TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Ďalší škandál na obzore: Známa firma čelí vážnemu obvineniu, jej produkty používajú aj Slováci
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Ďalší škandál na obzore: Známa firma čelí vážnemu obvineniu, jej produkty používajú aj Slováci

Firma má porušovať pravidlá o hospodárskej súťaži, a to uzatváraním exkluzívnych dohôd s poprednými výrobcami smartfónov.

Posledná aktualizácia: 6. novembra 2024 15:25
Roman Drexler - Redaktor
Publikované 6. novembra 2024
Zdieľať
3 min
súd, žaloba, reťazce
Zdroj: Pexels/úprava redakcie
Zdieľať
V skratke
  • Európska komisia (EK) zahájila ďalšie vyšetrovanie
  • Tentokrát sa zaoberá spoločnosťou Corning a jej postavením na trhu
  • Firma čelí obvineniu z narúšania fungovania hospodárskej súťaže

Ďalšia známa firma čelí obvineniu zo zneužívania dominantného postavenia na trhu. Ide pritom o firmu, ktorej riešenia, často nevedomky, používajú aj mnohí Slováci. Poskytuje totiž kľúčový komponent pre široké spektrum smartfónov. Je ňou Corning, popredný výrobca ochranných vrstiev, respektíve odolných skiel.

Ako informuje Európska komisia (EK) na svojom webe, v súčasnosti prebieha vyšetrovanie, ktorého cieľom je zistiť, či spoločnosť skutočne zneužila dominantné postavenie na trhu s ochrannými sklami.

Neprehliadnite

Plynový kotol, plyn
AKTUÁLNE: Už žiadny ruský plyn pre Slovensko. Situáciu rieši aj EÚ
Zničené displeje budú minulosť: Študent omylom objavil samoopraviteľné sklo
Čítanie správ na
Pred 29 rokmi vznikol prvý smartfón, dnes ho používa 55 % svetovej populácie

Aby sme boli konkrétnejší, Corning sídli v Spojených štátoch, pričom svoje produkty dodáva do celého sveta. Ochranné sklá z jej produkcie sa vyznačujú prvotriednou spoľahlivosťou, čo je dôvod, prečo ich odoberá a používa mnoho výrobcov elektroniky. Slováci sa s jej riešeniami môžu stretnúť pri používaní svojich telefónov, nech už sú akejkoľvek značky.

Firma sa preslávila vďaka produktovému radu Gorilla Glass, ktorému sa viac-menej pravidelne dostáva nových iterácií. Pokrývajú pritom nielen smartfóny, ale aj tablety či inteligentné hodinky.

Príliš exkluzívne dohody

EK sa domnieva, že zo strany spoločnosti mohlo dôjsť k porušeniu pravidiel hospodárskej súťaže, a to uzatvorením dohôd o exkluzívnych dodávkach s výrobcami telefónov. Tieto dohody totiž výrobcom umožňujú odoberať ochranné vrstvy displejov a zadných krytov výhradne od Corning. Celkovo majú obsahovať nasledovné náležitosti:

  • Exkluzívne záväzky outscourcingu, ktoré výrobcom smartfónov požadujú, aby odoberali všetky alebo takmer všetky odolné sklá od spoločnosti Corning;
  • Exkluzívne rabaty pre výrobcov smartfónov, ktorí splnia podmienky stanovené exkluzívnym outsourcingom;
  • Klauzuly prikazujúce výrobcom smartfónov, aby informovali Corning o konkurenčných ponukách. V prípade, že sa Corning z hľadiska ceny nedokáže vyrovnať konkurenčnej ponuke, výrobcovia smartfónov môžu túto ponuku využiť.

EK sa obáva, že dohody medzi Corning a poprednými výrobcami mobilných zariadení môžu nekalo obmedzovať možnosti ostatných producentov odolných skiel. Ak sa táto domnienka ukáže byť pravdivá, spoločnosť bude uznaná ako vinná z porušenia pravidiel Európskej únie (EÚ) týkajúce sa hospodárskej súťaže, ktoré vyslovene zakazujú zneužívanie dominantného postavenia.

Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos

V súčasnosti EK podniká hĺbkové vyšetrovanie. Súbežne prijala predbežné podozrenie, v ktorom zhrnula hlavné body prípadu. Treba však upozorniť, že počiatočné podozrenie nepredurčuje výsledok vyšetrovania. Veľa bude závisieť aj od toho, ako Corning preukáže svoju nevinu.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

Finančná správa
Finančná správa rozbehla masívne kontroly. Slovákom nazerá do účtov
15. apríla 2026
Výber hotovosti, bankomat
Slovenská sporiteľňa vypne bankomaty: V tento čas si nevyberiete hotovosť
15. apríla 2026
Euro, peniaze, bankovky
Štát chystá obrovskú zmenu v platoch. Dotkne sa miliónov pracujúcich
16. apríla 2026
peniaze, bankovky, mince
Čakajte peniaze: Štát ich začne posielať rýchlo, skôr než mnohí čakali
15. apríla 2026

Najnovšie články

  • Namiesto 1 500 eur len 1 300 eur. Policajti hlásia výrazný pokles výplat
  • Prichádza nová daň? Štát by mohol sledovať kilometre a každý mesiac posielať faktúru
  • Maďarsko očakáva obnovenie dodávok ruskej ropy cez Družbu budúci týždeň, potvrdil Péter Magyar
  • Pentagón nechtiac priznal, čo nechcel: Kľúčový vojenský arzenál je závislý od Elona Muska
  • Xiaomi vyrába lacné telefóny. Vyrobí aj lacný elektromobil?

Bude sa vám páčiť

EÚ bude na internete overovať vek. Aplikáciu prelomili za 2 minúty

17. apríla 2026
EU CO2

EÚ sa chystá z odstraňovania CO2 spraviť biznis. Firmy by na tom mohli rozprávkovo zarábať

16. apríla 2026
platenie mobilom

Málokto o ňom vie, no predsa je dôležitý: Čo je NFC a prečo s telefónom, ktorý ho nemá, nedokážete fungovať

15. apríla 2026
Robert Fico, premiér Slovenskej republiky

Robert Fico potvrdil, že Slovensko má dosť benzínu aj nafty. Diskriminácia zahraničných ŠPZ-iek ale nekončí

15. apríla 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?