Čínski mineri rozpredávajú svoje zostavy: RTX 3060 kúpite za 227 €, RTX 3070 za 337 €

Kúpiť si grafickú kartu novej generácie za dobrú cenu je v dnešnej dobe umenie. Vďaka rastu cien kryptomien stúpol aj dopyt po najnovšej sérii najvýkonnejších, no aj menej výkonných modelov. Ťažiari kryptomien, inak prezývaní aj mineri, skúpili čo sa dalo, no to sa teraz mení, informoval server wccftech.

Čína nedávno vydala nové nariadenie, ktoré zakazuje prevádzkovanie fariem na ťaženie digitálnych mien. Krajina hovorí, že takáto aktivita spotrebúva príliš veľa elektrickej energie, čo nie je dobré pre planétu. Oveľa dôležitejším argumentom je však fakt, že Čína kryptomeny nedokáže odsledovať.

Ľudia tak zo strachu z problémov začali rozpredávať svoje zásoby a že ich teda majú! Mineri trh zaplavili lacnými grafickými kartami zo série RTX 30, ktorá sa až donedávna takmer vôbec nedala kúpiť. Výsledkom tak prudkého navýšenia ponuky je, ako iste tušíte, prudký pád cien týchto komponentov.

Len pre predstavu, RTX 3060 si v Číne môžete kúpiť za 227 €, často aj lacnejšie. Výkonnejšiu RTX 3070 si môžete kúpiť za 337 €. Ťažiari tiež predávajú notebooky vybavené novými grafickými kartami. Model s RTX 3060 sa v online bazári objavil za 842 €.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Google mal v Rusku vyhlásiť bankrot!

Najhorší čas na kúpu grafickej karty

Kúpiť si takto lacné grafické karty alebo notebooky však pre bežných hráčov nemusí byť to najlepšie rozhodnutie. Ťažiari ich využívali na maximum, preto sa dá očakávať, že sa ich životnosť poriadne znížila.

Aby sa minerom podarilo ostať v zisku, ich zostavy musia byť zapnuté 24 hodín, 7 dní v týždni a spracúvať obrovský objem dát. Ceny na Slovensku sa až tak výrazne neznížili, no ponuka sa postupne zlepšuje. Zatiaľ čo pred pár mesiacmi nové grafické karty neboli na sklade takmer u žiadneho predajcu, dnes ich tam nájdeme, hoc s výrazne vyššou cenou.

Ak si plánujete vylepšiť svoju zostavu, ešte počkajte. Toto je pravdepodobne najhorší možný čas na kúpu novej grafickej karty. Ceny sa budú postup času výrazne znižovať.