TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: DPH je nižšia, no ceny neklesli: TOTO štát nedomyslel, ľudia sú nešťastní (prečo sa to deje)
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

DPH je nižšia, no ceny neklesli: TOTO štát nedomyslel, ľudia sú nešťastní (prečo sa to deje)

Sadzba dane z pridanej hodnoty pri knihách klesla z 10 na 5 percent. Kníhkupci a vydavatelia to vnímajú ako vítanú pomoc, ktorá však neprinesie výrazné znižovanie cien.

6. januára 2025 16:15
Lukáš Zachar
6. januára 2025
Zdieľať
3 min
Zdieľať
V skratke
  • DPH pri knihách od januára klesla z 10 na 5 percent, čo má spomaliť zdražovanie v knižnom odvetví
  • Vydavatelia a kníhkupci dlhodobo udržujú ceny na minimálnej hranici, preto plošný pokles cien nenastane
  • Nové ekonomické výzvy, vrátane transakčnej dane či vyšších nákladov na prevádzku, budú aj naďalej vyvíjať tlak na stabilitu knižného trhu

Od začiatku roka platí na Slovensku nová sadzba DPH na knihy, ktorá klesla z doterajších 10 na 5 percent. Takáto zmena prichádza vo chvíli, keď knižný trh čelí viacerým ekonomickým tlakom, či už ide o zvýšené náklady na výrobu, distribúciu alebo prevádzku kamenných obchodov. Zástupcovia vydavateľstiev a kníhkupectiev vítajú opatrenie ako možnosť zmierniť finančné zaťaženie.

Hoci sadzba DPH klesla, v praxi to neznamená, že by sa cena kníh plošne znižovala. Tí, ktorí predávajú knihy, už dlhodobo zohľadňujú rastúce náklady na papier, tlač či energie a doposiaľ sa snažili zvyšovať ceny len veľmi mierne. Vydavatelia zdôrazňujú, že pokiaľ by došlo k ďalšiemu zdraženiu, ohrozilo by to záujem čitateľov, a tým aj samotné fungovanie knižného trhu.

Peniaze, euro, bankovky, mince, banky
Ilustr. obr. | Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)

Nižšia DPH ako nástroj na udržanie rovnakých cien

Zníženie DPH tak vnímala väčšina zúčastnených subjektov skôr ako možnosť ustáliť ceny na doterajších úrovniach a vyhnúť sa nevyhnutnému zdražovaniu. Zostávajú však iné faktory, ktoré cenotvorbu ovplyvňujú. K rastu nákladov prispievajú zvyšujúce sa faktúry za elektrinu či plyn, ale aj nájomné, ktoré je často naviazané na infláciu.

Prevádzkovatelia kníhkupectiev dodávajú, že netreba podceňovať ekonomickú situáciu domácností. Ľudia majú ďalšie výdavky, ktoré ich odrádzajú od nákupov voľnočasových produktov, medzi ktoré knihy patria. Napriek nižšej DPH sa preto dá predpokladať, že zákazníci budú opatrnejší vo výdavkoch, najmä ak na trh prídu ďalšie zmeny, ako je transakčná daň či úprava iných odvodov.

Neprehliadnite

Wear OS vyhovie ľavákom, displej hodiniek si budú môcť obrátiť
Ako rozbehnúť svoj biznis? Packeta spúšťa edukačný projekt pre všetkých predajcov
Ilustračný obrázok
Digitálny rubeľ bude realita: Rusko prinesie o 2 až 3 roky vlastnú kryptomenu

Zlacňovanie sa nekoná

Nižšie daňové zaťaženie môže podľa predstaviteľov odvetvia prispieť k istému udržaniu finančnej rovnováhy, najmä pre menšie nezávislé kníhkupectvá, ktoré sa snažia konkurovať väčším sieťam. Tieto kníhkupectvá sú často v nevýhode, keďže nemajú objemné sklady ani výhodnejšie zmluvy s distribútormi.

Trh tiež pozorne sleduje ďalší vývoj v nákupnom správaní ľudí. Keďže rodinné rozpočty sú pod tlakom z rôznych strán, treba očakávať, že dopyt po knihách môže mierne klesnúť. Nákup novej knihy je stále považovaný za relatívne ľahko odložiteľný výdavok. Napriek tomu v odvetví veria, že základňa čitateľov na Slovensku zostáva silná a knihy si z dlhodobého hľadiska udržia stabilné miesto v kultúre i vzdelávaní.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok Auto, e-shop, kúpa, mimoriadne Vodiči, POZOR: V roku 2025 sa zmenilo extrémne dôležité pravidlo. TOTO je po novom zakázané, hrozí pokuta
Ďalší článok Auto | AKTUÁLNE Štát rieši OBROVSKÝ problém: Vodiči vyše 300-tisíc áut MUSIA okamžite konať

Najčítanejšie

Auto, hybrid, elektromobil, peniaze
Vodiči, POZOR: Od 1. 1. 2026 platia nové pravidlá. Mnohým sa zbúra sen o lacnom tankovaní
23. decembra 2025
dron, zákaz dronov
Štát zakazuje zahraničné drony. Neškrtnú si ani obľúbené modely DJI
24. decembra 2025
autá, ojazdené autá, farba auta, parkovanie, ceny áut
Autá, ktoré netrápia peňaženku: Toto je 10 najúspornejších modelov (zoznam)
23. decembra 2025
Štát zavedie trvé pravidlá: Prevádzka mnohých áut sa výrazne predraží (platné od 1. 1. 2026)
24. decembra 2025

Najnovšie články

  • Slováci majú problém zohnať lieky v noci. Riešením môžu byť čerpacie stanice
  • Cestovanie vlakom sa výrazne zmení. ZSSK ohlásila veľkú modernizáciu (čo čakať)
  • Objavili planétu v tvare citróna, srdce má z diamantu. Novému nálezu nikto nerozumie
  • Kľúčová banka chystá najväčšiu zmenu za posledné roky, ovplyvní všetkých klientov
  • Energopomoc sa blíži do finále: Takto definitívne zistíte, či máte nárok na dotácie

Bude sa vám páčiť

Lekáreň, lekárne

Slováci majú problém zohnať lieky v noci. Riešením môžu byť čerpacie stanice

25. decembra 2025
vlak, vlaky, cestovanie, doprava, ZSSK

Cestovanie vlakom sa výrazne zmení. ZSSK ohlásila veľkú modernizáciu (čo čakať)

25. decembra 2025
planéta, citrón

Objavili planétu v tvare citróna, srdce má z diamantu. Novému nálezu nikto nerozumie

25. decembra 2025
peniaze, euro, ekonomika, štát, aktuálne, transakčná daň, príspevok, konsolidačných opatrení, dlžníci, konsolidačný balík

Kľúčová banka chystá najväčšiu zmenu za posledné roky, ovplyvní všetkých klientov

25. decembra 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

Viac z nášho portfólia

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?