Foto: LetsGoDigital

Japonská spoločnosť Sony dnes potvrdila označenie aj dostupnosť ďalšej generácie obľúbenej konzoly PlayStation. Tak, ako sa očakávalo, nová konzola ponesie názov PlayStation 5 a dostupná bude pred vianočnými sviatkami 2020.

Začnime zhurta. Noviniek je viac, rozdelili sme ich do samostatných podkategórií.

PlayStation 5: DualShock 5

Firma zároveň upresnila, že spolu s novou konzolou predstaví aj mierne upravený ovládač. Azda najväčšou zmenou je upravenie vibrovania. Starú rumble technológiu nahradí haptická odozva, ktorá hráčom prinesie „širšiu škálu odozvy“. Čo tým Sony myslí sa dozvieme už budúci rok.

Ďalšou novinkou majú byť vynovené tlačidlá R2/L2, ktoré spoločnosť nazýva „adaptívne tlačidlá“. Vývojári herných titulov budú mať možnosť nastaviť odpor jednotlivých tlačidiel, čo otvára bránu veľmi zaujímavému využitiu. Ako príklad bol uvedený prípad, keď naťahujete luk a tlačidlo vám kladie čoraz väčší odpor alebo jazda cez ťažký terén. Na podobnej technológii má pracovať aj Microsoft.

Redaktori zo servera Wired, ktorí sa s ovládačom mali možnosť stretnúť už teraz potvrdili, že na prvý pohľad vyzerá takmer identicky ako DualShock 4. Či ho Sony nazve DualShock 5 zatiaľ nevedno. Jedno je však jasné – Sony konečne prechádza na USB C!

PlayStation 5 (neoficiálna vizualizácia)
Foto: LetsGoDigital

PlayStation 5: Hardvér

Poznáme aj ďalšie detaily. Vieme napríklad, že PlayStation 5 ponúkne technológiu ray-tracing priamo viazanú na grafickú kartu, nie na softvér.

PlayStation 5 bude aj naďalej vybavená Blu-ray mechanikou s podporou pre 100 GB Blu-ray disky. Tentokrát budú však musieť byť všetky hry inštalované na interný SSD disk pre čo najlepší zážitok z používania.

Z hardvérového hľadiska je to práve špeciálne SSD, ktoré je mnohými považované za najväčší, resp. najlepší update. Sony sľubuje, že na SSD disku pracoval dlho a výsledky budú stáť za to. Nainštalované hry by mali vďaka optimalizácii zaberať menej miesta, než doteraz, čo je vzhľadom na nútenú inštaláciu veľmi dobrá správa.

Medzi ďalšie informácie, ktoré sú známe už dávnejšie patrí fakt, že PlayStation 5 poženie osemjadrový procesor (postavený na AMD Ryzen 3. generácie) a vlastná grafická karta postavená na AMD Radeon Navi. Chýbať nemá ani 3D audio, podpora pre 8K, 4K pri 120 Hz, nižšia spotreba a spätná kompatibilitaPlayStation 4.

PlayStation 5: Softvér

Tam to však nekončí. Zmenou prejde aj používateľské prostredie. Sony ho podľa ich vlastných slov mal „úplne prekopať,“ vďaka čomu ponúkne detailnejšie zobrazenie profilu priamo na domovskej obrazovke. Poteší možnosť priamo z domovskej obrazovky zapnúť špecifický režim v hrách (singleplayer, multiplayer, atď.).

Pochopiteľne, o PlayStation 5 je toho ešte veľa, čo nepoznáme. Viac sa dozvieme v blízkej budúcnosti. Do oficiálneho predstavenia predsa len ostáva aspoň 12 mesiacov.