TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Posledná rana pre kedysi obľúbenú TV stanicu. TOTO si na nej už nepozriete!
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Posledná rana pre kedysi obľúbenú TV stanicu. TOTO si na nej už nepozriete!

Dávnejšie obľúbená TV stanica prichádza o ďalší mimoriadne obľúbený obsah. Môžu za to aj škrty v rozpočte.

23. septembra 2024 20:00
Roman Drexler - Redaktor
22. septembra 2024
Zdieľať
4 min
Zdieľať
V skratke
  • RTVS dostáva jednu ranu za druhou
  • Prichádza o ďalší obľúbený obsah
  • Príčinou sa zdajú byť aj škrty v rozpočte, o ktoré sa postarala Ficova vláda

Na Slovensku vystupuje mnoho obľúbených TV staníc. Niektorým sa darí hojnú popularitu udržiavať dlhé desaťročia, niektorým až tak nie. Žiaľ, do tej druhej skupiny spadá, hoci nie zrovna vlastnou vinou, aj STVR, kedysi RTVS. Tá v dôsledku nie vždy pochopiteľných rozhodnutí zo strany štátu prišla o kopu obsahu, a teda aj o divákov. A je dosť možné, že v dohľadnej dobe ich ubudne ešte viac.

Ako totiž píše server Fontech.sk, na základe informácií denníka Šport, z vysielacieho harmonogramu STVR teraz mizne vysielanie ďalších obľúbených športových podujatí, presnejšie domácej basketbalovej ligy. Po novom vlastní vysielacie práva skupina JOJ, resp. JOJ Šport.

Neprehliadnite

Hodinky Fitbit Sense získali európsku certifikáciu pre monitorovanie EKG
Peniaze, štát, dôchodok, ceny
Štát priamo do rúk doručí vyše 1000 €. Kľúčový príspevok sa od základov zmení (čo očakávať)
Elektromobily Slovákom stále nevoňajú: Zo všetkých predaných áut tvorili len smiešnych 2,53 %

Stojí za zmienku, že televízia v posledných rokoch prišla o vysielacie práva na mnohé obľúbené športové prenosy, vrátane prenosov najvyššej domácej hokejovej a futbalovej súťaže. Žiaľ, teraz televízia prichádza aj o vysielanie mnohými obľúbeného basketbalu. Práva sa podarilo získať komerčným televíziám, čo je prípad aj basketbalovej ligy.

STVR potom posledné roky prichádzala aj o práva na vysielanie medzinárodných športových udalostí, medzi ktoré spadajú aj Majstrovstvá sveta v hokeji alebo futbale.

Slovenská TV stanica drasticky upadá

Táto TV stanica sa tak zrejme stane ešte menej atraktívnou pre ďalších divákov. Jej popularite značne uškodila platnosť zákona o STVR, čo je legislatíva, ktorú si presadila ministerka kultúry Martina Šimkovičová, a ktorá definitívne premenovala, resp, premenila RTVS na STVR.

V dôsledku tohto zákona sa stanica zmenila na nepoznanie. Platí to ako pre podnikovú, čiže štrukturálnu stránku, tak aj pre obsahovú stránku. Zákon prikazuje napríklad pravidelné vysielanie slovenskej štátnej hymny.

Pochopiteľne, s touto zmenou mnohí nesúhlasili a ani nesúhlasia. Zatiaľ čo početná skupina Slovákov žiada odstúpenie Šimkovičovej z funkcie ministerky kultúry – petícia s názvom „Na obranu kultúry“, ktorá má v čase písania tohto článku takmer 190-tisíc podpisov – iní s televíziou rušia spolupráce. Spravil tak napríklad Český rozhlas, ktorého vedeniu sa nepáčilo, akým smerom sa televízia uberá v dôsledku novej legislatívy.

RTVS, Martina Šimkovičová
Zdroj: RTVS/Martina Šimkovičová (FB), úprava redakcie

Už len olympiády

Ako bolo spomenuté, STVR v poslednej dobe prišla o vysielacie práva na mnohé športové udalosti. Dá sa povedať, že posledným populárnejším obsahom zo sveta športu, ktorý televízia ešte môže vysielať, sú Olympijské hry. Na tie vraj má vysielacie práva až do roku 2032.

Stojí však za zmienku, že príčinou straty vysielacích práv na obľúbené športové programy nemusí byť nutne len zmienená legislatíva, ktorú si presadila ministerka kultúry. Môže to byť spôsobené aj neustále rastúcou cenou športových kanálov, ktoré sa tak stávajú čoraz prestížnejším tovarom. Žiaľ, STVR pri zvýšených cenách už nedokáže tak dobre konkurovať ostatným televíziám.

V tomto smere nebude na škodu spomenúť, že verejnoprávna televízia je od tohto roku financovaná na základe nového modelu, ktorý sa opiera predovšetkým o príspevok zo štátneho rozpočtu, ktorý dosahuje výšky ekvivalentnej 0,12 percentám hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny.Na tento model sa prešlo potom, čo v minulom roku došlo k zrušeniu koncesionárskych poplatkov.

Aby toho nebolo málo, v skutočnosti je tohtoročný príspevok pre STVR nižší, než aký bol za predošlej vlády. Vtedy dosahoval 0,17 percenta HDP. K jeho zníženiu pristúpila Ficova vláda V dôsledku tejto zmeny mala televízia v tomto roku prísť o takmer 55-miliónov eur.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok Apple, EÚ EÚ má ďalšie pravidlo: Apple musí zmeniť iOS, inak ho drakonickou pokutou potopí
Ďalší článok KONIEC tradičných kamiónov? Tento kolos beží iba na elektrinu, prešiel už takmer 500-tisíc km!

Najčítanejšie

Dôchodok, peniaze, euro
Sociálna poisťovňa kráti niektoré dôchodky na polovicu. Platí to pri súbehu dávok
9. februára 2026
peniaze, dávky, príspevok
Štát začal vyplácať príspevok pre rodičov. 10 mesiacov bude vyplácať po 200 €
10. februára 2026
peniaze, bankovky, mince
Je tu nová konsolidácia: Štát strhne Slovákom z výplat cez 150 €, živnostníci odvedú vyše 800 €
10. februára 2026
Apple, Samsung, Android, iOS
Apple a Google obmedzujú naše mobily. Od septembra to bude ešte horšie
9. februára 2026

Najnovšie články

  • AKTUÁLNE: EÚ odkladá štart systému ETS2. Bežná domácnosť si priplatí 250 €
  • Rodičia počas prázdnin nemusia vybavovať dovolenky. Sociálna poisťovňa vysvetľuje, kedy možno čerpať ošetrovné
  • Elon Musk už nechce vybudovať vesmírne mesto na Marse, ale na Mesiaci
  • Štát chce, aby sa rodilo viac detí. Vymyslel nový príspevok (ako bude fungovať)
  • Číta niekto vaše súkromné správy? Takto to zistíte v najznámejších aplikáciách (NÁVOD)

Bude sa vám páčiť

euro, peniaze, bankovky, mince

Štát chce, aby sa rodilo viac detí. Vymyslel nový príspevok (ako bude fungovať)

11. februára 2026
teletext

Teletext definitívne končí. STVR službu po takmer 40 rokoch ruší

11. februára 2026
Euro, peniaze, bankovky

Zúčtovanie dane treba stihnúť do 16. februára. Za chybu vám štát nablokuje pokutu 100 €

11. februára 2026
peniaze, bankovky, mince

Rast ekonomiky nedosiahne ani 1 %. RRZ viní konsolidáciu, vláda na sebe stále nešetrí

11. februára 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

Viac z nášho portfólia

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?