Séria Xiaomi 13 sa rozširuje. Na scénu totiž prichádza prémiový model Xiaomi 13 Ultra, ktorý tak dopĺňa veľmi obľúbené a mimoriadne vydarené modely Xiaomi 13 a Xiaomi 13 Pro. Najvyšší model pritom posúva úroveň spracovania a výbavy na stupienok vyššie.

Xiaomi 13 Ultra: Dizajn

Pri prvom pohľade na zariadenia vás musí zaujať jedna vec – gigantický fotomodul na zadnej strane, ktorý zaberá bezmála polovicu zadnej strane. Kruhový segment v sebe skrýva všetku fototechniku, ktorú by ste si v telefóne mohli priať. Výrobca tvrdí, že takýto dizajn zvolil preto, aby sa telefón čo najviac podobal na Leica fotoaparáty.

Xiaomi 13 Ultra
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Nevýhodou je, že z telefónu výrazne vyčnieva, čo znamená, že zariadenie nikdy nebude na stole úplne ležať. Naopak, výhodou je, že sa aj napriek vyčnievajúcemu dizajnu nekolíše. Veľký fotomodul mu v tom bráni.

Osobne mi to pri používaní nijak neprekážalo, ba naopak, práve fakt, že sa nekolíše zo strany na stranu beriem ako výhodu. Pri bližšom pohľade na kruhový segment je zjavné, že si dizajnéri dali skutočne záležať a telefón vybavili detailmi, ktoré u iných smartfónoch nenájdete. Spomeniem napríklad krásnu zlatý lem okolo modulu, ktorá v kombinácii so zeleným prevedením pôsobí skutočne luxusne.

Dizajnéri tak zvyšok smartfónu museli „postaviť“ okolo veľkého fotoaparátu. Inak sa to ani nedalo, keďže je skutočne tak veľký. Xiaomi 13 Ultra nie je malé zariadenie, no vďaka šikovne zvoleným materiálom sa používa mimoriadne pohodlne. Sčasti je to vďaka perfektnému vyváženiu a sčasti vďaka textúrovanému zadnému krytu, ktorý pokrýva umelá koža.

K pohodliu prispieva aj ergonomicky vytvarovaná hliníková šasi, ktorá vás nebude rezať do dlane a ktorá na dotyk pôsobí prémiovo. Novinka tak vyzerá, pôsobí a aj sa správa ako skutočne prémiový smartfón. Tak, ako by ste čakali, Ultra prešla certifikáciou IP68, problém jej tak nerobí voda ani prach.

Xiaomi 13 Ultra
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Xiaomi 13 Ultra: Displej

Dostávame sa k tomu zaujímavejšiemu – samotnej výbave. Zariadenie je vybavené obrovským 6,73-palcovým AMOLED panelom s QuadHD+ rozlíšením, ktorý patrí medzi tie najkvalitnejšie, s akými som mal tú česť sa stretnúť. Absolútnou samozrejmosťou je oči potešujúci kontrast a plnotučný kontrast, ktorý z každej farby vyšťaví poslednú kvapku. Pri prémiových smartfónoch je aj takáto výbava akýmsi štandardom a nič menej by ste ako zákazníci nemali akceptovať. O tom, čo z Xiaomi 13 Ultra robia unikátne zariadenie si povieme nižšie.

Skutočný párty trik sa skrýva oveľa hlbšie v špecifikáciách. Displej Xiaomi 13 Ultra totiž bežne dokáže dosiahnuť jas 1 300 nitov. To je hodnota, ktorú väčšina smartfónov vykazuje pri absolútne maximálnom jase na malom kúsku displeja. Xiaomi 13 Ultra však tento jas dokáže udržať naprieč celým displejom a navyše, aby toho nebolo málo, jeho absolútne maximum dosahuje oslepujúcich 2 600 nitov. Tomu, kto sa to rozhodne otestovať v noci prajeme z redakcii veľa šťastia.

Vďaka tak schopnému displeju podporuje smartfón všetky HDR formáty, a to vrátane Dolby Vision, HDR10+, HDR10 a HLG. Spomenieme ešte podporu 120 Hz obnovovacej frekvencie (od 1 Hz do 120 Hz).

Na prvý pohľad, doslova, vyzerá displej Xiaomi 13 Ultra neuveriteľne schopný. Finálny verdikt si ale necháme až na plnú recenziu.

Xiaomi 13 Ultra
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Softvér a hardvér

Zariadenie poháňa MIUI 14, ktorý Xiaomi postavilo na Android 13. Na krátku dobu máme k dispozícii európsky model, ktorý už podporuje všetky Android aplikácie z Google Play a ktorý bude onedlho dostupný aj pre slovenských zákazníkov (pevne veríme).

Vzhľadom na to, že ide o MIUI 14 sme pri používaní neobjavili žiadne extrémne zmeny oproti tomu, čo sme videli už pri Xiaomi 13 Pro. Malé zmeny sa však v systéme objaviť môžu. Na ich nájdenie, resp. úplné otestovanie by sme ale potrebovali viac než len 24 hodín, na ktoré nám Xiaomi smartfón zapožičalo.

Čo sa výkonu týka, tam sa Xiaomi 13 Ultra absolútne nemá za čo hanbiť. Poháňa ho rovnaký čipset ako Galaxy S23 Ultra či Xiaomi 13 Pro. Z testov týchto zariadení vieme, že ide o kvalitný, výkonný a energeticky úsporný čip schopný perfektných výsledkov nielen v hrách, ale aj v bežnom živote.

Skombinujte to s extrémne rýchlym úložiskom (UFS 4.0) a operačnou pamäťou RAM (LPDDR5X) a dostanete telefón, ktorý nebude mať problém na pár rokov držať krok aj s budúco ročnými modelmi.

Zariadenie poháňa objemná 5 000 mAh batéria, ktorú môžete nabiť s priloženou 90 W nabíjačkou, poprípade pomocou 50 W bezdrôtovou nabíjačkou (tá ale v balení nie je). Tým, že nám telefón prišiel len nedávno a o chvíľu opäť odíde, nevieme objektívne zhodnotiť, ako dlho vydrží na jedno nabitie.

Xiaomi 13 Ultra
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Fotoaparáty

Fotoaparáty sú samostatnou kategóriou a možno aj na samostatnú recenziu. Xiaomi 13 Ultra pracuje len na zadnej strane so štyrmi snímačmi, pričom všetky majú 50 Mpx rozlíšenie. To ani zďaleka nie je všetko.

Hlavný fotoaparát skrýva až 1-palcový senzor, ktorý sme už mohli vidieť už na Xiaomi 13 Pro. Aj pri ňom sme skonštatovali, že ide o jeden z najlepších senzorov na trhu a to isté môžeme zopakovať aj tu. Vďaka HyperOIS dokáže vyrovnávať otrasy, čo sa prejaví hlavne pri nočných záberoch alebo pri fotení za šera.

V čom je Ultra iná je funkcia, vďaka ktorej dokáže fyzicky meniť clonu medzi f/1.9 a f/4.0. Telefón tak vie fyzicky zvýšiť alebo znížiť objem svetla, ktorý prúdi na senzor. To sme už párkrát videli u rôznych výrobcov, bude preto zaujímavé otestovať, ako sa tento systém bude správať v podaní Xiaomi, resp. Leica.

Okrem hlavného senzora sa na zadnej strane nachádzajú dva zoom objektívy, jeden s 3,2-násobným optickým priblížením a druhý s 5-násobným priblížením. Oba objektívy sú osadené v systéme optickej stabilizácie obrazu, vďaka čomu odolajú aj tým roztrasenejším rukám. Výbavu na zadnej strane ukončuje ultraširokouhlý senzor s minimálnou vzdialenosťou zaostrenia len 5 cm.

Xiaomi 13 Ultra
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Xiaomi 13 Ultra: Prvotný dojem

Prvotný dojem z Xiaomi 13 Ultra je nielen kladný, ale pre mnohých výrobcov aj oči otvárajúci. V Xiaomi sa pozreli na špecifikáciu a každú jednu položku sa rozhodli vylepšiť, aby k nej prislúchalo označenie „Ultra“. Viac lepších fotoaparátov, ešte lepší displej, ešte lepší čipset, ešte lepšie všetko.

Spojte to s dizajnovým tímom, ktorý mal očividne voľné ruky spraviť telefón pôsobiaci ako zaľúbený list legendárnemu výrobcovi fotoaparátov Leica a dostanete zariadenie, ktoré pre Xiaomi a možno aj pre zákazníkov znamená viac, než len ďalší model v portfóliu stoviek zariadení. Ako sa s ním bude žiť týždeň či dva ukáže až dlhodobý test. Táto chuťovka nás ale na začiatok dobre navnadila.