Google čelí žalobe, problémom je Chrome a jeho režim Inkognito

Nový spor o ochranu súkromia.

1
chrome
Ilustr. foto.

Na federálnom súde v americkom meste San José (Kalifornia) pristála hromadná žaloba proti spoločnosti Google, ktorá ju viní z toho, že tajne zbiera informácie o správaní používateľov na internete. O spore informuje agentúra Reuters. 

Podľa žaloby je kameňom úrazu prehliadač Chrome a jeho režim Inkognito, prostredníctvom ktorého má technologický gigant tajne zbierať údaje o správaní miliónov používateľov aj napriek tomu, že režim Inkognito pôsobí ako súkromný.

Google má podrobnosti o správaní užívateľov na internete sledovať cez nástroje Google Analytics, Google Ad Manager a ďalšie aplikácie či doplnky pre prehliadače.

Podľa žaloby sa ohrozenie súkromia môže týkať „niekoľkých miliónov osôb„, ktoré od polovice roka 2016 používajú režim Inkognito. Nebola by to pravá žaloba proti technologickej spoločnosti, keby nežiadala odškodnenie.

Žalujúca strana si predstavuje odškodnenie vo výške 5 miliárd dolárov, resp. 5 000 dolárov za každého, potenciálne poškodeného používateľa. Žaloba stojí na téze, že Google svojim konaním porušuje kalifornské zákony o ochrane súkromia.

Google
Foto: Red.

Google sa bráni

Google tieto tvrdenia prirodzene odmieta. Hovorca spoločnosti zaslal novinárom z New York Times vyhlásenie, v ktorom uvádza, že spoločnosť dôrazne nesúhlasí s tvrdeniami žaloby a bude sa proti nej dôrazne brániť.

Ďalej vysvetlil, režim Inkognito v prehliadači Chrome slúži na to, aby sa vaša aktivita neukladala do prehliadača alebo zariadenia. Google to nakoniec jasne uvádza pri každom otvorení stránky v režime Inkognito s tým, že vašu aktivitu môžu stále vidieť navštívené weby, zamestnávateľ, škola alebo poskytovateľ internetového pripojenia.

Ako funguje anonymné prehliadanie v Chrome Google podrobnejšie vysvetľuje na stránkach Pomocníka.

Či je režim Inkognito skutočným problémom, alebo ide len o iniciatívu zisku chtivých právnikov, necháme na rozhodnutie súdu.

Pokiaľ chcete internet prehliadať súkromnejšie, stiahnite si radšej prehliadač Brave alebo Tor. Nainštalovať sa dajú do počítačov aj smartfónov.