TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Dobrý nápad alebo šialenosť? EÚ investuje 1 miliardu eur do kybernetického štítu. Aj kvôli vojne na Ukrajine
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Dobrý nápad alebo šialenosť? EÚ investuje 1 miliardu eur do kybernetického štítu. Aj kvôli vojne na Ukrajine

Posledná aktualizácia: 6. apríla 2023 14:34
TASR
Publikované 6. apríla 2023
Zdieľať
2 min
EÚ
Zdroj: Pixabay/úprava redakcie
Zdieľať

Európska únia potrebuje účinný „kybernetický štít“, na vytvorenie ktorého by sa mala vynaložiť viac ako miliarda eur. Uviedol to eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton v stredajšom rozhovore pre francúzske noviny Les Echos, informuje spravodajca TASR.

Breton, ktorý má v exekutíve EÚ na starosti aj obranný priemysel, upozornil, že tvárou v tvár narastajúcemu počtu kybernetických útokov, najmä v súvislosti s vojnou na Ukrajine, vyvstala potreba vytvorenia spoločného európskeho kybernetického štítu.

Kybernetický štít odhalí útoky

„Našou ambíciou je vytvoriť európsky kybernetický štít, ktorý umožní oveľa lepšiu detekciu cielených útokov. V súčasnosti môže medzi začiatkom šírenia malvéru a spustením samotného útoku uplynúť až 190 dní,“ vysvetlil komisár.

Podľa jeho slov potrebné investície presiahnu jednu miliardu eur, pričom dve tretiny z tejto sumy by mala financovať EÚ. Breton spresnil, že o dva týždne, 18. apríla, predloží európske nariadenie, ktoré možno vnímať ako „zákon o kybernetickej solidarite“.

Kybernetický štít
Zdroj: Pixabay

Nové nariadenie povzbudí krajiny, ktoré sa stali terčom kybernetického útoku, aby podnikli protiopatrenia, hneď ako je možné takýto útok potvrdiť.

Od invázie na Ukrajinu zaznamenávame o 140 % viac útokov

Pri príležitosti Medzinárodného fóra pre kybernetickú bezpečnosť (FIC), ktoré sa začína v stredu vo francúzskom meste  Lille, eurokomisár oznámil výstavbu niekoľkých „prevádzkových bezpečnostných centier“ určených na posilnenie kybernetickej bezpečnosti členských štátov EÚ. S ich zriaďovaním by sa malo začať od roku 2024.

„Pre vojnu na Ukrajine vzrástli vlani kybernetické útoky v Európe o 140 percent. V tejto súvislosti sa spájanie a koordinácia našich síl na európskej úrovni stáva potrebnejšou než kedykoľvek predtým, pretože tieto hrozby sa budú prehlbovať,“ zdôraznil komisár.

Upozornil, že zrejme nemožno považovať za náhodu, že tieto cielené kyberútoky sa zintenzívňujú v krajinách, ktoré posielajú zbrane na Ukrajinu.

Google News Pridajte si TECHBYTE.sk ako preferovaný zdroj informácií na Google Pridať
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

Samsung Galaxy Fold7
Máte tento Samsung smartfón? Mieri naň nová aktualizácia, pribudnú mu 2 nové AI funkcie
15. júna 2026
Elon Musk, Jensen Huang
Aké mobily používa technologická elita? Elon Musk aj Zuckerberg výberom prekvapili
14. júna 2026
smartfóny, smartfón, frustrácia
Ak vám Google pošle takéto upozornenie, okamžite zareagujte. Hrozí vám riziko
14. júna 2026
Google má nový letecký simulátor. Funguje priamo v prehliadači a lietať môžete aj na Slovensku
14. júna 2026

Najnovšie články

  • Slovensko chce budúci rok deťom do 16 rokov zakázať Facebook, Instagram aj TikTok
  • Potvrdili mimoriadny útok na zdravotníctvo aj vojenské organizácie. Pripísali ho čínskym hackerom
  • Nie všetky aplikácie, ktoré stiahnete cez Play Store či App Store, sú bezpečné
  • Staré hry sa predávajú za obrovské sumy. Jednu kúpili za 2,6 milióna eur. Doma ju môžu mať aj Slováci
  • Platíte si iCloud? Apple vám v iOS 27 pridá dve výhody navyše

Bude sa vám páčiť

EÚ zavádza tvrdé pravidlo: Toto povinne MUSIA mať všetky autá, inak nemôžu jazdiť (platné od júla 2026)

28. januára 2026
EÚ, psy

EÚ chystá radikálny zákon: Prikáže nám, ako majú vyzerať naše psy. Má na to však dobrý dôvod

13. januára 2026
Európska automobilka, európske automobilky, Európska únia

EÚ znova prikazuje: Od 1. 1. 2026 sa mení povinná výbava áut, bez tohto sa nepohnú ani na krok

28. decembra 2025
mimoriadne, elektrina, ceny, faktúry

Priemysel bije na poplach: Účty za energie môžu byť nižšie. Všetci ušetria, no treba konať

17. decembra 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.