procesor prodigy tit 2

Slovenská firma Tachyum vyvinula revolučný procesor: Potrebuje 10x menej energie, ušetrí miliardy eur!

Spoločnosť Tachyum založil čipový architekt a podnikateľ – Americký Slovák Rado Danilák. Spoločnosť vyvíja pokrokový univerzálny procesor Prodigy.

Spoločnosť Tachyum založil čipový architekt a podnikateľ – Americký Slovák Rado Danilák. Spoločnosť vyvíja univerzálny procesor Prodigy, ktorý sa má začať masovo vyrábať v budúcom roku.

Procesor Prodigy má byť najmenší, najrýchlejší a najzelenší z pohľadu energetickej náročnosti. Spotrebuje desaťnásobne menej energie ako dnes využívané procesory používané v dátových centrách.

Potenciál špeciálneho mikroprocesora je veľký, keďže cieli na trh s obratom viac než 50 miliárd dolárov. Začiatkom minulého roka získala spoločnosť Tachyum od slovenskej vlády úver vo výške 15 miliónov eur, ktorý slúži na budovanie centra zameraného na výskum ma vývoj.

Spoločnosť Tachyum vo vývoji pokročila, o čom informuje v tlačovej správe.

Superpočítače a dátové centrá novej generácie

V súlade s plánom dosiahla významný míľnik v detailnom fyzickom dizajne svojho univerzálneho procesora Prodigy. Dokončila 90% plochy čipu s overeným podrobným fyzickým dizajnom.

Procesor Prodigy je prvý univerzálny procesor na svete, ktorý kombinuje procesor na všeobecné použitie, superpočítače (HPC), umelú inteligenciu (AI), hĺbkové strojové učenie, XAI, bio AI a ďalšie disciplíny umelej inteligencie v rámci jedného čipu.

Tento najnovší míľnik dosiahol integráciu kľúčového, vysokokvalitného IP Tachyum v rámci multiprocesorového prostredia a s radičmi DDR4/DDR5 DRAM, PCIE 5,0, 112Gb SERDES, USB, GPIO, PLL a rôznych vstupov a výstupov.

prodigy
Zdroj: Tachyum

Výsledky rozmiestnenia naznačujú, že veľkosť procesora Prodigy je v rámci cieľov návrhu produktu, pričom výsledky taktovania na najvyšších úrovniach sú lepšie, než sa očakávalo.

TIP REDAKCIE
Facebook vás prinúti čítať články: Má na to dobrý dôvod

„Špičkové CPU systémy na čipe pre umelú inteligenciu ďalšej generácie musia integrovať vysokovýkonné IP riešenia, ktoré spĺňajú širokú škálu špecializovaných požiadaviek na spracovanie, výkon pamäte a dátové pripojenie v reálnom čase, vrátane vysokorýchlostného 112G PAM4 SerDes,“ povedal Rishi Chugh, viceprezident pre produktový marketing skupiny IP v spoločnosti Cadence.

„Najlepšie riešenia portfólia IP vo svojej triede od spoločnosti Cadence sú overené v pokročilých procesných uzloch a poskytujú optimálnu produktivitu návrhu, čo spoločnosti Tachyum umožňuje urýchliť ich vývojový cyklus a odlišovať sa na rýchlo napredujúcom trhu umelej inteligencie.“

„Vďaka dosahovaniu cieľov v oblasti veľkosti a taktovacej frekvencie veríme v svoju schopnosť dodať na trh prvý univerzálny procesor na svete. Tento procesor výrazne zvýši výpočtový výkon a efektivitu pre zaťaženia dátových centier, umelej inteligencie a HPC,“ uviedol riaditeľ spoločnosti Tachyum Dr. Radoslav Danilák.

Masová výroba už v roku 2021

Sériová výroba 64-jadrového procesora Prodigy, ktorý je vlajkovým produktom spoločnosti, je naplánovaná na rok 2021. Tento procesor prekonáva najrýchlejšie procesory Xeon pri 10-krát nižšej spotrebe (na jadro) pri zaťažení úrovne dátových centier a tiež prekonáva najrýchlejší GPU od spoločnosti NVIDIA na skúšobných a inferenčných neurónových sieťach pre umelú inteligenciu.

TIP REDAKCIE
POZOR: WhatsApp o 5 dní môže prestať fungovať. Musíte spraviť jednu vec
tachyum
Zdroj: Tachyum

Vďaka vysokej výpočtovej hustote a šírke pásma I/O dokážu siete procesorov Prodigy, ktoré obsahujú iba 125 HPC stojanov, dodávať kapacitu rádovo v exaflopoch (miliarda miliárd operácií s pohyblivou rádovou čiarkou za sekundu).

Trojnásobne nižšie náklady na procesor Prodigy (na MIPS) v porovnaní s konkurenčnými CPU, spolu s jeho 10-násobnou úsporou energie, sa premietajú do štvornásobného zníženia celkových ročných nákladov (TCO) dátových centier (TCO: kapitálové + prevádzkové náklady).

Úspory rádovo v miliardách dolárov ročne

Dokonca aj miera použitia produktov Prodigy vo výške 50 % zabezpečí u zákazníkov v segmente „hyperscale“, ako sú Google, Facebook a Amazon, reálne úspory rádovo v miliardách dolárov ročne.

Keďže Prodigy sa dokáže hladko a dynamicky prepínať zo záťaží dátových centier na záťaže pre umelú inteligenciu alebo HPC, nevyužité servery sa môžu podľa potreby využívať ako ad hoc AI alebo HPC siete – a to bez investičných nákladov, pretože samotné servery sú už zakúpené.

Každé dátové centrum vybavené procesorom Prodigy sa podľa definície stáva nízkonákladovým centrom výnimočnosti pre umelú inteligenciu a nízkonákladovým HPC systémom.

Spoločnosť Tachyum má pracoviská v USA v Santa Clara v Kalifornii a v EÚ v Bratislave.  Viac informácií nájdete na tachyum.com.

Total
66
Zdieľaní