Do našej redakcie už dlhšiu dobu hľadáme veľký televízor, ktorý spĺňa niekoľko dôležitých kritérií. Samozrejme, musí mať najkvalitnejší obraz, dosť vysoké rozlíšenie, herný režim, vynikajúci zvuk a pochopiteľne aj oku lahodiaci dizajn

Posledným kritériom, ktorý by mala špičková TV do redakcie spĺňať, je unikátna funkcia, ktorá nepriláka len nás, ale ohúri napríklad návštevy pri rôznych stretnutiach. Presne taký televízor sa nám podarilo nájsť.

Časti seriálu (postupne pribúdajú)

Unikátna funkcia? Nič vizuálnejšie ako Ambilight nenájdete

Už z 1. časti nášho seriálu je jasné, že v TECHBYTE sme sa nakoniec rozhodli pre televízor od holandskej značky Philips. Dôvodov je, ako som uviedol vyššie, veľa. Má fantastický obraz, vstavaný soundbar a unikátnu funkciu, ktorej sa skutočne nevyrovná nič. Práve o Ambilight, ktorý je vo svojej vôbec najlepšej podobe integrovaný do televízora 65OLED936, bude aj dnešný článok.

philips ambilight 7
Funkcia Ambilight rozpoznáva farby na obrazovke a podľa toho nasvieti stenu za televízorom. Stena nemusí byť len biela, v televízore môžete nastaviť jej farbu, vďaka čomu bude funkcia Ambilight fungovať čo najpresnejšie. Foto: Lukáš Zachar

Čo je to Ambilight?

Ambilight je podsvietenie, ktoré televízor v reálnom čase premieta na stenu. Philips hovorí, že takýmto náladovým podsvietením presne kopírujúcim farby na obrazovke rozširuje obraz a z reálnej uhlopriečky televízora tak robí opticky oveľa väčšiu uhlopriečku.

Tým, že má značka Philips na Ambilight patent už dlhých 20 rokov, rovnakú funkciu nemôže do svojich televízorov zapracovať nikto iný. Inými slovami – pre ľudí milujúcich osvetlenie všetkého druhu je práve Ambilight tým pravým orechovým. Na rozdiel od LED pásikov, ktoré nedokážu kopírovať farby na základe obrazu a preto ani neumocňujú náladu je Ambilight vstavané riešenie špeciálne vyladené k dokonalosti. Vďaka tomu, že sa farby, ktoré Ambilight produkuje rozpíjajú po okolí, sa televízor sleduje príjemnejšie a obraz zároveň pôsobí prirodzenejšie a jemnejšie.

philips ambilight 6
Vďaka krásnemu podsvieteniu máte pocit, že je obraz väčší, než v skutočnosti je. Foto: Lukáš Zachar

Krátka história Philips Ambilight

Výskumníci Philips s riešením Ambilight prišli v roku 2002, pričom vôbec prvý televízor s takouto funkciou firma predstavila o dva roky neskôr. Spoločnosť odvtedy rok čo rok postupne zdokonaľovala implementáciu a celkový efekt funkcie Ambilight, až kým sa neprepracovala do dnešnej podoby.

 • 2002 – Vo výskumnom centre Philips Research and Lighting sa zrodil nápad.
 • 2003 – Philips predstavil prvé demo funkcie Ambilight.
 • 2004 – Predstavený prvý Ambilight televízor. Po bokoch mal fluorescenčné výbojky so studenou katódou (CCFL), ktoré produkovali rovnakú farbu podľa toho, čo sa práve dialo na obrazovke.
 • 2005 – Predstavený prvý „stereo“ Ambilight televízor s CCFL svetlami, ktoré už dokázali svietiť nezávislými farbami.
 • 2006 – Philips predal miliónty televízor s funkciou Ambilight.
 • 2007 – Prvý televízor s Ambilight osvetlením po všetkých 4 stranách. Ako zdroj svetla už neslúžia CCFL, ale Ambilight Spectrauses LED diódy schopné meniť farbu aj intenzitu.
 • 2008 – Philips implementoval nové LED diódy do všetkých nových televízorov.
 • 2010 – Predstavený adaptívny režim Ambilight.
 • 2011 – Predstavený Ambilight Spectra XL vytvárajúci extra veľký Ambilight efekt.
 • 2015 – Predstavená funkcia Ambilux – pikoprojektory, ktoré obraz na TV prenášajú na stenu za ňou.
 • 2017 – Philips predstavil prvý OLED televízor s funkciou Ambilight.
 • 2018 – Philips integroval Philips HUE s funkciou Ambilight. Žiarovky a ďalšie osvetlenie od Philips HUE si tak rozumie s televízorom a ešte viac dokáže prehĺbiť zážitok z pozerania TV.
 • 2022 – TECHBYTE si ako televízor do redakcie vybral OLED televízor Philips 65OLED936 s Ambilight.
philips ambilight 2
Na výber máte rôzne bohaté nastavenia. Foto: Lukáš Zachar

Ako sa používa Philips Ambilight?

Dobrou správou je, že nové Philips televízory už prichádzajú s prednastaveným režimom Ambilight reagujúcim na obraz. Funkciu si najlepšie vychutnáte vtedy, ak bude televízor umiestnený pred bielou stenou (odporúča sa nedávať ho príliš blízko, svetlo potrebuje aspoň 15 – 20 cm na to, aby sa rozptýlilo na prinieslo želaný efekt). Nič však nepokazíte ani inou farbou steny. Televízor po aktivovaní Ambilight začne v reálnom čase analyzovať farby z obrazu, ktoré bez oneskorenia premieta na stenu, čím vytvára nenapodobiteľný zážitok.

Philis zároveň ponúka celý ekosystém farebného osvetlenia pod označením Philips Hue. Vynikajúcou správou je, že Hue si rozumie aj s technológiou Ambilight, vďaka čomu môžete farebené podanie televízora rozšíriť aj o farebné žiarovky či náladové osvetelenie, ktoré už používate alebo si plánujete zadovážiť.

philips ambilight 4
Napríklad, stenu si môžete nechať nasvietiť počas športových prenosov aj farbami Slovenskej vlajky pre intenzívnejší zážitok z fandenia. Foto: Lukáš Zachar

Je ale nutné si uvedomiť, že Ambilight nie je rovnaký na úplne všetkých modeloch. Lacnejšie televízory môžu mať Ambilight diódy na troch stranách, no model, ktorý testujeme my, ho už má po všetkých štyroch stranách.

Aké nastavenia sú v TV?

Ako som spomenul, Philips 65OLED936 už v základnom nastavení spúšťa podsvietenie Ambilight reagujúce na aktuálny obraz v TV. To však ani zďaleka nie je všetko, čo si môžete nastaviť. Priamo v nastaveniach, v sekcii Ambilight, si môžete zvoliť, aby napríklad svetlo nekopírovalo obraz ale zvuk, aby bolo vypnuté úplne, aby malo ešte žiarivejšie farby a tak podobne. K nastaveniam sa dostanete cez hlavné menu alebo stlačením samostatného tlačidla na ovládači k TV.

Veľmi milou funkciou je rozžiarenie steny na farby vlajky. Slovenskú trikolóru tak môžete mať aj vy, napríklad počas vašich obľúbených športových večerov. Navyše, v nastaveniach je ukrytá aj funkcia Ambilight Sleep, ktorá vám, ako názov napovedá, pomôže zaspať.

philips ambilight 13
Zapnutá funkcia Ambilight Sleep. Foto: Lukáš Zachar

Televízor bude totiž simulovať západ slnka, k čomu si môžete zvoliť upokojujúci zvuk ako napríklad zvuk dažďa, praskajúceho ohňa či zvuky letného večera. Keď funkciu aktivujete, obrazovka sa vypne, spustí sa vami zvolený zvuk a funkcia Ambilight začne simulovať zapadajúce slnko, až kým sa úplne vypne. Je pritom len na vás, či bude tento proces trvať 5 alebo 30 minút.

philips ambilight 9
LED diódy vytvárajúce Ambilight osvetlenie. Foto: Lukáš Zachar

TV s Ambilight: Podmanivý zážitok, ktorý si ťa získa

Celkovo ide o funkciu, ktorá doslova zväčšuje televízor aj za hranice jeho rámčekov. Večerné pozeranie filmov či seriálov tak naberá úplne iný rozmer.

Azda všetci tí, ktorí s nami pozerali večer film skôr či neskôr poznamenali, že ich počas pozerania tak neboleli, resp. nepálili oči. Aj to je jedna z výhod, ktoré prináša tak prepracovaná funkcia. Ide o ďalší dôkaz toho, že aj 20-ročná technológia dokáže prekvapiť a ohúriť, hlavne keď ide o jej najlepšiu verziu.

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou TP Vision.