Samsung Galaxy S20 Ultra a Samsung Galaxy Z Flip

Predaj smartfónov sa vo februári medziročne výrazne prepadol. Dôvod je jasný

Analytici z výskumnej spoločnosti Strategy Analytics sa pozreli na počet celosvetovo dodaných smartfónov za mesiac február 2020 a porovnali ho s rovnakým obdobím minulého roka.

Analytici z výskumnej spoločnosti Strategy Analytics sa pozreli na počet celosvetovo dodaných smartfónov za mesiac február 2020 a porovnali ho s rovnakým obdobím minulého roka.

Kým vo februári minulého roka dodali výrobcovia smartfónov svojim odberateľom 99,7 miliónov kusov zariadení, vo februári aktuálneho roka to bolo len 61,8 miliónov kusov zariadení.

Medziročný pokles je teda zreteľný. Objem dodávok, a z toho vyplývajúci predaj konečným spotrebiteľom, medziročne klesol o 38%. Väčšina smartfónov sa vyrába v Číne, kde v januári 2020 došlo kvôli ochoreniu COVID-19 k obmedzeniu alebo zastaveniu výrobných kapacít.

Spotrebitelia kvôli obmedzeniam úradov často nemôžu nakupovať v kamenných predajniach. Svoje prostriedky okrem toho investujú do nákupov dôležitejších vecí, hlavne potravín, liekov a hygienických pomôcok. Spotrebná elektronika tak ide bokom.

Ilustr. foto

Yiwen Wu, senior analytik zo Strategy Analytics vysvetľuje, že obava z nákazy koronavírusom sa medzičasom rozšírila do Európy, Severnej Ameriky a ďalších oblastí sveta, kde stovky miliónov bohatých zákazníkov nemôžu alebo nie sú ochotní nakupovať nové elektronické zariadenia.

Podľa analytika by mali výrobcovia smartfónov v nadchádzajúcich týždňoch „pracovať tvrdšie“. Zmiernenie poklesu predaja vidí v akciách, v cenovo zvýhodnenom online predaji zariadení alebo vo veľkorysých zľavách.

Spotrebitelia s menším disponibilným príjmom ale budú musieť v nadchádzajúcom období pravdepodobne odložiť modernizáciu svojej spotrebnej elektroniky. Ochorenie COVID-19 ovplyvňuje celé hospodárstvo. Množstvo ľudí sa musí vysporiadať so zníženým príjmom či stratou zamestnania.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať