Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) uviedol, že nepodpíše súčasné znenie zmlúv so zdravotnými poisťovňami. Môže tým byť ohrozená zdravotná starostlivosť pre bežných občanov. Podľa ZAP sa pre ambulantný sektor nevyčlenilo dostatok finančných prostriedkov.
Ako informuje agentúra TASR cez svoj portál Teraz.sk, pôvodné zmluvy boli predĺžené o jeden mesiac s účinnosťou do konca mája. Čo bude po tomto termíne, nateraz nie je známe. ZAP však plánuje naďalej rokovať a tlmočiť svoje požiadavky ministerstvu zdravotníctva aj vláde SR. Okrem iného zväz žiada záruky a okamžité otvorenie diskusie, ktoré by viedli k zásadným systémovým zmenám.
Nedostatok finančných zdrojov
Zväz ambulantných poskytovateľov tvrdí, že sa snažil vynaložiť úsilie na rokovania s ministerstvom zdravotníctva aj zdravotnými poisťovňami. Napriek tomu nebolo na tento sektor vyčlenených dostatok finančných prostriedkov. Suma, ktorú má ambulantný sektor dostať, podľa ZAP nereflektuje reálne narastajúce náklady. Zväzu nepomohlo ani pripomienkovanie rozpočtu a programovej vyhlášky.
Ako dodal zväz, neprihliadalo sa na ich argumenty, ktoré sa týkali transakčnej dane a jej negatívnych dopadov na ambulancie. Zväz preto tvrdí, že to bude mať dôsledky pre najzraniteľnejšiu skupinu obyvateľov – ťažko chorých pacientov. Tí sú často odkázaní na drahú liečbu, či už ide o onkologickú alebo biologickú liečbu. Podľa zväzu je navyše na stole stále množstvo nevyriešeným otázok, ktoré sú pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti kľúčové.
Je v ohrození dostupnosť zdravotnej starostlivosti?
„Konsolidačné opatrenia v kombinácii s nedostatočným financovaním a enormným tlakom na rast miezd zdravotníckeho personálu, ktoré nielenže musíme, ale aj chceme dorovnať na úroveň miezd v ústavnej zdravotnej starostlivosti, priviedli slovenské ambulancie na hranicu udržateľnosti,“ uvádza zväz vo svojom vyhlásení.
Podľa slov ZAP slovenský štát prispieva k úpadku ambulancií, ich zatváraniu alebo vypovedaniu zmlúv so zdravotnými poisťovňami. A všetko toto priamo ohrozuje dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov. „Ak chceme spoločne zachovať dostupnú zdravotnú starostlivosť pre našich pacientov, ich deti a ďalšie generácie, potrebujeme zo strany štátu záruky, že sa urgentne otvorí diskusia na tému nastavenia funkčného systému a jeho nevyhnutnej zmeny,“ píše sa v závere vyhlásenia.