AKTUÁLNE: PS5 beta softvér prináša podporu pre M.2 SSD disky!

Potrebujete najnovšiu generáciu.

Sony dnešným dňom uvoľňuje beta verziu softvéru pre svoju hernú konzolu, PS5. Nová verzia softvéru je zatiaľ dostupná v Spojených štátoch amerických, Kanade, Japonsku, Spojenom kráľovstve, Nemecku a Francúzsku. Beta verzia prináša niekoľko zmien v dizajne používateľského prostredia a hlavne odomyká podporu pre M.2 SSD disky pre rozšírenie pamäte.

Spoločnosť upresňuje, že pre rozšírenie pamäte budete potrebovať M.2 SSD disk s podporou PCIe Gen4 schopný dosiahnuť rýchlosti najmenej 5 500 MB/s. Medzi tie, ktoré sú podporované (na základe špecifikácie) patrí napríklad Samsung 980 Pro, Western Digital SN850 či úplne nový Seagate FireCuda 530. K dispozícii však pochopiteľne budú ďalšie.

PS5 nebude podporovať všetky M.2 disky

Sony zároveň upozorňuje, že M.2 SSD disky potrebujú dobré chladenie. Firma odporúča využiť heatsinky alebo heatspreadery, ktoré budú kompatibilné s PS5. Viac na túto tému spracujeme v samostatnom článku. Momentálne totiž nie je dostupný ani zoznam všetkých kompatibilných diskov.

Fakt, že zoznam podporovaných diskov je dôležitý podčiarkuje aj tvrdenie Sony, v ktorom sa hovorí o tom, že aj keď niektoré disky môžu podporovať rýchlosti 5 500 MB/s a viac, nemusia byť s konzolou kompatibilné. Zároveň je nutné podotknúť aj to, že hry uložené na M.2 disku sa nemusia načítavať tak rýchlo ako hry uložené na vnútornom úložisku.

Okrem podpory pre M.2 SSD disky prináša beta softvér pre PS5 aj ďalšie novinky. Medzi nimi sú napríklad podpora pre 3D zvuk priamo na TV reproduktoroch. Nové nastavenia nájdete v systémových nastaveniach. Funkcia využíva DualSense ovládač, ktorý zmeria akustiku miestnosti a PS5 na základe toho upraví všetko potrebné.