snapdragon

Qualcomm má nový čipset pre hodinky. Snapdragon Wear 4100+ je výkonnejší o 85%

Spoločnosť Qualcomm predstavila nový, presnejšie dva nové čipsety pre nositeľné zariadenia, hlavne teda inteligentné hodinky s operačným systémom Wear OS od Google. Ide o model Snapdragon Wear 4100+ a Wear 4100.

Spoločnosť Qualcomm predstavila nový, presnejšie dva nové čipsety pre nositeľné zariadenia, hlavne teda inteligentné hodinky s operačným systémom Wear OS od Google. Ide o model Snapdragon Wear 4100+ a Wear 4100.

Inteligentné hodinky s OS od Google zaostávajú za konkurenciou, za čo nemôže len chabý rozvoj platformy Wear OS. Hodinkám chýbal poriadny procesor s dostatočným výkonom a energetickou efektivitou.

Snapdragon Wear 4100+ aspoň túto oblasť čiastočne kompenzuje. Čipset je postavený na 12 nm technológii, pričom využíva architektúru 4 jadier (Cortex A53 s GPU Adreno 504) s taktom 1,7 GHz. Výkon oproti predchádzajúcej generácii SD Wear 3100 stúpol o 85 percent.

Snapdragon Wear 3100 bol vyrobený 28 nm technológiou a pracoval so staršími jadrami Cortex-A7.

Qualcomm
Foto: Qualcomm

Snapdragon Wear 4100+ má toho samozrejme viac ako len podstatný nárast výkonu. Novinkou je univerzálnejší co-procesor AON, ktorý bude riadiť energeticky menej náročné procesy ako ukazovanie času, budík a časovač, zaznamenávanie krokov, meranie tepu, haptickú odozvu, monitorovanie spánku a podobne.

Nejde teda o procesor, ktorý by pracoval výhradne len v úspornom režime prevádzky, kedy hodinky nie sú prakticky aktívne.

TIP REDAKCIE
Tabletom Lenovo sa na Slovensku darí, majú nadpolovičný podiel na trhu

Čipset podporuje 750 MHz LPDDR3 pamäť, úložisko typu eMMC 4.5, dostal lepší duálny LTE modem (Cat.4), Bluetooth 5.0, GPS, Beidou, Galileo, GLONASS, WiFi a/b/g/n, NFC a taktiež možnosť poháňať max. 16 Mpx obrazový snímač.

To znamená, že ak bude niektorý výrobca chcieť, môže predstaviť hodinky so 16 Mpx fotoaparátom. Snáď sa tak ale nestane. Vieme si ho ale predstaviť napr. v smart okuliaroch.

Foto: Qualcomm

Modernejšia architektúra, konektivita a univerzálny co-processor AON prispejú k lepšej spotrebe energie a tým pádom k dlhšej výdrži na jedno nabitie, čo je obzvlášť pri hodinkách viac ako žiadúce. Nejaké reprezentačné čísla v tomto zmysle však Qualcomm neposkytol.

Aby sme nezabudli, je tu ešte Snapdragon Wear 4100. Je rovnaký ako jeho „+” verzia. Nedisponuje však co-procesorom AON, čiže nebude taký výkonný a úsporný.

Prvé hodinky, ktoré túto sadu využijú, predstaví v tomto roku Mobvoi. Pôjde o model TicWatch Pro 3. Siahnuť by po ňom mal aj výrobca Suunto. Prvý model hodiniek s výkonnejším SD Wear 4100+ zatiaľ ohlásený nebol.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať