Nočné videnie v smartfóne? Postará sa oň šikovná aplikácia nezávislého vývojára

Vývojár Luboš Vonásek, ktorý podľa obchodu Google Play sídli v Nemecku, vytvoril zaujímavú aplikáciu, ktorá dokáže na pár málo vybraných smartfónoch vykúzliť nočné videnie.

Vývojár Luboš Vonásek, ktorý podľa obchodu Google Play sídli v Nemecku, vytvoril zaujímavú aplikáciu, ktorá dokáže na pár vybraných smartfónoch vykúzliť nočné videnie.

Jeho aplikácia Night Vision pracuje s ToF snímačom, ktorý je súčasťou fotoaparátov moderných vlajkových smartfónov. ToF snímač dokáže určiť presnú vzdialenosť medzi dvoma predmetmi – smartfónom a objektom snímania – na základe konštantnej rýchlosti svetla.

Snímač vyšle k objektu lúče infračerveného svetla, ktoré sa následne odrazia späť k senzoru. Ten ich zachytí a na základe týchto údajov určí jeho vzdialenosť alebo vytvorí jeho obraz, ako dokazuje aplikácia Night Vision.

Vďaka ToF snímaču dokážu fotoaparáty smartfónov vytvárať pekné portréty s tzv. bokeh efektom.

Rozlíšenie je nízke, predmety sa ale identifikovať dajú.

Night Vision využíva informácie zo snímača pre trojrozmerné modelovanie okolia. Pochopiteľne, v úplnej tme. Systém pracuje relatívne dobre, má však niekoľko obmedzení. Nočné videnie funguje ako náhľad, pomocou aplikácie fotografiu nevytvoríte.

Vzhľadom na parametre ToF snímačov má nočné videnie len nízke rozlíšenie a funguje iba do určitej vzdialenosti. Podľa XDA je kvalita zobrazenia lepšia na zariadeniach Samsung. Lepší dosah zase poskytnú smartfóny od Huawei.

S podporovanými zariadeniami a rozlíšeniami obrazu to vyzerá nasledovne:

  • LG V60 – 240 x 180 px.
  • Huawei P30 Pro – 240 x 180 px.
  • Honor View 20 – 240 x 180 px.
  • Samsung S10 5G – 240 x 180 px.
  • Samsung S20+ – 320 x 240 px.
  • Samsung Note10+ – 320 x 240 px.

Aplikáciu Night Vision si teda môžu vyskúšať len používatelia zariadení uvedených vyššie. Ak jedno z nich vlastníte, aplikáciu si pohodlne stiahnete z obchodu Google Play. Ako uvádza autor, aplikácia je stále vo vývoji, čo môže viesť k chybám a nestabilite.