RECENZIA Samsung Jet Bot AI+: Robotický vysávač s očami, ktorý ochráni váš domov

Aký je najdrahší robotický vysávač, ktorý stojí až 1 500 €?

Samsung je jedna z najväčších technologických spoločností na svete. Aj napriek tomuto štatútu výrazne zaostávala v jednom segmente inteligentných zariadení. Uhádli ste, boli to robotické vysávače, s ktorými som nikdy nebol úplne spokojný. Zmeniť sa to pokúša teraz s jedným z najinteligentnejších a najšikovnejších zariadení určených pre domácnosť, s ktorými som sa doteraz stretol, so Samsung Jet Bot AI+. Stojí však za 1 499 €, ktoré si zaň firma pýta a v čom je vôbec jedinečný?

O svojej jedinečnosti sa nás snaží presvedčiť už svojim dizajnom. Vôbec nepripomína klasický dizajn desiatok robotických vysávačoch, na ktoré sme boli doteraz zvyknutí. Pripomína skôr mini verziu tanku alebo obľúbenú rozprávkovú postavičku – Wall-e. Okrem toho má v rukáve schovaných viac vynikajúcich funkcií. Dokáže sa sám vyprázdniť a vpredu má „oči“. Presne tak, robotický vysávač od Samsungu dokáže plniť úlohu bezpečnostnej kamery na kolesách, ktorú môžete svojvoľne počas dňa z pohodlia smartfónu premiestňovať po byte či dome.

Samsung Jet Bot AI+

Samsung Jet Bot AI+: Kvalitný základ

Základ každého robotického vysávaču je…vysávanie. Možno to znie zvláštne, no robotickým vysávačom od Samsungu v posledných rokoch chýbalo presne toto. Kvalitné vysávanie doteraz nebolo samozrejmosťou, čo sa však pri Jet Bot AI+ mení.

Na palube má totiž zbierku senzorov lidar, ktoré pracujú rýchlo, efektívne a spoľahlivo. Dokážu zmapovať miestnosť a potom ju povysávať v známom pohybe v tvare „S“. Vysávač ukážkovo zbiera všetky nečistoty hlavne z tvrdých podláh. V redakcii povysával podlahu z liateho betónu miestami lepšie, než ja sám. Len aby bolo jasné, našli sa na nej malé kamienky, samozrejme prach a čo je zabijakom mnohých vysávačov – psie chlpy. Je obdobie pĺznutia, ktoré dokáže odrovnať nielen robotické, ale aj tyčové vysávače. Nie však Jet Bot AI+.

Samsung Jet Bot AI+
Jet Bot AI+ nabíjajúci sa v dokovacej stanici.

Efektívny na tvrdých podlahách je hlavne vďaka semišovej rotačnej kefy, ktorej silnou stránkou sú práve plávajúce podlahy. Aj napriek tomu, že Samsung hovorí, že si hravo poradí aj s kobercami, má s nimi menší problém. Vysávač síce zvyšuje výkon automaticky vďaka automatickej detekcii iného povrchu, zvieracie chlpy na ňom často ostanú. Ak však kobercov nemáte veľa, Jet Bot AI+ patrí medzi najlepšie a s výkonom 30 W aj najvýkonnejšie robotické vysávače.

Samsung Jet Bot AI+
Povysávané nečistoty sa zbierajú do vrecúšok v dokovacej stanici.

Keď vysávač prebehne celú miestnosť, automaticky sa vráti k dokovacej stanici, kde sám spustí vyprázdnenie do oveľa väčšieho zásobníka. Samsung hovorí, že takýto spôsobom takmer vôbec neprídete do kontaktu s nečistotami, ktoré vysávač počas svojej púte bytom alebo domom povysával. V dokovacej stanici sú nečistoty zbierané do vrecúšok, ktoré budete musieť dokupovať. Balenie 5 kusov však stojí rozumných 21 €.

Samsung Jet Bot AI+

Samsung Jet Bot AI+: Nič mu neujde

To, že Jet Bot AI+ vysávať vie a vie to naozaj dobre, to už vieme. To, čo z neho robí naozaj unikátny produkt a to, kvôli čomu by ste mali byť ochotní prehltnúť aj vyššiu cenu, je jeho výbava plná senzorov a áno, aj fotoaparátov. Tým, ako sa vysávač dokázal vyhnúť všetkým prekážkam a aký nežný bol ku krehkým objektom (napr. k vázam a podobne) predčil všetky moje očakávania.

Aj napriek tomu, že je skutočne veľký, vysoký je totiž 13,6 cm, široký 30,5 cm a hlboký až 32 cm, sa dokáže ako mačka pohybovať aj v stiesnených priestoroch. Samozrejme, že sa stalo, že pred sebou odtlačil voľne položený koberček ale to bolo naozaj všetko. Nikdy nič nezhodil, nikdy do ničoho nenabúral a už vôbec nie silou.

Samsung Jet Bot AI+
Jet Bot AI+ je robustný vysávač.

Po prvom zapnutí a spustení prvého čistenia cez aplikáciu SmartThings začne Jet Bot AI+ mapovať priestor, v ktorom sa nachádza. Robí to naozaj precízne. Poctivo zaznamenáva všetko, s čím sa stretne a dokonca veľmi presne zaznamenáva všetok nábytok, ktorý cestou uvidí.

Výslednú mapu potom môžete upravovať podľa seba. Nechcete, aby niekam chodil? Stačí mu to nakresliť. Chcete, naopak, aby niektorú časť povysával dôkladnejšie (toto sa hodí napr. pre chodbu alebo miesto, ktoré sa zanáša najviac)? Označte ho a on si dá naozaj záležať.

Samsung Jet Bot AI+

Vaše oči, keď nie ste doma

Funkcia, na ktorú som sa osobne tešil najviac je zároveň funkciou, ktorú som doteraz na robotickom vysávači nevidel. Zariadenie, ktoré sa doma často bezhybne nabíja odteraz dokáže plniť funkciu bezpečnostnej kamery. KONEČNE. Toto je niečo, čo som si prial už pri prvom robotickom vysávači, ktorý som videl. To, že sa dá ovládať aj manuálne a tým pádom premiestniť takmer kamkoľvek aj na diaľku z neho robí ideálneho parťáka, ktorý vám bude doma kryť chrbát, keď práve nebudete doma.

V aplikácii SmartThings si pod menu „Home monitoring“ môžete nastaviť harmonogram, kedy má vysávač spustiť hliadkovanie a kedy ho má ukončiť. Následne si môžete vybrať 5 konkrétnych miest, ktoré má skontrolovať. Chvíľu sa bude pozerať na vchodové dvere, následne na okná či balkón a tak podobne. Nastaviť mu tiež môžete, ako často má takéto hliadkovanie vykonávať. Môže tak spraviť raz za deň alebo každú hodinu. Voľba je len na vás.

Trochu mi pri tejto funkcii chýbalo dotiahnutie do konca. Bolo by skvelé, ak by vysávač dokázal „zacítiť,“ že som doma. Napríklad tým, že by zbadal, že sa v okolí objavil môj telefón (napríklad cez Bluetooth), čo by automaticky deaktivovalo hliadkovanie. Ak by ho istú chvíľu nevedel nájsť, opäť by sa hliadkovanie spustilo.

Aj napriek tomu ide o veľmi milú a užitočnú funkciu. Hlavne ak doma máte zvieracích miláčikov. Je celkom vtipné pozorovať, ako sa Jet Bot AI+ sám od seba vyberie z dokovacej stanice a ako malý vojak s veľkými ambíciami putuje na svoje ďalšie stanovište.

Keď vysávač príde na svoje stanovište, chvíľu na ňom ostane, pár krát sa otočí, aby zabral všetky uhly a potom sa posunie ďalej. Keď zistí pohyb, nahrá ho do cloudu a na telefón vám pošle notifikáciu o tom, čo zistil.

Vynikajúcou funkciou je aj monitoring domácich miláčikov. Volá sa SmartThings Pets a môžete pomocou nej dávať pozor na svojho psíka alebo mačku aj vtedy, keď nie ste doma. Vysávaču dokonca môžete prikázať, aby vaše zvieratko našiel. On sa vyberie z dokovacej stanice preskúmať celý byt izbu po izbe, až kým štvornohého miláčika nenájde. Keď tak spraví, pošle vám notifikáciu a natočí ho, aby ste sa mohli pozrieť, čo práve robí.

Samsung Jet Bot AI+

Samsung Jet Bot AI+: Verdikt

Samsung jet Bot AI+ je najlepším robotickým vysávačom spoločnosti. Jednoznačne. Je zároveň jedným z najpokrokovejších robotických vysávačov vôbec. Kombinuje v sebe všetky užitočné funkcie ako automatické vyprázdňovanie, pokrokovú detekciu prekážok a dokonca aj bezpečnostnú kameru.

Práve kamera, ktorú môžete použiť na zaistenie svojej domácnosti je niečo, čo neponúka príliš veľa modelov.

Samsung Jet Bot AI+
Vysávač môžete ovládať cez aplikáciu SmartThings (odporúčané) alebo pomocou dotykových tlačidiel.

Na druhú stranu, chýbala mi napríkald možnosť mopovania, ktorú by som pri cene 1 500 € predsa len očakával. Aj keď by som ju nepoužíval, vedel by som, že za toľké peniaze dostanem snáď úplne všetko, čo sa pri robotických vysávačoch dostať dá.

Kúpil by som si ho? Ak by som ho najprv nevyskúšal, bol by som veľmi, veľmi skeptický. Po týždni, počas ktorého som ho mal možnosť testovať sa môj názor rapídne zmenil. Áno, 1 500 € je veľa, no radšej by som mal jeden drahší Jet Bot AI+ s rozšírenou funkcionalitou ako 5 lacných robotických vysávačoch, ktoré po povysávaní akurát tak zavadzajú.

Samsung Jet Bot AI+: Hodnotenie

Samsung Jet Bot AI+
9 10 0 1
Skóre sme udelili po 7-dňovom teste.
Samsung Jet Bot AI+ je najlepším robotickým vysávačom Samsungu. Je výkonný, dôkladný a poctivý. Okrem toho má špičkovú detekciu prekážok, vie sa sám vyprázdniť a keď práve nevysáva, premení sa na bezpečnostnú kameru.
9/10
Celkové skóre
 • Celkové hodnotenie
  9/10

Plusové body

 • Perfektné počítačové videnie
 • Zabudovaná kamera
 • Vysoký výkon
 • Vynikajúca aplikácia
 • Kvalitné vysávanie
 • Slúži aj ako bezpečnostná kamera
 • Vysýpacia stanica

Mínusové body

 • Väčšie rozmery
 • Nemá mop
 • Vyššia cena
Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať