajne operujú väčšie organizované skupiny, ktoré takto mesačne získajú desaťtisíce eur. Odhaduje sa, že najúspešnejší podvodníci vedia pri fingovaných dopravných nehodách zarobiť až 5-tisíc eur týždenne. Nevinní vodiči pritom často netušia, že sa stali obeťou podvodu a že dopravná kolízia nebola náhodná.
Nákladné vozidlá v ohrození
Ako sme načrtli, podvodníci si často vyberajú vodičov nákladných vozidiel. Ako v tomto prípade prebieha podvod? Podvodníci pracujú v skupinách a s troma autami obkľúčia kamión zo všetkých strán. Auto, ktoré je vpredu, nečakane zabrzdí a kamión sa snaží vyhnúť zrážke zmenou jazdného pruhu. Lenže v tomto pruhu sa pohybuje ďalšie auto podvodníkov. Výsledok je jasný – kamión sa stane účastníkom dopravnej nehody. Podľa portálu Auto Trendy, podvodníci medzi sebou komunikujú, a preto vedia vyprovokovať takú nehodu, ktorá vyzerá ako pochybenie vodiča kamiónu.
Nové nástrahy na cestách
Prepracovaný podvod sa dá odhaliť len veľmi ťažko, nakoľko sú tieto skupiny veľmi dobre organizované. Väčšinou si zaobstarajú v zahraničí vrak drahého auta, ukradnú jeho ekvivalent, vymenia identifikačné čísla a potom už len striehnu na vhodnú obeť. Zisky sa rátajú v tisícoch, nakoľko získajú odškodné od poisťovne nevinného vodiča, ale tu to nekončí. Po fiktívnej oprave nabúraného vozidla nahlásia krádež auta a žiadajú ďalšie odškodné z poistenia. Čerešničkou na torte je ďalší zárobok, ktorý získajú tak, že vozidlo rozoberú na náhradné diely a tieto diely potom predajú. Zisky teda tečú podvodníkom z viacerých strán.
Ako sa chrániť pred podvodom na cestách?
Istú mieru ochrany vám môže poskytnúť palubná kamera, ale ani tá nie je stopercentná. Odborníci na dopravu hovoria, že vodič by mal zbystriť pozornosť, keď na ceste zbadá staršie a netypické vozidlá. Dopĺňa, že podvodníci často využívajú modely s hliníkovými karosériami alebo plastovými komponentami. V prípade, že máte podozrenie, že ste sa stali obeťou fingovanej dopravnej nehody, bezodkladne kontaktujte políciu a do detailov popíšte priebeh kolízie. Za kľúčové dôkazy sa považujú fotografie z miesta, kamerové záznamy alebo výpovede svedkov z miesta nehody. Poistný podvod je trestným činnom.