TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Slovensko čaká obrovská zmena: Západ krajiny začnú zdobiť veterné turbíny, záujem hlási nová firma!
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Slovensko čaká obrovská zmena: Západ krajiny začnú zdobiť veterné turbíny, záujem hlási nová firma!

Roman Drexler - Redaktor
2. augusta 2023
Zdroj: Pixabay/úprava redakcie
Zdieľať

Slovensko je síce malá krajina, no s veľkým potenciálom. Ten môžeme využiť v mnohých ohľadoch, vrátane energetiky. Uvedomuje si to napríklad štátna spoločnosť SPP, ktorá sa na západnej časti krajiny rozhodla vybudovať park veterných turbín. Po novom však už nie je jediná. Záujem o výstavbu zariadení totiž prejavila aj súkromná firma VE Telek, píše server DSL.sk na základe informácií SITA.

Západná oblasť Slovenska je pre veterné turbíny ako stvorená. Z väčšej časti ju totiž tvoria nížiny, pričom v blízkom okolí sa nenachádzajú žiadne vyššie pohoria. Často tu teda prúdi dosť silný vietor, ktorý možno využiť na produkovanie elektrickej energie. Susedné Rakúsko tak robí už dlhšie.

Slovensko sa konečne pripojí k západu

Skutočnosť, že o výstavbu veterných turbín na Slovensku sa zaujíma nielen štátna SPP, ale aj súkromná VE Telek, vyplýva z dokumentov, ktoré boli predložené v rámci posudku vplyvov na životné prostredie. Konkrétne á v pláne postaviť dve veterné turbíny, a to v okrese Galanta, presnejšie v katastri obce Dolné Saliby.

Výška stožiarov vraj dosiahne 175 metrov, pričom celkový výška sa vyšplhá na 261 metrov. Treba totiž rátať s troma listami rotora, ktorých priemer dosiahne 172 metrov. Výkon turbíny má dosahovať 7,2 MW.

Slovensko vybuduje veterné elektrárne
Slovensko začnú zdobiť veterné elektrárne. Ilustr. obr. | Zdroj: Pexels

Výstavba začne o 2 roky, stáť má až 18 miliónov eur

Na ich stavbu si však ešte chvíľu počkáme. Spoločnosť chce s prácami začať v priebehu prvého štvrťroku 2026, pričom prevádzka turbín by mala započať približne o pol roka neskôr, čiže v treťom štvrťroku 2026. Tieto dve turbíny si údajne vyžiadajú investície vo výške až 18 miliónov eur.

Čo sa týka plánov SPP, štátna spoločnosť chce na západnom Slovensku vybudovať tri veterné parky. Jej ambície sa však nestretávajú vždy s otvorenou náručou. Jej prvý medializovaný projekt v obci Drahovce (okres Piešťany) sa stretol s odmietavým postojom miestnych obyvateľov. Protestovali aj ornitológovia, podľa ktorých by veterné turbíny mohli negatívne ovplyvniť vtáctvo.

Okrem Drahoviec chce SPP vybudovať turbíny aj v okolí Galanty a na Záhorí. V prípade Drahoviec, ak sa všetko podarí, má vyrásť sedem turbín s výkonom 7,2 MW. V okrese Galanta je na pláne osem turbín.

Google News Pridajte si TECHBYTE.sk ako preferovaný zdroj informácií na Google Pridať
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

Peniaze, bankovky, euro, príspevok, odvod, zľavy, daň, poplatky, 13. plat, konsolidácia, mzdu, štát, sviatky, príplatky, bankrot, zákaz hotovosti, priemerná mzda, hotovosť
Štát začal posielať veľmi nepríjemné listy. Tisíce ľudí musia vrátiť peniaze
15. augusta 2026
peniaze, bankovky, mince, euro, DPH, daň, platby v hotovosti
EÚ prepočítala priemernú mzdu Slovákov. Z výsledku ostali v Bruseli prekvapení
16. augusta 2026
Bankomat
Banky končia s hotovosťou. Ak vám ju treba, pošlú vás inam
17. augusta 2026
Peniaze, euro, bankovky, mince, banky, štát
Slovákom môžu do schránok prísť pokuty až 500 € aj po niekoľkých rokoch. Zaplatiť ich musíte
15. augusta 2026

Najnovšie články

  • Fico si nemyslí, že sú ruské kamery bezpečnostný problém, novinárov vysmial
  • Slovensko je na dne. Ak príde ďalšia kríza, domácnosti to nemusia vydržať
  • Vlastníte byt či dom? Zrejme ste podcenili dôležitú vec, hrozia likvidačné škody
  • Brusel hlási veľký obrat. EÚ chce do jadra investovať 241 miliárd eur
  • Finančná správa spustila „Daňový štít“: Od ľudí chce dostať 17 miliárd eur

Bude sa vám páčiť

Peniaze, Fico, Kamenicky, štát, platy

Slovensko je na dne. Ak príde ďalšia kríza, domácnosti to nemusia vydržať

17. augusta 2026
Erik Tomáš

Kopa Slovákov mala odísť do dôchodku oveľa skôr. Teraz hrozí, že budú pracovať do 70-ky

17. augusta 2026
Ursula Von der Leyen

EÚ so Slovenskom došla trpezlivosť. Brusel nás rieši hneď v piatich prípadoch, hrozia vážne následky

15. augusta 2026
Slovensko, peniaze, ekonomika, poplatok, Slováci, konsolidácia, štát, rozpočet, exekúcie

Štát roztočil hromadné lustrovanie. Vyrubil stovky pokút, kontrola čaká tisíce ľudí

15. augusta 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.