Vláda zavádza nové opatrenie „Práca namiesto dávok“, ktoré iniciovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Cieľom opatrenia je motivovať ľudí v hmotnej núdzi, aby si našli a následne udržali zamestnanie.
Ak je osoba schopná pracovať a napriek tomu odmietne vhodnú pracovnú ponuku, dávka v hmotnej núdzi jej môže byť odobratá alebo znížená. Prvé odmietnutie vhodného zamestnania vedie k odobratiu dávky na jeden mesiac, opakované odmietnutia až na tri mesiace. Vhodná pracovná ponuka je zákonom definovaná ako práca primeraná schopnostiam a možnostiam jednotlivca.
Práca namiesto dávok vyvoláva obavy
Opatrenie „Práca namiesto dávok“ schválila tripartita aj vláda, avšak niektorí odborníci poukazujú na možné problémy. Sociológovia a starostovia menších obcí sa obávajú nárastu chudoby aj kriminality. Problémové sú najmä regióny, kde nie je dostatok vhodných pracovných príležitostí. Ministerstvo práce ale uvádza, že ak štát neposkytne vhodnú pracovnú ponuku, dávka v hmotnej núdzi zostáva nezmenená. Zákon tiež zohľadňuje výnimky súvisiace so zdravotnými či sociálnymi dôvodmi jednotlivca.
Opatrenie odborníci vítajú, ale poukazujú na fakt, že v praxi môže byť ťažké napĺňať ho. Ako píše spravodajský portál TA3, v mnohých obciach žijú ľudia, ktorí svoj životný štýl nechcú zmeniť. Niektorí starostovia preto vyslovili obavy, či toto opatrenie nepovedie k nárastu kriminality. Podobné riziko vníma aj sociologička Zuzana Kusá. Tá hovorí, že chudobní sa môžu stať ešte chudobnejšími. Podľa nej na to doplatia aj deti, ktoré sa môžu využívať na sexuálne služby.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš ale tvrdí, že nové opatrenie určite chudobu neprehĺbi. Aj starostovia obcí by si želali, aby opatrenie splnilo svoj účel, no ich praktické skúsenosti s istým druhom obyvateľstva vyvolávajú reálne obavy. Starosta obce Veľká Lomnica Peter Duda pre TA3 povedal: „Nebudú vládať platiť obciam pohľadávky, rodiny musia žiť, všetko to zostane na pleciach obce.“
Problémom môže byť exekúcia
Viacerí poukázali na to, že problémom môžu byť ľudia s exekúciami. Práva táto časť obyvateľstva patrí k dlhodobo nezamestnaným. Niektorí sa obávajú, že legálnej práci sa budú vyhýbať, aby im exekútor nesiahol na mzdu. Minister Tomáš ale vysvetlil, že ak dlhodobo nezamestnaný človek príjme prácu, prvé tri mesiace mu na mzdu exekútor nesiahne.
Nezodpovedanou otázkou tiež zostáva fakt týkajúci sa nerovnomerného rozloženia pracovných ponúk. Sociologička Kusá varuje, že štatistiky ukazujú nepomer, ktorý môže byť bariérou. Rovnako minister pripustil rozdiely ponúk, ktoré sa v jednotlivých regiónoch Slovenska líšia. Doplnil, že vhodné pracovné miesta musí vytvoriť štát. Novinárom povedal, že ak občan nebude mať na výber vhodné pracovné miesto, dávku mu štát nezníži. Ak novelu schváli parlament, platiť začne už na jeseň tohto roka.