Velenie ISS prešlo z Rusov na Američanov, proces prebehol bez komplikácií

Celý proces prebehol hladko, čiže bez akýchkoľvek komplikácií. Škaplerov vo svojom prejave uviedol, že ISS zostáva “symbolom spolupráce”.

Celý svet s napätím sleduje prebiehajúci konflikt na Ukrajine, ktorý sa začal koncom februára inváziou ruských ozbrojených síl. Celý svet však nezahŕňa len ľudí na povrchu, ale aj tých nad ním, vo vesmíre, konkrétne na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice – ISS.

Aktuálne sa na palube vesmírnej stanice nachádza 10 astronautov, ktorým až doposiaľ velil Rus Anton Škaplerov. V súvislosti s konfliktom na Ukrajine sa však vzdal svojho postavenia a odovzdal ho do rúk svojmu americkému kolegovi Thomasovi Marshburnovi, píše denník Pravda.

Prenos veliteľskej právomoci sa odohral počas slávnosti, na ktorej boli prítomní všetci členovia posádky. NASA ju na dôkaz nahrala na niečo vyše 10-minútový záznam. Pozrieť si ho môžete pod týmto odsekom.

Bez komplikácií

Celý proces prebehol hladko, čiže bez akýchkoľvek komplikácií. Škaplerov vo svojom prejave uviedol, že ISS zostáva “symbolom spolupráce”. Na Zem sa má dopraviť už dnes, konkrétne v kapsuli Sojuz. Palubu Medzinárodnej vesmírnej stanice okrem neho opúšťajú aj astronauti Piotr Dubrov a Mark Vande Hei.

TIP REDAKCIE
iPhone čaká obrovská zmena: Apple vraj plánuje presedlať na USB-C!

Špekulovalo sa, že Vande Hei sa na Zem nevráti na palube ruskej vesmírnej lode, práve z dôvodu vyostrujúceho sa konfliktu na Ukrajine. Rusko i USA ich však tvrdo popreli.