TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Vzniká ďalší lacný elektromobil: Francúzi chystajú model len za 20 000 €!
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Vzniká ďalší lacný elektromobil: Francúzi chystajú model len za 20 000 €!

4. apríla 2024 12:29
Roman Drexler - Redaktor
Pulikované 4. apríla 2024
Zdieľať
5 min
Zdieľať
Google News Sledujte nás v Google Správach

Jednou z najväčších „nevýhod“ elektromobilov je relatívne vysoká priemerná cena, ktorú platíme pri kúpe. Dobrou správou však je, že sa postupne objavujú automobilky, ktoré sa snažia o výrobu cenovo dostupnejších alternatív. Jednou z nich je aj francúzsky Renault, ktorý vraj urýchľuje vývoj svojho elektrifikovaného modelu Twingo. Výsledná suma, ktorú si zaň bude pýtať, nemá presahovať 20 000 eur, píše Electrek.

Koncom minulého mesiaca sme vás informovali o predstavení elektromobilu Seagull od renomovanej čínskej automobilky BYD. Aj v tomto prípade ide o lacnejší elektromobil. Na domácom trhu sa totiž predáva len za 69 800 jüanov, čo v prepočte vychádza na necelých 9 000 eur. Ide o ideálne vozidlo na bežnú dopravu v husto zaľudnených a premávaných mestách. Dodáva sa v dvoch verziách, pričom tá nižšia dosahuje dojazd 305 km (CLTC) na jedno nabitie.

Žiaľ, nateraz nevieme, kedy a či vôbec toto vozidlo príde aj na európsky trh. Preto je dobrou správou, že sa o cenovo dostupnejší elektromobil usilujú aj „domáci“. Podrobnejšie si o výbave modelu Seagull môžete prečítať v samostatnom článku na tomto odkaze.

Elektromobil - rychlonabíjačka
ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos

Renault urýchľuje vývoj

Renault Ampere, divízia francúzskej automobilky zameraná na vývoj elektrických vozidiel, už údajne dokončila dizajn vozidla, píše Reuters. Pokiaľ ide o výrobu, štádium sériovej produkcie je predbežne naplánované na rok 2026. Prebiehať by mala v Slovinsku.

Výsledný produkt by sa mal predávať za približne 20 000 eur.

Interné zdroje agentúre prezradili, že dizajn vozidla bol dokončený len minulý týždeň. V súčasnosti automobilka nakupuje potrebné komponenty a systémy od svojich dodávateľov, stavia prototypy a podstupuje potrebné kroky pred spustením sériovej výroby.

Čo sa týka zmieneného zrýchlenia vývoja, v jeho dôsledku vraj Renault pri modeli Twingo použije o 20 percent menej dielov s väčším počtom štandardných komponentov.

Použije lacnejšie súčiastky

Luca de Meo, generálny riaditeľ Renaultu, uviedol, že výroba a predaj menších vozidiel so ziskom je celkom náročnou úlohou a že práve to je dôvod, prečo sa na tento segment zameriava len málo automobiliek, Renault údajne plánuje znížiť náklady na výrobu elektrifikovaného modelu Twingo o 40 % v porovnaní s inými elektromobilmi, a to skrátením časov výroby, použitím lacnejších batérií a zrýchlením uvedenia na trh.

Neprehliadnite

elektrina, peniaze, energetický gigant, ÚRSO
Od 1. marca znížia ceny elektriny. Ak si vyberiete zle, zaplatíte o 55 % viac
Euro 7
Euro 7 príde už tento rok: Počítajte s prísnymi limitmi, výrobcovia musia upraviť autá
Tesla Model Y (facelift)
Tesla predbehla Toyotu v rebríčku spoľahlivosti. Nemecké testy tvrdia pravý opak
Zdroj: Renault

Rovnaké opatrenia by vraj potom mohol uplatniť aj pri svojich ďalších elektrických modeloch, vrátane Renault 5 a pripraveného SUV Renault 4. Vďaka tomu by mali ceny menovaných vozidiel o čosi klesnúť.

6,2 kilometra na kWh energie

Identita platformy, na ktorej bude nové Twingo založené, zatiaľ nepoznáme. Rovnako nie sú známe ani podrobné špecifikácie. Automobilka však sľubuje, že pôjde o päťdverový model vybavený batériou s účinnosťou 6,2 kilometra na kWh energie. Ak sa tak stane, lacný elektromobil prekoná Ioniq 6 s pohonom RWD, teda zadných kolies.

Dobrou správou je aj to, že výroba nebude prebiehať v Číne, ale v Európe, čo by mohlo urýchliť uplatnenie dotácií. Taktiež stojí za zmienku, že elektromobil si zrejme bude možné aj prenajať, a to za 100 eur mesačne.


Prečítajte si tiež:

  • V Číne vznikla revolučná batéria pre elektromobily: Na jedno nabitie sľubuje dojazd cez 1 500 km!
  • Dva mesiace a 44 500 € z hodnoty preč: Mierne ojazdený elektromobil stratil takmer trištvrte svojej hodnoty
  • Autám na benzín a naftu treba umelo zvýšiť cenu. Potom ľudia budú chcieť elektromobily, tvrdí štúdia

Na záver článku ešte možno zmieniť údajné rokovania medzi Renaultom a skupinou Volkswagen, no ani jedna zo spoločností nič také zatiaľ nepotvrdila.

Podľa súčasných plánov má divízia Renault Ampere do roku 2031 uviesť na trh celkovo sedem nových elektromobilov, pričom ročne sa ich má vyrobiť približne jeden milión kusov. Na tento rok vraj ešte plánuje uvedenie modelu R5, pričom budúci rok by sme sa mali dočkať konceptu R4.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok spotify Spotify ohlásil opätovné zvyšovanie cien. Čaká to aj Slovensko?
Ďalší článok Samsung Galaxy S24 Ultra Aktualizácia One UI 6.1 má problém: Na niektorých zariadeniach vyvolala nepríjemné chyby

Najčítanejšie

Zápas Slovensko – USA odvysielajú na špeciálnej TV stanici. Má obrovskú výhodu
20. februára 2026
peniaze, bankovky, mince, euro, DPH, daň
Slováci môžu mať o 260 eur vyšší dôchodok. Stačí ak spravia jedno rozhodnutie
18. februára 2026
Firma, ktorú pozná azda každý Slovák, už nie je slovenská. Štát súhlasil s jej predajom
18. februára 2026
POZOR, Slovensko, peniaze
Štát má nový zákon. Inšpektori môžu bez varovania vstúpiť do domu, ukladajú pokuty
18. februára 2026

Najnovšie články

  • Kaufland v problémoch. Zamestnanci odmietajú 6-dňový pracovný týždeň
  • Windows 11 dostal veľký upgrade: Prináša stabilnejšie FPS aj meranie rýchlosti internetu (prehľad)
  • WhatsApp dostal novinku. Noví členovia skupín získajú prístup k histórii četu
  • Štát zavádza nový preukaz, ktorý bude platiť v celej EÚ. Slováci získajú výhody
  • Pochybnosti sú preč: Elektrický ťahač MAN sa nabíjal výkonom 750 kW aj pri mínus 20 stupňoch

Bude sa vám páčiť

Lítium, batéria, elektromobil, dojazd, závod

Prvá automobilka dáva na batériu elektromobilu 15-ročnú záruku bez limitu kilometrov

8. februára 2026
EÚ, výroba áut

Autá „Made in EU“ chcú finančne zvýhodniť. Budeme Škodu alebo Volkswagen kupovať lacnejšie?

6. februára 2026
autá, ojazdené autá, farba auta, parkovanie, ceny áut

Kupujete jazdenku? Týmto autám sa vyhnite, ich karoséria je časovanou bombou (zoznam)

5. februára 2026

Fiasko na STK: Lacný elektromobil za 17-tisíc eur má po 26 tisíc kilometroch zdevastovaný podvozok

4. februára 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?