Ilustrácia zariadenia

Inžinieri zhotovili zariadenie na solárny pohon, vyrába energiu a zároveň čistí vodu

Skupinke špičkových inžinierov z univerzity v Saudskej Arábii sa podaril celkom slušný husársky kúsok. Ich prelomové zariadenia ponúka dve funkcie.

Skupinke špičkových inžinierov z univerzity v Saudskej Arábii sa podaril celkom slušný husársky kúsok. Ich prelomové zariadenia ponúka dve funkcie. Jedna je určená na generovanie zelenej elektrickej energie, zatiaľ čo druhá čistí vodu.

Zariadenie tvorí kombinácia solárnych panelov so systémom, ktorý umožňuje destiláciu vody. Keďže sa nachádza priamo na ich zadnej strane, slúži zároveň i ako šikovný stojan. S vizuálnou predstavou vám pomôže ilustrácia vyššie.

Na novinku upozornil web ScienceNews.

Zaujímave na tom celom je, že tvorba energie neklesne ani vtedy, keď bude prebiehať čistenie vody, pretože k tomu stačí iba zachytené teplo. Špeciálny filtračný systém dokáže odstrániť soľ aj kontamináciu.

“Neovplyvní to produkciu elektriny prostredníctvom solárnych buniek. V rovnaký čas vám to poskytne aj čerstvú vodu,” prezradil na margo úspechu jeden z tímu inžinierov s menom Peng Wang.

TIP REDAKCIE
Huawei spúšťa NEXT IMAGE Awards 2021: 10 000 dolárov môžu vyhrať aj Slováci

Zatiaľ je ale reč iba o nedokončenom prototype. Nejaký ten čas teda ešte potrvá, kým sa dopracujú k zariadeniu, ktoré je pripravené na dennodenné používanie.

Dovtedy musia navyše nájsť i odpoveď na otázku, kde ich techniku umiestnia. Lokalitou môže byť ako strecha domu, tak aj hladina oceánov. V ceste im však v oboch prípadoch stojí hneď niekoľko nemalých prekážok.

Total
50
Zdieľaní
Total
50
Zdieľať