AKTUÁLNE: WHO pri COVID-19 neodporúča ibuprofén. Paracetamol je lepšou voľbou

Ľudia, ktorí majú príznaky ochorenia COVID-19 by podľa WHO mali namiesto ibuprofénu siahnuť radšej po paracetamole.

Ľudia, ktorí majú príznaky ochorenia COVID-19 by podľa WHO mali namiesto ibuprofénu siahnuť radšej po paracetamole. Vyplýva to zo včerajšieho vyjadrenia hovorcu WHO Christiana Lindmeiera.

Počas tlačovej konferencie v Ženeve Christian Lindmeier povedal, že momentálne neexistujú aktuálne štúdie, ktoré by požívanie ibuprofénu spájali s vyššou smrtnosťou. Dodal však, že experti momentálne skúmajú či je v tomto prípade dôvod na obavy.

Pri domácej liečbe odporúčame paracetamol, nie ibuprofén,“ povedal Lindmeier.

Vyjadrenie WHO prichádza po zverejnení článku v prestížnom medicínskom žurnále The Lancet, v ktorom vedci predložili hypotézu o tom, že niektoré lieky, vrátane ibuprofénu, môžu liečbu COVID-19 výrazne zhoršovať v prípade pacientov s vyšším krvným tlakom alebo cukrovkou.

Lindmeier zároveň potvrdil, že novým koronavírusom SARS-CoV-2 sa nakazili dvaja zamestnanci WHO.

Britská farmaceutická spoločnosť Reckitt Benckiser, výrobca lieku Nurofen založeného na ibuproféne, vo vyjadrení pre agentúru AFP povedal, že „bezpečnosť zákazníkov je naša priorita číslo 1. Ibuprofén je známy a efektívny liek vhodný pre zníženie telesnej teploty a bolesti vhodný aj pri vírusových ochoreniach,“ upozorňuje spoločnosť.

TIP REDAKCIE
Do smartfónov OnePlus 9 mieri veľká aktualizácia: Toto všetko prináša!

Total
47
Zdieľaní
Total
47
Zdieľať