TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Nie iba Xiaomi: Na vlastnom operačnom systéme pracuje ďalší známy výrobca smartfónov
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Nie iba Xiaomi: Na vlastnom operačnom systéme pracuje ďalší známy výrobca smartfónov

Posledná aktualizácia: 16. októbra 2023 17:23
Roman Drexler - Redaktor
Publikované 16. októbra 2023
Zdieľať
3 min
Vivo X80 Lite
Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)
Zdieľať

Nedávno sme ťa prostredníctvom nášho webu informovali, že Xiaomi pracuje na novom softvéri s názvom MiOS. Zatiaľ nie je úplne isté, či ide o plnohodnotnú náhradu za Android, alebo o náhradu súčasného rozhrania MIUI. Nakoľko má ale byť MiOS dostupný len v Číne, je dosť možné, že ide o operačný systém. A ako sa zdá, Xiaomi nie je jedinou firmou, ktorá aktuálne vyvíja vlastný OS. Rovnako po novom koná aj Vivo, informuje Gizmochina.

Prejsť na:

  1. Vivo a jeho „vlastný operačný systém“
  2. Xiaomi chystá MiOS, no zatiaľ len v Číne
  3. Predstavený bude aj AI model

Výrobca potvrdil, že tohtoročná iterácia jeho vývojárskej konferencie sa bude oficiálne konať 1. novembra. Hlavným bodom programu má byť odhalenie OriginOS 4, čo je nová generácia rozhrania založená na OS Android 14. To však ale nie je jediným oznámením, ktoré nás počas podujatia čaká. Okrem OriginOS 4 nám má Vivo predstaviť aj svoj vlastnoručne vyvíjaný operačný systém.

Vivo VDC
Vivo VDC | Zdroj: Vivo/Gizmochina

Vivo a jeho „vlastný operačný systém“

Podrobnosti o tomto systéme nám nateraz chýbajú. Známy informátor Digital Chat Station však tvrdí, že bude používaný primárne IoT zariadeniami. Či bude poháňať aj smartfóny, zatiaľ nemožno povedať s istotou.

Je celkom nepravdepodobné, že by Vivo tak nečakane presedlalo z Androidu na vlastný operačný systém. Predsa len Android používa už dlhšie, pričom sme sa nestretli ani len s malými náznakmi, že by sa to malo v budúcnosti zmeniť. Úplne vylúčiť to však nemožno. Nikto úplne presne nevie, čo sa deje za oponou, teda okrem Vivo a Google.

Xiaomi chystá MiOS, no zatiaľ len v Číne

Ako sme zmienili vyššie, Vivo nie je jedinou čínskou firmou, ktorá aktuálne vyvíja vlastný operačný systém so zatiaľ bližšie nešpecifikovaným účelom. Rovnaké úsilie už dlho vyvíja aj Xiaomi, ktoré má už čoskoro oficiálne oznámiť nový systém MiOS. Pôvodne sa špekulovalo, že tento systém úplne nahradí MIUI na všetkých trhoch. Napokon sa ale ukazuje, že MiOS bude dostupný výhradne na čínskom trhu. Nevieme však, či bude plniť úlohu nadstavby, alebo bude slúžiť ako kompletná náhrada za Android.

Samozrejme, všetky tieto informácie sú zatiaľ iba predmetom špekulácií, a teda môžu mať veľmi ďaleko od pravdy. Je však minimálne pozoruhodné, že hneď dve čínske firmy pracujú na vlastnom OS.

Predstavený bude aj AI model

Nech už je pravda akákoľvek, Vivo má počas vývojárskej konferencie predstaviť aj iné novinky. Chystať sa má napríklad odhalenie vlastného veľkého AI modelu, ktorý má byť prvýkrát uvedený spoločne s vyššie zmieneným rozhraním OriginOS 4. Tento model má pozostávať z piatich väčších modelov s troma rôznymi parametrami. Jeho presný účel zatiaľ nepoznáme, no šepká sa, že bude mať celkom široký záber.

Podrobnejšie informácie o všetkých avizovaných novinkách nám budú odhalené 1. novembra, teda o niečo málo vyše dvoch týždňov.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

Slovensko, peniaze, ekonomika, poplatok, Slováci, konsolidácia, štát, rozpočet, exekúcie
Štát spustil hromadné lustrovanie. Rozdal stovky pokút, kontroly sa môžu obávať tisíce
22. marca 2026
Operátori dvíhajú ceny v dôsledku 23-percentnej DPH
Ľudia majú platiť daň za každý gigabajt dát. Štát chce zaviesť bizarný poplatok
21. marca 2026
Google Chrome
Google Chrome padol: Potvrdili útok, ohrozené sú milióny ľudí vrátane Slovákov
23. marca 2026
Reddit
Reddit zrejme začne overovať používateľov cez občiansky preukaz. Podobne majú zakročiť aj ostatné sociálne siete
22. marca 2026

Najnovšie články

  • Ropovod Družba: Akou trasou vedie cez Slovensko?
  • EÚ s dôrazným odkazom pre Slovensko: Plňte plynové zásobníky. Nie sme na tom najlepšie
  • Sviatok zrušili, 100 % príplatok nie. Na radosť je však priskoro, ešte môže prísť zmena
  • Mark Zuckerberg chce vytvoriť AI, ktorá nás bude poznať lepšie ako vlastní rodičia. Považuje to za nutný ďalší krok
  • Čo je to funkcia ALLM a prečo by som už nekúpil televízor, ktorý ju nemá?

Bude sa vám páčiť

Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg chce vytvoriť AI, ktorá nás bude poznať lepšie ako vlastní rodičia. Považuje to za nutný ďalší krok

23. marca 2026
Honor Magic8 Pro

Je lepší tmavý, alebo svetlý režim? Ak sa slepo držíte len jedného, máme pre vás zlú správu

23. marca 2026
Obrázok vygenerovaný umelou inteligenciou Gemini

O prácu prichádzajú státisíce ľudí a v blízkej dobe to nebude inak: Ako AI skutočne mení pracovný trh

23. marca 2026
TV, stanice, operátor, Strike TV

HiSense si zavaril: Po zapnutí TV či prepnutí kanála sa zobrazia reklamy

22. marca 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?