TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Je zákaz telefónov na školách zbytočný? Nová štúdia hovorí jasne
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Je zákaz telefónov na školách zbytočný? Nová štúdia hovorí jasne

Zákaz používania smartfónov na školách má pomôcť študentom k lepšiemu sústredeniu aj mentálnemu zdraviu. No aká je realita? Naozaj to pomáha?

24. marca 2025 16:02
Roman Drexler
24. marca 2025
Zdieľať
4 min
Zdieľať
V skratke
  • Používanie telefónov počas vyučovania je jeden z tých väčších problémov modernej doby
  • Študentom kradnú pozornosť, dokonca ohrozujú ich mentálne zdravie
  • Zákaz ich používania na školách však podľa odborníkov nestačí

V poslednom období sme sa mohli stretnúť s viacerými správami, ktoré hovorili o zákaze používanie telefónov na školách, respektíve počas vyučovania. Cieľom tohto kroku (a jemu podobných) malo byť zlepšenie pozornosti študentov, ako aj ich mentálneho zdravia. Postupne sa ale objavujú štúdie, ktoré popierajú, že by zákaz prinášal zamýšľaný efekt. Na jednu takú upozornil aj The Gaurdian.

Výskumníci z Birminghamskej univerzity síce zistili, že dlhšie trávenie času na telefónoch a sociálnych sieťach skutočne má súvislosť s horšími známkami, spánkom, správaním, ako aj nedostatkom pohybu, avšak tieto výsledky sa údajne výrazne nelíšia medzi školami, ktoré telefóny zakázali, a tými, ktoré ich nezakázali.

Štúdia uverejnená v časopise Lancet’s Regional Health Europe tiež zistila, že pokusy obmedziť používanie telefónov v škole neznížili celkový čas, ktorý deti strávili na svojich zariadeniach počas dňa. Celkovo zahŕňala 1 227 študentov z 30 stredných škôl.

Ilustr. obr. | Zdroj: Getty Images

Zákaz v školách nestačí. Treba robiť viac

Vo výsledku stojí, že neexistuje evidencia, ktorá by podporovala domnienku, že reštriktívny prístup škôl k používaniu telefónov počas vyučovania má na dospievajúcich, teda študentov, pozitívny efekt, čo sa týka ich mentálneho a všeobecného zdravia.

To však rozhodne neznamená, že je zákaz telefónov zbytočný. Štúdia, ako sme spomenuli, poukazuje na dôkazy toho, že nadmerné používanie smartfónov môže viesť k problémom s pozornosťou, správaním a zdravím. No keďže sa kľúčové ukazovatele medzi školami, ktoré smartfóny zakázali, a tými, ktoré nie, veľmi nelíšia, podľa odborníkov je dôležité, aby sa v tomto smere realizovali dôraznejšie a efektívnejšie iniciatívy.

Doktorka Victoria Goodyear, hlavný autorka štúdie, pre BBC uviedla, že zákaz telefónov v školách nie je efektívny spôsob, ako bojovať proti negatívnym následkom ich nadmerného používania. Navrhla, aby sa zaviedol komplexnejší prístup.

Jej slová rozhodne dávajú význam – hoci sú telefóny na niektorých školách počas vyučovania zakázané, hneď po tom, ako vyučovanie skončí, sa k nim študenti vrátia. Odborníci sú toho názoru, že nadmerné používanie telefónov je niečo, čo by sa malo riešiť aj mimo školských stien.

More Read

Asus potvrdzuje: ROG Phone 3 bude predstavený 22. júla
galaxy s21 FE
Apple, Samsung aj Xiaomi môžu budúci rok navýšiť ceny svojich produktov. Aký je dôvod?
Tieto 2 perfektné platené hry pre smartfóny si teraz môžete stiahnuť zadarmo

Ruku k dielu by mali priložiť aj rodičia a vlády

Jedným z nich je Joe Ryrie, riaditeľ kampane Smartphone Free Childhood. Pre BBC ozrejmil,že v súčasnosti sa medzi vzdelávacími inštitúciami začína všeobecne akceptovať, že prístup detí k smartfónom počas školského dňa je škodlivý pre ich schopnosť sústrediť sa, ochranu, správanie a duševné zdravie. Upozornil, že zákaz telefónov na školách síce pomôže, no ani zďaleka nestačí. Podľa neho ide o kritický spoločenský problém, ktorý si vyžaduje naliehavú pozornosť aj zo strany rodičov a vlády.

Čo sa týka rodičov, tí môžu pomôcť napríklad tým, že svojim deťom budú dávať prvé smartfóny v neskoršom veku, prípadne že budú obmedzovať čas, ktorý ich ratolesti trávia používaním telefónu.

Vlády by zase mohli nastaviť regulácie, ktoré by podnietili sociálne médiá k tomu, aby boli bezpečnejšie a nenavodzovali závislosť. Práve závislosť je totiž jedným z hlavných problémov, na ktorý vedci upozorňujú – priemerný denný čas, ktorý žiaci strávia na svojom telefóne, je poľa štúdie štyri až šesť hodín.

K problematike sa vyjadril dokonca aj hovorca britskej vlády. Poznamenal, že legislatíva sa zameriava na to, aby mladí ľudia boli v bezpečí, no zároveň aby mohli využívať výhody najmodernejších technológií. Dodal, že do leta začne v Spojenom kráľovstve platiť nový zákon o online bezpečnosti, ktorý bude chrániť deti pred škodlivým obsahom a zabezpečí, aby sa na internete stretávali s obsahom primeraným ich veku.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok Aktuálna správa POZOR: Začal platiť NOVÝ zákon, o ktorom nikto nevedel. Týka sa skoro každého! (PREHĽAD)
Ďalší článok Peniaze, príspevok POZOR: Veľká časť Slovákov si musí splniť dôležitú povinnosť. Ostáva na to už len PÁR DNÍ (čo treba vedieť)

Najčítanejšie

peniaze, bankovky, mince, euro, plat, zánik pracovných miest
Štát oznámil veľké prepočítavanie dôchodkov. Pol milióna ľudí sa musí pripraviť na inú výšku
12. decembra 2025
Slovensko, peniaze, ekonomika, poplatok, Slováci, konsolidácia, štát
Odborníci upozorňujú na časovanú bombu Slovenska. Nie sú ňou dôchodky, ale prehliadaný problém
12. decembra 2025
aktuálne, O2
O2 oznamuje fantastickú novinku, ostatní operátori len ticho závidia
13. decembra 2025
Aktuálne, Orange
Telefón môžete nechať doma: Orange prináša geniálnu službu. Stojí 6 €, dočasne je však zadarmo
13. decembra 2025

Najnovšie články

  • Šíri sa nenápadný malvér. Stačí jeden klik a katastrofa je na svete
  • POZOR: Z trhu sťahujú tri šarže známeho lieku. Máte ich doma? Toto treba spraviť
  • Porovnali platy Slovákov so zvyškom Európy. Málokto čakal takéto rozdiely
  • Reforma školstva je tu: Štát začal učebnicami, minie 20 miliónov €. Učitelia sa boja návratu do minulosti
  • MIMORIADNE: Slováci si konečne budú môcť dovoliť drahé lieky. Poisťovne sa už nemôžu vyhovárať

Bude sa vám páčiť

Školy

Reforma školstva je tu: Štát začal učebnicami, minie 20 miliónov €. Učitelia sa boja návratu do minulosti

14. decembra 2025
pozor, hacker, podvod, únik, údaje

Nekupujte darčeky cez tieto e-shopy. Sú to podvody, mnohí už prišli o peniaze (zoznam)

14. decembra 2025
žandári, autá

AKTUÁLNE: Žandári už hliadkujú. Slováci ich stretnú v týchto lokalitách

13. decembra 2025
EÚ

Chcú preklesliť mapu EÚ: Na stole je dohoda, akú nikto nečakal. Ovplyvní aj Slovensko

13. decembra 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

Viac z nášho portfólia

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?