historia

Aplikácie, ktoré sledujú vašu polohu neoprávnene, zmiznú z obchodu Google Play

Google v najnovšej verzii operačného systému Android umožnil používateľom lepšie kontrolovať spôsob, akým pristupujú nainštalované aplikácie k údajom o umiestnení.

Google v najnovšej verzii operačného systému Android umožnil používateľom lepšie kontrolovať spôsob, akým pristupujú nainštalované aplikácie k údajom o umiestnení.

V OS Android 11 môžu používatelia udeliť aplikácii jednorazové povolenie pre prístup k informáciám o polohe. Po každom opätovnom otvorení musí aplikácia požiadať o povolenie znovu.

K dispozícii je tiež nastavenie Povoliť počas používania, v rámci ktorého bude aplikácia využívať údaje o polohe len vtedy, ak je aktívna na popredí. Informácie o polohe patria k citlivým osobným údajom a Google chce docieliť, aby ich aplikácie využívali len z oprávnených dôvodov.

Začiatkom februára sme sa dozvedeli, že vývojári tých aplikácií, ktoré chcú pristupovať k údajom o polohe na pozadí, musia spoločnosť Google požiadať o schválenie. Vývojári pritom musia v žiadosti vysvetliť, prečo ich aplikácia potrebuje zbierať informácie o umiestnení práve na pozadí systému.

Množstvo aplikácií totižto pristupuje k údajom o polohe na pozadí systému zbytočne, bez toho, aby to bolo dôležité pre ich základnú funkcionalitu. Pre aplikáciu, ktorá napríklad slúži ako navigácia v doprave, je prirodzené, že žiada používateľa o prístup k polohe aj na pozadí.

TIP REDAKCIE
Amazon a IKEA sľubujú, že do roku 2040 budú prevážať tovar len na uhlíkovo neutrálnych lodiach!

Naopak, aplikácia, ktorá funguje ako editor fotiek, takéto povolenie nepotrebuje a schválením Google neprejde. Jej autor ju potom musí upraviť tak, aby mohla údaje zbierať len keď je aktívna, ak jej to používateľ dovolí.

Vývojári aplikácií mali pôvodne čas požiadať Google o schválenie do 2. novembra tohto roka, spoločnosť však termín posunula do 8. januára 2021, informuje XDA. Vývojári, ktorí aplikáciu prvýkrát publikovali pred 16. aprílom 2020, majú čas požiadať Google o schválenie až do 29. marca 2021.

Vďaka prísnejším pravidlám môže Google v obchode Play poupratovať. Aplikácie, ktoré budú aj naďalej žiadať povolenie pre prístup k údajom o umiestnení na pozadí bez toho, aby prešli schválením, Google z obchodu Play jednoducho odstráni. Málo ich asi nebude.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať