TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Deje sa PRESNE to, čo sme nechceli: Automobilka, ktorá vyrába aj na Slovensku, chce presunúť časť výroby do USA
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Deje sa PRESNE to, čo sme nechceli: Automobilka, ktorá vyrába aj na Slovensku, chce presunúť časť výroby do USA

Automobilka Volkswagen uvažuje nad presunom časti výroby do USA. Dôvodom sú clá, ktoré Spojené štáty uvalili na dovážané autá.

Posledná aktualizácia: 22. apríla 2025 10:37
Lucia Bihuncová
Publikované 22. apríla 2025
Zdieľať
3 min
Auto, e-shop, kúpa, mimoriadne
Ilustr. obr. | Zdroj: Getty Images/úprava redakcie
Zdieľať
V skratke
  • Šéf Volkswagenu povedal, že časť výroby značky Audi sa presunie do USA
  • Audi sa vyrába aj v slovenskom závode, ktorý je v Bratislave
  • Ako sa toto rozhodnutie dotkne výroby u nás, zatiaľ nie je známe

Volkswagen zrejme presunie časť výroby do USA. Dôvodom sú clá, ktoré zavádza administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa. Prekvapivo však automobilka neuvažuje o presune výroby značky Porsche. Pritom americký trh je pre túto luxusnú značku významný a patrí k jedným z najväčších. Ako uvádza portál Teraz.sk na základe správy z AFP, presun výroby sa bude týkať značky Audi.

Ako sme naznačili, za týmto rozhodnutím stoja americké clá, ktoré sú uvalené na vozidlá dovážané zo zahraničia do USA. Volkswagen, ako najväčšia európska automobilka, patrí v súvislosti s clami k najzraniteľnejším. Šéf VW Oliver Blume aktuálne vedie na túto tému konštruktívny dialóg s americkou administratívou. Načrtol, že výroba Audi je v súlade s rozvojovou stratégiou automobilky.

Volkswagen presunie časť výroby

Kedy presne dôjde k presunu časti výroby značky Audi do USA, šéf automobilky nekonkretizoval. Ako sme uviedli v úvode, presun produkcie áut Porsche na pôjdu Spojených štátov však nateraz vylúčil. Ide o zaujímavé rozhodnutie, nakoľko americký trh po luxusných a športových značkách prahne. Blume ale upresnil, že ročný objem produkcie len okolo 70-tisíc vozidiel je príliš nízky, a preto presun výroby Porsche od USA zatiaľ nehrozí.

Neprehliadnite

Peniaze, štát, dôchodok, ceny
Stalo sa PRESNE to, čo sme nechceli: Milióny ľudí prídu o prácu. Je to katastrofa a má byť ešte horšie
Štát, peniaze, DPH, daň
Slovensko v OHROZENÍ: Vyššie platy či rozmanitá ponuka práce? Trump hovorí jasné „nie“
peniaze, blesková správa
AKTUÁLNE: To, čo robí Trump zasiahne Slovensko v plnej sile. Pripravte sa na výrazné zhoršenie (čo sa deje)

Clá, ktoré začali platiť začiatkom apríla tohto roka, robia vrásky na čele mnohým európskym automobilkám. Volkswagen preto nie je výnimkou. Platí, že autá, ktoré sa dovážajú do USA zo zahraničia, podliehajú 25-percentným clám. Americký prezident Donald Trump dúfa, že tento krok prinúti veľkých výrobcov presunúť časť výroby do USA. Ako sme načrtli, pre Volkswagen je americký trh kľúčový. Len za uplynulý rok spoločnosť vyviezla do Severnej Ameriky viac ako milión áut. Ide o 12 percent z jej celkového objemu predaja.

Závod v USA už má

Volkswagen svoj závod v USA už má, konkrétne v americkom štáte Tennessee. Aj tak ale majoritná časť áut tejto značky pochádza z dovozu. Až 65 percent áut, ktoré sa predajú na pôde USA, je dovážaných z Európy alebo Mexika. Pri kľúčových značkách, ku ktorým patrí Audi a Porsche, predstavuje dovoz až sto percent.

Automobilka Volkswagen (VW) pôsobí aj na Slovensku. Hlavný výrobný závod sa nachádza v Bratislave a je unikátny tým, že sa tu vyrábajú viaceré značky koncernu. Pod jednou strechou vychádzajú z výrobných liniek značky Volkswagen, Audi, Porsche a Škoda. Medzi vyrábané modely patria napríklad Volkswagen Touareg a Passat, Audi Q7 a Q8, Porsche Cayenne a Cayenne Coupé alebo Škoda Superb. Závod je tiež v Martine, no ten sa špecializuje na výrobu komponentov. Volkswagen patrí k významným zamestnávateľom na Slovensku a viac ako 99 percent produkcie z našej krajiny smeruje na export do celého sveta.

Google News Pridajte si TECHBYTE.sk ako preferovaný zdroj informácií na Google Pridať
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

VHS
Skontrolujte si zásuvky. Za tieto kazety vám dajú dosť peňazí na nové auto
10. mája 2026
tankovanie, benzín, nafta, čerpacie stanice
Čerpacie stanice čaká veľké rozhodnutie. Musia si vybrať medzi benzínom a naftou alebo nabíjaním
10. mája 2026
aktuálne, O2
Malo to okamžitý efekt. Po tom, ako UPC prevzalo O2, ukončili predaj obľúbenej služby
10. mája 2026
Samsung Galaxy S26, S26+, S26 Ultra
Máte Samsung s One UI 8.5? Získali ste parádnu funkciu, ktorá vám náramne uľahčí život
11. mája 2026

Najnovšie články

  • Finančná správa reaguje na kauzu s bločkom bez diakritiky. Problém vraj bol aj inde
  • Finančná správa stupňuje tlak. Obchodníkov, ktorí vám neumožnia zaplatiť bezhotovostne, môžete anonymne udať
  • Platobné karty čaká veľká zmena. Pocítia to aj ľudia na Slovensku
  • Vodičom s nájazdom do 15 000 kilometrov chcú zakázať možnosť vypnúť asistentov
  • Ceny ropy znovu rastú: Trump sa stále dohaduje s Iránom

Bude sa vám páčiť

Donald Trump, Irán

Ceny ropy znovu rastú: Trump sa stále dohaduje s Iránom

12. mája 2026
Slovnaft

Zdražovanie ešte neskončilo: Čerpacie stanice majú pre vodičov veľmi zlé správy

12. mája 2026
iPhone 17 Pro

Už vieme, kto vyrobí displeje pre iPhone 18 Pro. Čína to nebude

8. mája 2026
Donald Trump, Irán

Irán nebude mať jadrové zbrane, vyhlásil Trump. Dohoda, ktorá konečne uľaví celému svetu, je vraj na dosah

7. mája 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?