Xiaomi 13T a 13T Pro sú novinky, ktoré na Slovensko prišli len nedávno. Ich silnou stránkou je najmä fakt, že v atraktívnej cenovej kategórii ponúkajú výbavu, za ktorú by sa nehanbili ani smartfóny s cenovkou vyššou aj o niekoľko stoviek eur. Ako to Xiaomi dokázal? Nuž, spravil niekoľko dôležitých rozhodnutí a jedným z nich je aj spolupráca s ikonickou firmou, ktorá má skúsenosti ako žiadna iná na svete.

Xiaomi 13T a 13T Pro ponúkajú skutočne silnú zostavu komponentov a k nim pridruženého softvéru. Nie všetko si však Xiaomi inžinieri robia sami. Na pomoc prizvali svetových odborníkov s desiatkami rokov dlhými skúsenosťami. Nikde to nie je viac evidentné, ako pri fotoaparátoch, ktoré práve pri 13T a 13T Pro patria medzi hlavné dôvody, prečo by ste ich mali zvážiť.


TIP: Kúpte si Xiaomi 13T a 13T Pro so zľavou až 160 €


Xiaomi 13T Pro
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Leica nie je len na ozdobu. Takto reálne vylepšili fotoaparáty

To, že sa na zadnej strane smartfónov nachádza označenie „Leica“ si všimli mnohí z vás. Mnohí ale zároveň netušia, čo to vôbec symbolizuje a prečo je to dôležité. Jedno je však isté. Spolupráca nie je len „na oko“. Nie je to len o tom, že na Xiaomi smartfóny nalepia logo jednej z najikonickejších spoločností na svete. Spolupráca totiž siaha oveľa hlbšie a zahŕňa prácu inžinierov nemeckej firmy, ktorí sa podieľajú nielen na navrhovaní hardvérových častí foto zostavy (objektívy a pod.), ale aj na softvérovom spracovaní obrazu.

Od lámania svetla, až po jemné ladenie detailov

Leica sa na fotoaparátoch v nových XiaomI 13T a 13T Pro podieľala od samotného počatia až po finálne odklepnutie. Na starosti mala prakticky všetko, od prvotných plánov, cez spoluprácu so Xiaomi na zhotovení objektívov, ladenie spracovania obrazu až po finálne testovanie priamo v centrále Leica.

O tom, ako veľmi sa spoločnosť Leica podieľa na vývoji fotoaparátov na Xiaomi zariadeniach ešte v Berlíne počas predstavenia hovoril Pablo Acevedo Noda, šéf vývoja a inžinierstva mobilných fotoaparátov Leica.

Vyrobiť dobrý, no obrovský objektív je ľahké

Ak by ste v telefóne chceli mať najlepší fotoaparát na svete, musel by byť poriadne veľký. Veľký by musel byť samotný senzor, ako aj jednotlivé objektívy. Stačí si všimnúť profesionálnych fotografov, napríklad pri športových udalostiach, ktorí na pleci nosia skoro meter dlhé objektívy.

To si ale, v mobilnom priemysle, výrobcovia nemôžu dovoliť. Úloha inžinierov Leica teda bola jasná – vyrobiť čo najkompaktnejší systém fotoaparátov s vlastnosťami, ktoré sa priblížia profesionálnym foťákom. Ak si myslíte, že nejde o ľahkú úlohu, nemýlili by ste sa.

Xiaomi 13T Pro a Leica
Zdroj: Xiaomi

Jediným spôsobom ako to dosiahnuť je zvolenie „rýchleho,“resp. „jasného“ objektívu. To značí len to, aký veľký otvor objektív má, resp. koľko svetla cez neho dokáže preletieť priamo na senzor. Čím viac, tým lepšie. Objektív tak dokáže dobre „vidieť“ aj v zhoršených svetelných podmienkach.

Pri pohľade na výbavu Xiaomi 13T a 13T Pro je zjavné, že sa inžinieri rozhodli presne pre tento postup. Ak si budete vyberať nový telefón, nezamerajte sa tak len na počet megapixelov, ale aj na špecifikáciu objektívu. Napríklad, 13T Pro má hlavný objektív s clonou f/1.9. Čím nižšie „f“ číslo, tým lepšie.

Druhým krokom je navrhnutie samotných objektívov. Tie musia spĺňať najprísnejšie limity, ktoré sa merajú na nanometre a dosahujú tak optické limity. Skrýva sa v ním mnoho technologických riešení, ktoré bežným okom nevidíme. Spomenieme napríklad špeciálnu vrstvu, ktorá znižuje, resp. úplne odstraňuje tzv. „ghosting“ (zahmlenie) a „flare“ (efekt, ktorý sa zvykne objaviť, ak objektív namierite proti zdroju svetla). Nakoniec, Leica celú zostavu fotoaparátov otestuje pri extrémnych teplotách, aby tak zaručila bezproblémový chod v každom počasí.

Kompletný systém s podpisom majstrov

Xiaomi spolu so spoločnosťou Leica do Xiaomi 13T a 13T Pro vložila zostavu nazvanú LEICA VARIO-SUMMICRON 1:1.9-2.2/15-50mm ASPH, ktorá spĺňa a ktorá prešla všetkými testami popísanými vyššie.

Objektív je zložený zo 7 asférických šošoviek s vysokou priepustnosťou svetla. Tesne pred objektívom sa po novom nachádza aj IR filter, ktorý ešte viac zlepšuje priepustnosť svetla a zaručuje tak lepší výkon vo večerných hodinách.

Xiaomi 13T Pro
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Každá zo šošoviek je následne po obvode potiahnutá špeciálnou vrstvou atramentu, ktorý zabraňuje vniknutiu tzv. „túlavému“ svetlu. Nakoniec ešte prichádza vrstva COC materiálu (cyklický olefinický kopolymer), ktorý pohlcuje nechcené svetlo. Toto všetko je navrhnuté a následne aj vyrobené s nanometrovou presnosťou, čo znovu ukazuje, do akých hĺbok musia siahnuť výrobcovia, aby na trh priniesli tak kvalitné fotoaparáty.

Len polovica príbehu

Ani tam práca na kvalitnom fotoaparáte nekončí. Podobne ako to je aj pri klasických zrkadlovkách či bezzrkadlovkách, aj pri smartfónoch je nutné vytvoriť softvér, ktorý bude spracovávať „hrubé“ zábery a vyhodnocovať farby, tiene, svetlé miesta a podobne.

Xiaomi 13T Pro
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Séria Xiaomi 13T má v tomto smere k dispozícii dva základné nastavenia – Autentická Leica a Leica Vibrat. Ako je z názvu zjavné, o oba sa postarali špecialisti na fotografiu z nemeckého mesta Wetzlar.

Profil Autentická Leica vyvinuli tak, aby čo najviac pripomínal ikonické fotoaparáty zo série Leica M. Ide o profil, ktorý zábery spracováva s citom a výsledné fotografie tak nie sú príliš saturované, ale skôr neutrálne. Presne tak, ako by ste ich čakali pri veľkých fotoaparátoch.

Na druhej strane, Leica Vibrant je profil, ktorý je akýmsi pomyselným opakom. Do záberov prináša silný kontrast a živosť farieb, ktorá sa skôr hodí na sociálne siete.

Xiaomi 13T Pro
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Po vzore Leica zmenou prešlo aj používateľské rozhranie aplikácie fotoparátu, ktoré v istých miestach kopíruje to, ako sa ovládajú veľké fotoaparáty od tohto výrobcu.

Xiaomi 13T a 13T Pro za cenu, aká sa často nevidí

Je teda zjavné, že Xiaomi a Leica do fotoaparátov na smartfónoch vložili enormné úsilie, na ktorom kontinuálne pracujú aj dnes. Odrazilo sa to nielen na hardvérovej výbave, ale aj na tom, ako vyzerajú reálne zábery, ktoré zachytia dôležité momenty z vášho života.

A ak chcete, aby boli zachytené verne, nemusíte si kupovať telefóny, ktorých cena atakuje 2 000 €. Xiaomi 13T totiž stojí len 599 € (dočasne len 479 €) a Xiaomi 13T Pro 899 € (dočasne 739 €).