TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: POZOR: Bývanie bude na Slovensku drahšie. Môže za to aj štát a jeho prísne opatrenia
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

POZOR: Bývanie bude na Slovensku drahšie. Môže za to aj štát a jeho prísne opatrenia

Bývanie sa na Slovensku zásadne predraží. Faktorov je viacero - konsolidačné opatrenia štátu, rast platov či dostupnejšie hypotéky.

27. decembra 2024 15:49
Roman Drexler
27. decembra 2024
Zdieľať
3 min
POZOR, podvod, Slovensko, peniaze
Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)/iconsy/úprava redakcie
Zdieľať
V skratke
  • Obzeráte sa po novom byte či dome?
  • Čakanie na výhodnejšie podmienky sa nemusí vyplatiť
  • Ceny nehnuteľností čaká vzostup

Finančnú situáciu mnohých slovenských domácností čakajú zásadné zmeny. Už 1. januára 2025 nadobudne účinnosť viacero legislatív, ktoré cielia na ozdravenie verejných financií a obecné zlepšenie stavu ekonomiky krajiny. Žiaľ, mnohé tovary a služby čaká výrazné zdražovanie, predovšetkým v dôsledku 23-percentnej dane z pridanej hodnoty (DPH) a transakčnej dane.

A žiaľ, rastovú trajektóriu má v budúcom roku nasledovať aj realitný trh. Na základe poznatkov TASR o tom informuje denník Pravda.

Konkrétne si to myslí Vladimír Kubrický, analytik Realitnej únie SR. Ozrejmil, že kľúčovými faktormi ovplyvňujúcimi ďalší vývoj realitného trhu budú konsolidačné opatrenia vlády, rast platov, ako aj zlepšenie podmienok pre kúpu nehnuteľností.

Peniaze, euro, bankovky, mince, banky
Ilustr. obr. | Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)

Bývanie bude drahšie, hypotéky však budú dostupnejšie

Zároveň však podotkol, že hoci budú ceny rásť, slovenské domácnosti by mali byť schopné zvládnuť financovanie bývania vďaka predpokladanému znižovaniu úrokových sadzieb na hypotéky. Dodal, že sadzby by sa mohli znížiť ku štyrom či trom percentám, čo by znamenalo podstatne jednoduchší prístup k úverom.

Zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) došlo už k štyrom zníženiam kľúčových úrokových sadzieb, ktoré podporili oživenie dopytu po novom bývaní. Samozrejme, to znamenalo aj odraz cien od pomyselného dna. Na jeseň dokonca začali nehnuteľnosti kupovať aj tí, ktorí pôvodne plánovali vyčkať do roku 2025. Motivovať ich malo hlavne zvýšenie DPH.

Na ceny bytov bude náramne vplývať aj nerovnováha medzi dopytom a ponukou. Dopyt po bývaní rastie, avšak ponuka nových bytov ostáva obmedzená. Výstavba nových bytov je na Slovensku naďalej v útlme, čo znamená, že nových projektov na trhu nepribudne veľa.

Neprehliadnite

iPhone XR
iOS 12.1.1 prináša podporu pre eSIM do ďalších krajín. Orange stále chýba
penieze, euro, eurominca, transakčná daň, štátny rozpočet, invalidný dôchodok
Nepomôže ani vyššia DPH: Slovensko čaká ťažký rok, následky môžu byť vážne
Slovensko, EÚ
Lídri EÚ sa dohodli: Vzniká dôležitý dokument, ŠPECIÁLNE spomína Slovensko. Týka sa všetkých

Dvojciferný nárast

A o koľko teda budú drahšie? Kubrický predpokladá, že ceny nehnuteľností v roku 2025 vykážu dvojciferný nárast, čo by predstavovalo zásadný rozdiel. Realitný barometer Realitnej únie SR, ktorý sleduje ceny bytov v krajských mestách, už tento rok rok hovorí o náraste o zhruba 10,2 percenta.

Čo to všetko znamená dokopy? Ceny nehnuteľností budú vzhľadom na ekonomické ukazovatele a nižšie úrokové sadzby rásť. Kupujúcim sa tak čakanie na výhodnejšie podmienky nemusí vyplatiť. Najlepšie by bolo, keby si nový byt kúpili čo najskôr, no žiaľ, to pre väčšinu nie je jednoduchá či dokonca možná úloha.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok AI, technológia Google má obrovský problém: Svoju AI, Gemini, vraj trénoval na konkurencii
Ďalší článok Nabíjačka AKTUÁLNE: Od soboty sa môžete zbaviť všetkých nabíjačiek. Postačí vám len jedna!

Najčítanejšie

mimoriadne, EÚ
Už to začalo a ťažko to zastaviť: Európu čaká niečo, čo tu ešte nebolo. Pripraviť sa musia aj Slováci (čo sa deje)
10. decembra 2025
Wi-Fi router
Máte slabú Wi-Fi? Stačí použiť jednoduchý trik, skoro nikto o ňom nevie
10. decembra 2025
Peniaze, mzdy, príspevok, odvody, daň, 13. dôchodok, odliv mozgov, konsolidácia, rekreačné poukazy, platby
Štát schválil novú reformu. Niektorí Slováci dostanú príspevok viac ako 1 000 €
10. decembra 2025
Peniaze, euro, bankovky, mince, banky, štát
Veľká časť Slovákov by si mala skontrolovať schránku. Hrozí im totiž pokuta
11. decembra 2025

Najnovšie články

  • AKTUÁLNE: V noci na Slovensku vybuchol bankomat. Trosky sa rozleteli na metre ďaleko
  • Od nového roka zakážu výstražný trojuholník. Povinnou výbavou sa stane nový prvok
  • AI nie vždy pomáha: Mužovi kompletne premazala disk. Aspoň sa ospravedlnila
  • Zabudnite na silu: Takto ľahko otvoríte zamrznuté dvere na aute bez poškodenia
  • POZOR: Slovákov čaká tvrdá zmena počasia. Treba sa pripraviť, udrie čoskoro

Bude sa vám páčiť

Robert Fico, premiér SR

Potvrdili čísla, ktorých sa všetci báli. Slovensko totálne zlyháva a padá na dno (čo sa deje)

11. decembra 2025
Slovensko, peniaze, konsolidácia, dane, poistenie, dlhopisy

Konsolidácia v roku 2026: Čakajte nové dane, odvody, poistné a poplatky. Týkajú sa všetkých (prehľad)

11. decembra 2025
Slovensko, peniaze, ekonomika, poplatok, Slováci, konsolidácia, štát

Už dávno to nie je sranda: Štát mení kľúčový zákon 6-krát ročne. Nikto nevie, čo čakať

11. decembra 2025
Švédska sanitka

10 sanitiek za 5,7 milióna €: Štát má na konte ďalší meganákup, vraj ich treba

10. decembra 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

Viac z nášho portfólia

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?