facebook

Facebook zablokoval vývojára: Vytvoril skript, ktorý vás automaticky odhlásil zo sledovania všetkých stránok

Facebook klepol po prstoch autorovi nástroja Unfollow Everything.

Louis Barclay je softvérovým vývojárom, ktorý vytvoril šikovné rozšírenie pre prehliadače s názvom Unfollow Everything. Pomocou tohto nástroja ste mohli jedným klikom zrušiť sledovanie všetkých priateľov, stránok a skupín na sociálnej sieti Facebook.

Facebook prirodzene dovoľuje používateľom individuálne prestať sledovať priateľov, skupiny a stránky, čím sa nimi zdieľaný obsah odstráni zo spravodajského kanála, hlavnej stránky sociálnej siete.

Louis Barclay však pomocou rozšírenia Unfollow Everything tento proces zautomatizoval, čo sa firme nepáčilo. V článku zverejnenom na webe Slate vývojár uvádza, že mu natrvalo zablokovala kontá na Facebooku a Instagrame.

V liste adresovanom vývojárovi spoločnosť vysvetlila, že vytvorením rozšírenia porušil zmluvné podmienky sociálnej siete Facebook. Okrem toho hrozila právnymi krokmi a žiadala, aby Barclay súhlasil s tým, že už nikdy nebude vyvíjať nástroje ovplyvňujúce Facebook alebo jeho služby.

Vývojár Facebooku ustúpil a svoje rozšírenie Unfollow Everything odstránil. Podľa jeho slov tak učinil preto, že nemohol riskovať súdne ťahanice s takou miliardovou firmou, akou je Facebook.

Facebook
Nastavenie sledovania je dostupné pri každej stránke a skupine. Prestať sledovať môžete aj priateľov bez toho, aby ste museli zrušiť samotné priateľstvo.

Pomocou rozšírenia Unfollow Everything chcel vývojár spraviť z Facebooku menej návykovú sociálnu sieť. Zrušením sledovania všetkých priateľov, stránok a skupín si používatelia mohli takpovediac „vyčistiť“ hlavný informačný kanál.

Ten je plný algoritmicky riadeného obsahu, ktorý má za cieľ požívateľa udržať na sieti čo najdlhšie. Čim viac času tam strávi, tým viac reklám skonzumuje, čo spoločnosti prináša zisky. Inzercia je hlavným príjmom Facebooku.

Zrušením sledovania ale používateľ neprišiel o spojenie so svojimi priateľmi. Ich profily si mohol vyhľadať manuálne a tak zistiť, čo majú nové.

TIP REDAKCIE
Apple AirPods 3 lákajú na priestorový zvuk a lepšiu výdrž, ANC však chýba

„Čas, ktorý som strávil na Facebooku, sa dramaticky znížil. Cez noc sa moja závislosť na Facebooku stala zvládnuteľnou,“ popísal prínos rozšírenia vývojár Louis Barclay.

Nástroj Unfollow Everything používali aj vedci zo švajčiarskej univerzity v Neuchâteli, pomáhal im pri výskume účinkov spravodajského kanála na pocit šťastia používateľov.

Pravidlá Facebooku jednoznačne objasňujú, aké nástroje môžu používatelia vytvárať. Unfollow Everything medzi takéto nástroje nepatrí. Technicky teda vývojár pravidlá sociálnej siete naozaj porušil.

Kroky Facebooku však zároveň pekne ilustrujú, ako pristupuje k svojej používateľskej základni. Rozšírenie príliš zjednodušovalo odhlasovanie sa zo sledovania skupín a stránok, ktoré je zásadné v tom, aby sa používatelia na sociálnu sieť vracali a trávili na nej čas.

Bývalá manažérka Facebooku Frances Haugenová usvedčuje spoločnosť z toho, že jej algoritmy predhadzujú používateľom toxický obsah negatívne vplývajúci na ich duševné zdravie. Z firmy vynášala interné materiály a poskytovala ich médiám, pripomína The Verge.

Jedným z nich bol medializovaný výskum, podľa ktorého používanie Instagramu zhoršuje u niektorých mladistvých ich fyzické a duševné zdravie. Haugenová minulý týždeň predstúpila pred Kongres Spojených štátov, kde o praktikách Facebooku vypovedala.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať