Krízová situácia na ceste (FOTO via Electrek.co)

Autopilot zachránil šoféra: Elektromobil Tesla Model 3 zabránil dopravnej havárii

Umelá inteligencia v útrobách elektromobilu Model 3 od automobilky Tesla zabránila počas snežnej búrky potenciálnej dopravnej nehode.

Umelá inteligencia v útrobách elektromobilu od automobilky Tesla zabránila počas snežnej búrky potenciálnej dopravnej nehode. Používateľ Modelu 3 to všetko navyše natočil na palubnú kameru, kde môžeme vidieť zásah pohotového autopilota a jednej z dostupných bezpečnostných funkcionalít.

K incidentu došlo len pred pár dňami na území Spojených štátov amerických, píše Electrek. Server sa však odvoláva na informácie priamo od šoféra, ktorý ich zverejnil prostredníctvom komunitného webu Reddit.

Na spomínanom videu z palubnej kamery je zachytená jazda v silnej snežnej búrke, kedy vodič elektromobilu videl len pár metrov pred seba. A to ho skoro dostalo do veľkých problémov. Skoro preto, lebo mal k dispozícii autopilota. Keď zabudované senzory identifikovali hroziacu dopravnú haváriu, inteligentný počítač mu automaticky začal pomáhať s riadením.

“Začalo to samé brzdiť, a to ešte skôr, ako bolo stojace auto vidieť. Keď som prudko zabočil doprava, cítil som, že nás Tesla zachraňuje pred nebezpečnou rotáciou ako v prípade okolitých automobilov. Cítil som sa ako najlepší vodič na svete,” uviedol na margo skvelej správy majiteľ elektromobilu.

TIP REDAKCIE
Začal sa šíriť nový typ kliešťa: Jedno uhryznutie spôsobuje alergiu na mäso

Z dostupných záberov možno vydedukovať, že Model 3 začal brzdiť ešte predtým, ako šofér z mäsa a kostí uvidel na ceste stojace auto. Bezpečnostná funkcionalita bola ale údajne aktivovaná bez toho, aby bol manuálne aktivovaný aj samotný autopilot.

Prítomný AI systém, ktorý je neustále v strehu, vie i v takom prípade kedykoľvek zasiahnuť. Ak vyhodnotí krízovú situáciu, okamžite poskytne svoju asistenciu. Autentické video priamo z miesta nájdete na tomto odkaze.