TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: AKTUÁLNE: Prichádza ďalšie MASTNÉ clo. TOTO teraz podlieha 100 % sadzbe (čo sa deje)
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

AKTUÁLNE: Prichádza ďalšie MASTNÉ clo. TOTO teraz podlieha 100 % sadzbe (čo sa deje)

Filmy, ktoré boli natočené mimo USA, čaká až 100-percentné clo. Donald Trump chce toto clo zaviesť s okamžitou platnosťou.

5. mája 2025 8:33
Lucia Bihuncová
5. mája 2025
Zdieľať
3 min
Peniaze, štát, dôchodok, ceny
Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)/úprava redakcie
Zdieľať
V skratke
  • Americký prezident D. Trump si myslí, že Hollywood je v úpadku
  • Preto chce opäť pozdvihnúť americkú produkciu filmov
  • Na všetky zahraničné filmy uvalí clo vo výške 100-percent

Americký prezident Donald Trump našiel zaľúbenie v clách, a preto oznámil, že ich uvalí na ďalšiu komoditu. Ako informuje portál Teraz.sk na základe správ z agentú AFP a DPA, Trump nariadil 100-percentné clá na všetky filmy, ktoré boli vyrobené v zahraničí.

Podľa jeho slov Hollywood a mnohé ďalšie oblasti v USA sú v úpadku a treba to napraviť. Ako riešenie vidí uvalenie ciel na zahraničnú produkciu. Takýmto spôsobom chce prinavrátiť život americkým filmom a prinútiť produkcie, aby filmy vyrábali na domovskej pôde.

100-percentné clá na zahraničné filmy

Prezident USA Donald Trump v nedeľu na online platforme Truth Social oznámil, že nariadil uvalenie 100-percentných ciel. Tieto clá sa dotknú všetkých filmov, ktoré boli natočené mimo Spojených štátov. Trump si myslí, že Hollywood ničí trend výroby amerických filmov v zahraničí. Prezident doslova napísal, že filmový priemysel v Amerike zomiera veľmi rýchlou smrťou. Tvrdí tiež, že ostatné krajiny ponúkajú filmárom rôzne stimuly pre ich odlákanie, čím sa nakrúcanie stáva výhodnejším v iných štátoch. Trump si myslí, že úpadok Hollywoodu je spoločnou snahou iných krajín, a preto to považuje za hrozbu pre národnú bezpečnosť.

Neprehliadnite

Čínske elektromobily EÚ
Čína reaguje na clá EÚ na elektromobily: Hrozí nepríjemnou odplatou
Vlajka EÚ
Google v spore s EÚ neuspel: Čaká ho pokuta vo výške 2,4 miliardy eur!
streamovacie služby
Neviete, čo by ste si pozreli? TOTO sú najsledovanejšie filmy a seriály súčasnosti

Prezident USA preto poveril ministerstvo obchodu a Úrad obchodného zástupcu USA (USTR), aby okamžite začali proces zavedenia 100-ciel na všetky filmy prichádzajúce do USA, ktoré boli vyrobené v zahraničí. Trump zdôraznil, že Amerika chce opäť filmy, ktoré sa natáčajú na jej pôde. Šéf Bieleho domu zároveň nespresnil, ako bude toto rozhodnutie vyzerať v praxi. Agentúra AFP podotkla, že Trump spomínal v príspevku len filmy a nezmienil sa napríklad o televíznych seriáloch. A práve seriály sú aktuálne mimoriadne obľúbeným odvetvím, ktoré navyše patrí k jednému z najviac ziskových sektorov.

Agresívna politika USA pokračuje

Donald Trump od svojho nástupu do výkonu funkcie amerického prezidenta presadzuje agresívnu politiku. Na muške má najmä Čínu, s ktorou má napäté vzťahy, ale jeho rozhodnutia výrazne zasahujú aj ďalšie krajiny sveta. Výnimkou nie je ani Európska únia, ktorá môže na zavedené clá tvrdo doplatiť. Trump v posledných mesiacoch zaviedol rozsiahle clá na dovoz tovarov z celého sveta a tieto clá sa týkajú rôznych segmentov – automobily, elektronika atď. Ako sme naznačili, zatiaľ najhoršie obišla Čína, ktorá je postihnutá clami vo výške 145 percent a toto sa týka mnohých tovarov. Trump si od zavedenia ciel sľubuje zlepšenie americkej ekonomiky. Jeho hlavným zámerom je presunutie výrobných kapacít do USA, čím chce napraviť nerovnováhu v obchodovaní s inými krajinami. Mnohí svetoví ekonómovia si však myslia, že takáto agresívna politika uškodí aj samotným Spojeným štátom.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok peniaz, peniaze, euro, bankovky, DPH, konsolidácia Treba nám až 13 ROČNÝCH platov: Základná vec je na Slovensku totálne nedostupná, sme na smiech skoro celej EÚ
Ďalší článok pozor, peniaze, dôchodok, trinásty dôchodok, daň, povinnosť, dane, asociácia POZOR: Štát zmenil dôležitý ZÁKON. Príspevok pre tisíce Slovákov teraz funguje úplne inak (čo treba vedieť)

Najčítanejšie

POZOR, automobilka, auto
Vodiči musia spozornieť: Od 1. januára sa mení povinná výbava, toto musí mať každé auto
21. decembra 2025
Mimoriadne príjemné prekvapenie. Diaľničná známka bude platiť 16 mesiacov
21. decembra 2025
auto, peniaze, automobilka, ojazdené auto, kúpna cena, automobil
Ak v aute nemáte tento doklad, koledujete si o problém. Hrozí vám totiž pokuta až 5 000 eur
21. decembra 2025
Listové zásielky končia. Prvá pošta ich po 400 rokoch neprevezme ani nedoručí
21. decembra 2025

Najnovšie články

  • Dôchodky čakajú v roku 2026 zmeny. Jeden bude úplne zrušený. Na čo si dať pozor
  • Waze získa brutálnu novinku. Vodiči vôbec nevedia, že im toto chýbalo
  • Žandári už hliadkujú: Čo je vašou povinnosťou, ak vás zastavia?
  • Slovenskí vodiči sa musia pripraviť na úplne iné pravidlá. Hrozia častejšie pokuty
  • Ukázali, koľko dokážu Slováci ušetriť zo 100 €. Výsledok mnohých prekvapí

Bude sa vám páčiť

Pozor, automobilka, automobil, povinné zmluvné poistenie, ojazdené autá, zákaz

Táto chyba za volantom vás môže vyjsť poriadne draho. Zakážu vám šoférovať v celej EÚ

22. decembra 2025
Vodičský preukaz, kód 78

Mnohí vôbec nevedia, že ich vodičák v zahraničí neplatí. Pokuty sú ten najmenší problém

22. decembra 2025
kuriér, pošta, balíček, zásielkové služby, podvodné balíčky

EÚ tvrdo rozhodla: Lacné zásielky z Číny končia, priplácať si budú aj Slováci (+ sumy)

21. decembra 2025
Trump, clo, USA, obchodná vojna

Slová, z ktorých mrazí: Donald Trump nevylučuje novú vojnu

20. decembra 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

Viac z nášho portfólia

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?