Ak si akurát vyberáte nový telefón, jeden model by ste mali okamžite zaradiť medzi užší výber. Samsung Galaxy S23 FE je telefón, ktorý je vo veľkej miere inšpirovaný tým najlepším, čo Samsung vyrába – sériou Galaxy S23. Model s prívlastkom „FE“ je akýmsi rozšírením tejto série, akurát s jednou poriadne veľkou výhodou. Výrazne nižšou cenou.

O akých výhodách ale hovoríme? Samsung si uvedomuje, že veľa ľudí by chcelo zážitok z najprémiovejšieho smartfónu bez prémiovej ceny. To, že je telefón určený pre fanúšikov Samsungu nasvedčuje aj samotný názov. „FE“ totiž značí „Fan Edition,“ teda doslova edíciu pre fanúšikov.

Samsung Galaxy S23 FE
Samsung Galaxy S23 FE | Zdroj: Samsung

Samsung Galaxy S23 FE: Čo z neho robí ultimátnu voľbu?

Toho, čo je na Galaxy S23 FE zaujímavé a výhodné, je naozaj veľa. Tak napríklad, telefón je vyrobený mimoriadne kvalitne, a tak pochopiteľne musel prejsť mnohými testami. Samozrejmosťou je vďaka tomu krytie voči vode a prachu na úrovni IP68 a ochrana displeja špičkovým krycím sklom Corning Gorilla Glass 5. Vďaka tomu sa nemusíte báť toho, že zmoknete s telefónom v ruke alebo že vám náhodou padne na zem.

O výkon sa stará osemjadrový čipset Exynos 2200 vyrobený pokrokovým 4nm výrobným procesom. Vďaka kombinácii výkonných a úsporných jadier kombinuje maximálny výkon v momentoch, kedy je skutočne potrebný a extrémnu energetickú efektivitu v čase, kedy telefón nepoužívate alebo využívate len základné funkcie.

Samsung Galaxy S23 FE
Samsung Galaxy S23 FE | Zdroj: Samsung

To ide ruka v ruke s fantastickou výdržou batérie. Samsung hovorí, že telefón hravo zvládne až 21 hodín prehrávania videí a až 66 hodín počúvania hudby. To stačí azda každému, najmä teda mladšej generácii, pre ktorú je online obsah neoddeliteľnou súčasťou každého dňa. Ak by ste jej dali zabrať viac než zvyčajne, nemusíte zúfať. Telefón sa vďaka podpore 25 W nabíjania z 0% na 50% nabije za krátku polhodinu.

Na tomto skutočne záleží

Tým, ako sa smartfóny postupne vyvíjajú, sa postupne vyvíjajú aj priority, ktoré v nich hľadáme. Jeden aspekt telefónov je neustále považovaný za ten najdôležitejší, resp. jeden z najväčším dôrazom na kvalitu. Je ním samozrejme sústava fotoaparátov, ktoré väčšina z nás požíva na zachytenie spomienok, príbehov a ako pomôcku pri práci či štúdiu.

Samsung Galaxy S23 FE je v tomto smere fantasticky vybavený. Zostava fotoaparátov, ktoré ponúka, sa hlavne pri pohľade na očakávanú cenu zdá až nereálna, no opak je pravdou. K dispozícii skutočne budete mať 4 objektívy, ktoré dokážu zachytiť širokú škálu záberov.

Samsung Galaxy S23 FE
Samsung Galaxy S23 FE | Zdroj: Samsung

Spomenieme najmä 50 Mpx hlavný senzor s „rýchlym“ objektívom. To znamená, že fyzický otvor v objektíve je dosť veľký na to, aby na senzor dokázalo preletieť dosť svetla. Pre technicky zdatnejších, ide o clonu f/1.8, čo oceníte najmä v situáciách s nedostatkom svetla.

Okrem toho ale Samsung nezabudol ani na zoom objektív, vďaka ktorému si fotený predmet alebo objekt priblížiť až 3-násobne (opticky!) a na 12 Mpx ultraširokouhlý senzor, ktorý je mimoriadne obľúbený, keďže dokáže zachytiť výrazné scenérie, ktoré sa s bežnými senzormi zachytiť nedajú.

Samsung Galaxy S23 FE
Samsung Galaxy S23 FE | Zdroj: Samsung

Zabudnúť nemôžeme v niektorých prípadoch ani na ten najdôležitejší senzor – selfie. Ten ponúka 10 Mpx rozlíšenie a clonu f/2.4. Skvele sa hodí pre všetky sociálne siete, videohovory a jednoducho všetko, na čo ho budete potrebovať.

Prehliadaná výhoda: Za málo peňazí, veľa muziky (doslova)

Málokto si uvedomuje, že voľbou telefónu sa si otvárate alebo zatvárate dvere k ďalším skvelým produktom, ktoré spolupracujú s konkrétnym telefónom. Samsung dlhé roky buduje bohatý ekosystém zariadení, ktorý bol špeciálne vyvinutý tak, aby spolupracoval s telefónmi natívne.

Samsung Galaxy Buds FE
Samsung Galaxy Buds FE | Zdroj: Samsung

V praxi to znamená, že budete mať absolútnu istotu, že ak si ku Galaxy S23 FE kúpite napríklad nové slúchadlá Galaxy Buds FE, ktoré sú mimochodom taktiež fantastické, telefón ich automaticky rozpozná a do pár sekúnd pripojí spolu so všetkými pridružnými funkciami, ktoré k nim Samsung vyvinul.

Samsung Galaxy Buds FE
Zdroj: Samsung

Keď sme už pri nich. Samsung Galaxy Buds FE ponúkajú špičkové parametre, výdrž až 8,6 hodiny hodiny, resp. 30 hodín s puzdrom a dokonca aj aktívne potláčanie okolitého hluku (ANC). Na to sme opäť boli zvyknutí prevažne pri prémiových slúchadlách, pri tých s cenou okolo 100 € to až také časté nebolo. Je preto vidieť, že Samsung filozofiu prémiových funkcií v zariadeniach s cenou, ktorá nezruinuje vašu peňaženku, pokračuje aj pri zariadeniach z ekosystému.

Najvýhodnejšia kombinácia?

Samsung Galaxy S23 FE na Slovensko prišiel s mimoriadne atraktívnou cenou. Jeho 128 GB verzia totiž stojí len 699 €, čo je v porovnaní s vlajkovými loďami obrovský rozdiel.

V kombinácii s perfektnými slúchadlami Galaxy Buds FE tak môžete v porovnaní s prémiovými verziami ušetriť aj niekoľko sto eur, čo je počas sviatkov, no aj mimo nich ideálne. Lepší darček by si totiž mnoho ľudí ani nevedelo priať.