Exynos W920

Samsung už vie, ako dlho bude trvať čipová kríza

Celosvetový nedostatok čipov zasahuje azda každé odvetvie moderného priemyslu, automobilky a výrobcov smartfónov nevynímajúc. Na otázku, kedy sa všetko vráti do normálu, sa snažili odpovedať viacerí experti.

Šéf spoločnosti ARM Holdings v novembri predpokladal, že aktuálnu čipovú krízu, ktorú považuje za bezprecedentnú, sa nepodarí vyriešiť skôr než koncom roka 2022. Zároveň varoval, aby si spotrebitelia nakúpili darčeky v predstihu, inak im nemusia byť doručené do Vianoc.

Riaditeľ firmy Intel Pat Gelsinger v júni zase odhadol, že priemysel bude s nedostatkom polovodičových súčiastok bojovať až do roku 2023. Juhokórejský Samsung je o niečo optimistickejší.

Podľa neho bude celosvetový nedostatok čipov pretrvávať do 2. polovice roka 2022. Uvádza to server The Elec, ktorý informuje o stretnutí šéfa mobilnej divízia Samsungu TM Roha so zástupcami viac ako 30 partnerov a dodávateľov. Hlavnou témou stretnutia mali byť práve chýbajúce čipy na globálnom trhu.

TIP REDAKCIE
YouTube testuje novú funkciu: Algoritmus za vás vyberie 20 videí a stiahne ich pre offline pozerenie
Nedostatok čipov
Vizualizácia čipu Samsung Exynos

Zmiernenie nedostatku kľúčových súčiastok, bez ktorých sa výroba smartfónov nezaobíde, chce Samsung docieliť zazmluvnením väčších výrobných kapacít u svojich dodávateľov a taktiež naskladnením väčšieho množstva čipov.

Zabezpečenie stabilných dodávok čipov je dôležité pre napĺňanie obchodných cieľov Samsungu pre rok 2022. Problémy s nedostatkom komponentov odsunuli premiéru smartfónu Galaxy S21 FE.

Samsung ho má predstaviť až začiatkom budúceho roka. Pôvodne sa mal na pultoch predajní zjaviť tento rok na jeseň. Prvé mesiace roka 2022 majú patriť aj vlajkovej sérii modelov Galaxy S22.

Pravdou ale je, že na čipy čakajú aj iní prominentní hráči trhu, nielen Samsung. Opatrenia na zmiernenie nedostatku komponentov sú určite vítané, v praxi sa ale výsledný efekt dostaviť nemusí. Čipy potrebuje Apple, Sony a rad ďalších výrobcov.

Total
19
Zdieľaní
Total
19
Zdieľať