Asus ROG Phone

RECENZIA Asus ROG Phone: Herný smartfón, ktorému nič nechýba

Asus ROG Phone je vyrobený pre každého, kto sa radí medzi takzvaných náruživých hráčov. Aký teda je a čo všetko ponúka?

Asus ešte v polovici uplynulého roka vyrukoval s novinkou, ktorú nazval ROG Phone. Tento nezvyčajný smartfón je vyrobený pre toho, kto sa radí medzi takzvaných náruživých hráčov, čo logicky odráža aj jeho hardvérová výbava. Okrem výkonného čipsetu či špičkového displeja má i dodatočne pripájaný ventilátor, aby počas hrania graficky náročného titulu chladil zadnú stranu.

A nielen to. Jeho aktivita má okrem iného za úlohu ovievať ruky používateľa, čo znamená, že nebudú spotené a dokonca ani neznesiteľne horúce. O funkcionalite tejto špecialitky si ale povieme až trošku neskôr. Najskôr hodíme očko na technickú špecifikáciu a potom začneme už tradične s konštrukčným prevedením, kde som si všimol zopár drobných nedostatkov.

Výbava Asus ROG Phone pozostáva zo samých maškŕt. Nie je sa však ani čomu čudovať. Za tento kúsok totiž zaplatíte niečo okolo 900 eur. Tak vysokú cenovku má na svedomí vycibrený OLED panel, výkonný hardvér, špičkové audio a prítomnosť neštandardných súčiastok či funkcionalít, ktoré ocení každý, kto vie hraním na smartfóne stráviť i celé hodiny. Je to bomba.

Technická špecifikácia

 • 6″ OLED displej (90 Hz, HDR, 108,6 % DCI-P3, 1 ms odozva)
 • Snapdragon 845
 • 8 GB RAM
 • 128 alebo 512 GB úložisko
 • 12 + 8 Mpx (klasika + ultra-wide) hlavný fotoaparát (1,4 µm, 4-osa OIS, Dual Pixel PDAF)
 • 2 stereo reproduktory + 2 zosilňovače
 • špeciálne prevedené chladenie + externé chladenie
 • 2x USB C
 • 2x 3,5 mm port
 • 4 000 mAh batéria + rýchle nabíjanie Quick Charge 4+
 • Android 8.1 Oreo + ROG Gaming X UI
Asus ROG Phone
Asus ROG Phone (FOTO Marek Urban)

Konštrukcia a dizajn

Vodeodolná konštrukcia Asus ROG Phone nesie typický futuristický dizajn a pozostáva z dvoch kusov skiel, ktoré sú tak trošku odlišné. Nie však značkou, ale generáciou, pretože na prednú stranu umiestnili Gorilla Glass 6, zatiaľ čo na zadnú Gorilla Glass 5.

Boky smartfónu lemuje mohutnejší kovový rámik s peknými vizuálnymi detailami. Rozmerovo veľký ale nie je iba on. Celá konštrukcia má nadštandardné rozmery aj váhu, takže treba počítať s tým, že môže byť vo vrecku cítiť.

Čo sa týka ergonómie držania, nepostrehol som absolútne žiadny problém. Teda až na to, že dostal až 6-palcovú uhlopriečku. Keďže je ale ROG Phone úzky a dlhý, sadne i do jednej stredne veľkej dlane.

Prekážala mi tu iba spodná hrana kovového rámiku, pretože ma počas držania zariadenia jemne rezala. Nebolo to našťastie nič hrozné. Pri hraní ho tak či tak držíte vodorovne a vtedy je to pre zmenu jedna báseň. Aj v tejto oblasti teda adekvátne pocítite, že ide o čistokrvný kúsok pre hráčov.

Asus ROG Phone
Asus ROG Phone (FOTO Marek Urban)

Na konštrukcii v tomto prípade nájdete až dva USB C porty. Jeden je umiestnený na klasickom mieste, čiže v spodnej časti, a druhý zase na pravom boku smartfónu, aby sa dal nabíjať aj počas hrania.

Trošku ma ale sklamal tiež prítomný gumený kryt na vyššie spomínanom porte, z ktorého už po príchode zariadenia na testovanie kúsok chýbalo. Neviem, cez koľké redakcie stihol prejsť, takže neviem ani povedať, či to vzniklo spontánne počas bežného používania alebo bol niekto šikovný. V balení sú našťastie dva náhradné kusy.

Môjmu kritickému oku neušla dokonca ani poškodená povrchová farba okolo hlavného fotoaparátu. Mierne vystúpený rámik, ktorý ho lemuje, tak môže z určitého uhla pohľadu kaziť dojem, že ide o prémiový hi-tech model pre tých najnáročnejších. Všimne si to však iba ten, kto sa lepšie zapozerá na detaily. Problémová plocha je skutočne maličká.

Zadná strana skrýva okrem snímača odtlačkov prstov ešte aj niečo, čo výrobca nazýva pasívnym chladiacim systémom. Z prítomných otvorov vychádza kovová časť, odkiaľ zase vychádza rozptýlené teplo z rozhorúčených útrob smartfónu. A ak by vám náhodou nestačilo, môžete siahnuť po originálnej aktívnej alternatíve zo základného balenia.

Sofistikované chladenie

Ako som už spomínal, tento smartfón od spoločnosti Asus vyniká v porovnaní s konvenčnými kúskami hneď vo viacerých smeroch. Okrem spomínaného pasívneho je v ponuke ešte aj sofistikovane prevedené aktívne chladenie, aké na pultoch obchodov s elektronikou bežne nenájdete.

Asus ROG Phone
Asus ROG Phone (FOTO Marek Urban)

V netradične vyzerajúcej krabičke nájdete šikovný chladiaci systém, ktorý tvorí výkonný ventilátor vrátane RGB osvetlenia, pretože prekrýva RGB osvetlenie na zadnej strane konštrukcie smartfónu. Chladenie vie fungovať pri rôznych úrovniach, pričom ich prepínanie prebieha buď automaticky alebo manuálne. Všetko záleží iba od nárokov používateľa. O aplikácii si ale povieme až v softvérovej sekcii tejto recenzie.

Externý ventilátor AeroActive Cooler je vyrobený tak, aby chladil ako prítomný hardvér, tak aj ruky používateľa. Niečo také oceníte predovšetkým počas herných maratónov, kedy s narastajúcou teplotou mobilného zariadenia rastie i teplota dlaní, a to potom znižuje úroveň komfortu. Počas hrania na ROG Phone budete neustále cítiť veľmi príjemný vánok.

AeroActive Cooler
AeroActive Cooler

Ventilátor AeroActive Cooler nebol hlučný ani vtedy, keď išiel pri najvyšších otáčkach. V tichšom prostredí ho ale určite budete počuť. Pri automatickom režime nabehol maximálny výkon po prudkom prekročení teploty (ukazovalo niečo cez 40 stupňov Celzia). Stalo sa tak ale až vtedy, keď som spustil zabudované nahrávanie videa.

Počas hrania PUBG Mobile to za bežných okolností skákalo z 38 na 39 stupňov Celzia a naopak. Samozrejme, všetky nastavenie grafiky boli na maxime, pričom aj jas displeja vrátane otáčok (vyššia spotreba elektrickej energie) dosahovali možné maximum. A výsledok? Stabilných 40 fps.

Stabilné fps bolo ale aj vtedy, keď smartfón chladil iba pasívny systém, ktorý tvoria tri kľúčové súčiastky – parná komora, uhlíkové výplne a medený rozvádzač tepla. Výrobca ho odborne nazýva ROG Aerodynamic System a s jeho pomocou mi po pol hodine neprerušovaného hrania graficky náročného titulu ukazovalo niečo cez 40 stupňov Celzia.

ROG Aerodynamic System
ROG Aerodynamic System
 • hranie PUBG Mobile bez externého chladenia: 30 minút / cez 40 stupňov Celzia
 • hranie PUBG Mobile s externým chladením: 30 minút / striedalo sa 38 a 39 stupňov Celzia

Najväčšou srandou je ale nepochybne to, že toto pribalené príslušenstvo obsahuje vlastné porty pre pripojenie USB C konektora a 3,5 mm jacku. Keď hráte v horizontálnej polohe, spodnú časť konštrukcie predsa prekrýva dlaň jednej z rúk.

Asus ROG Phone
Asus ROG Phone (FOTO Marek Urban)

Inžinieri zo spoločnosti Asus tak priniesli na trh niečo, čo je pekné, funkčné a ešte aj praktické. Nič podobné navyše v týchto dňoch neponúka žiadny iný výrobca z príslušného priemyslu. Teda aspoň o ničom takom neviem.

Spomenúť musím však aj špičkové audio či prítomnosť diskrétnych ultrazvukových snímačov, ktoré vám pohotovou reakciou na vyvinutý tlak podstatne uľahčia ovládanie. O detailoch tejto špecialitky si ale povieme až trošku nižšie.

Audio

Ďalšia nemalá výhoda ASUS ROG Phone spočíva v audiu. Dva na prednej strane umiestnené stereo reproduktory vám vedia poskytnúť taký zážitok, že nebudete chcieť veriť vlastným ušiam. Ak si teda potrpíte na poriadnom zvuku, ste na správnej adrese, čo potvrdzuje i hĺbkový test servera GSMArena, ktorý označil prítomnú reprodukciu za vynikajúcu.

Súčasťou prítomného audio systému sú až dva inteligentné zosilňovače NXP 9874, ktoré sa postarajú o vytvorenie dychberúco hlasného a až prekvapujúco čisto znejúceho zvukového ródea. A to bez akéhokoľvek preháňania.

Asus ROG Phone
Asus ROG Phone (FOTO Marek Urban)

Ak by však nestačilo kvôli enormne hlučnom prostredí okolo vás, môžete aktivovať ešte aj takzvaný outdoor režim. Musím ale upozorniť, že už na nejakých 80 percentách z celkového potenciálu začína zo smartfónu vychádzať až šialene hlučné (a zároveň i kvalitné) audio.

Tlačidlá na rámiku

Kovový rámik po bokoch konštrukcie skrýva takzvané ultrazvukové senzory, ktoré sprístupnia dokopy až 3 (2 pre horizontálnu a 1 pre vertikálnu polohu) programovateľné tlačidlá AirTriggers. Treba si iba zvyknúť na to, že fyzicky neexistujú.

Keď ich chcete použiť, ASUS ROG Phone musíte otočiť do horizontálnej polohy, uskutočniť aktiváciu funkcionality (napríklad cez rýchle herné nastavenia) a potom stlačiť jedno z miest na rámiku, kde integrovali príslušnú technológiu. Výhodou je, že na ne prirodzene pokladáme naše ukazováky, takže si viete túto ďalšiu nemalú výhodu veľmi rýchlo osvojiť.

Každé jedno stlačenie v podstate iba imituje bežný dotyk nášho prsta. Preto je vyžadovaná dodatočná modifikácia pôvodného herného prostredia. Interakcia prebieha (horizontálna poloha) v hornej časti obrazovky.

AirTrigger tlačidlá
AirTrigger tlačidlá

Pri hraní battle royale hitu PUBG Mobile som tak mohol v jednu chvíľu mieriť, strieľať a aj realizovať pohyb. Ak by tieto tlačidlá neboli k dispozícii, moja obratnosť, rýchlosť a pohotovosť výrazne klesne, čo potom logicky pocítim na dosiahnutých herných výsledkoch. Kým oponenti vôbec zareagovali, stihol som im darovať zopár presných výstrelov. Strieľanie je s týmto užitočným doplnkom markantne praktickejšia záležitosť ako za bežných okolností.

Opäť teda ide o celkom slušnú výhodu nad súpermi s konvenčnými smartfónmi, ktorá navyše funguje ako švajčiarske hodinky. Senzory reagujú na jednotku s hviezdičkou, pričom majú aj príjemnú spätnú odozvu.

Displej

Keďže náruživých hráčov zaujíma okrem rozlíšenia alebo takých farieb ešte aj obnovovacia frekvencia, nie je asi ani žiadnym veľkým prekvapením, že ASUS ROG Phone disponuje nadštandardne schopným zobrazovacím panelom.

Čo tým myslím? Že neponúka bežných 60, ale až 90 Hz a vy to počas hrania i adekvátne pocítite. Obraz je vďaka vyššej obnovovacej frekvencii plynulejší aj ostrejší, takže ak hľadáte priestor pre zlepšenie v hraní akčnej multiplayer hry, displej ho vie poskytnúť. O lepší zážitok sa ale vie postarať aj brutálne rýchla odozva, ktorá tu dosahuje iba 1 milisekundu. A to znamená, že čo dotyk, to takmer okamžitá reakcia.

TIP REDAKCIE
Rusko je späť v sovietskej ére: V bývalej továrni Renaultu chce vyrábať Moskviče bez airbagov aj ABS
Asus ROG Phone
Asus ROG Phone (FOTO Marek Urban)

Táto mocná kombinácia mi umožnila nadobudnúť nad súperom s obyčajným smartfónom nezanedbateľnú výhodu, pretože som bol pri každom jednom potenciálnom útoku podstatne rýchlejší a obratnejší.

OLED a HDR

Panel má okrem iného i reálne vyzerajúcu čiernu vrátane skvelého kontrastného pomeru. Z toho vyplýva, že nejde o klasiku v podobe LCD, ale o modernejšiu OLED alternatívu.

Okrem tej je ale dispozícii aj podpora pre čoraz populárnejší HDR štandard (krajšie farby, svetlo, tiene) a efektívne Full HD+ rozlíšenie (bohato postačujúcich 402 pixelov na palec). Čo sa týka zobrazovaných farieb, panel pokrýva slušných 108,6 percenta z farebného rozsahu DCI-P3, čiže tu hovoríme o pestrej palete farieb. Obrazu preto vôbec nič nechýba.

Asus ROG Phone
Asus ROG Phone (FOTO Marek Urban)

Rovnako však musím zmieniť oblé rohy, 6-palcovú uhlopriečku, pomer strán 18:9 (dlhý, no úzky) alebo hrubé rámiky – predovšetkým ten hore a dole. Displej kvôli nim zaberá iba 76,8 percenta prednej plochy konštrukcie. Táto oblasť výbavy hráčov ale našťastie príliš nezaujíma, preto si z nej tentokrát netreba robiť žiadnu hlavu. Práve naopak, mobilné zariadenie je aspoň za čo poriadne uchopiť.

Fotoaparáty

Ak si niekto náhodou myslí, že herné smartfóny nedokážu vytvoriť obstojne vyzerajúce zábery, tak je na veľkom omyle.

Asus ROG Phone
Asus ROG Phone (FOTO Marek Urban)

ASUS ROG Phone dostal do svojej výbavy nevídane schopný hardvér, ktorý tvorí dvojitý fotoaparát s klasickým a takzvaným ultra-wide objektívom. Používateľ si tak môže prepínať medzi dvomi rôznymi režimami podľa toho, čo v danej chvíli potrebuje. Širokouhlý pohľad sa hodí napríklad v prírode alebo počas dovolenky pri mori, pretože nedostal automatické zaostrovanie a dokonca ani takú kvalitu, akú má ten druhý. Treba teda počítať s badateľne slabšími výsledkami.

Fotoaparát s klasicky širokým objektívom vyniká hneď po viacerých smeroch. Zmieniť musím predovšetkým veľké pixely, relatívne veľký snímač, až 4-osovú optickú stabilizáciu obrazu a technológiu Dual Pixel AF, ktorú mnohí z vás poznáte buď z konkurenčných smartfónov alebo zo zrkadloviek pre profesionálov. Autofocus je vďaka nej bleskovo rýchly a zároveň aj veľmi presný, čo si všimnete najmä na skvelej ostrosti.

Fotky v plnom rozlíšení

Špičkovú technickú špecifikáciu hlavného fotoaparátu pocítite ako pri používaní počas pekného slnečného dňa, tak aj po západe slnka, kedy vie podať podobne dobré výsledky. Prsty v tom má kombinácia skvele fungujúcej stabilizácie, clony f/1.8 a pixelov o veľkosti až 1,4 mikrometra, vďaka ktorej sa dostane do finálneho záberu slušná porcia svetla. Zmieniť ale musím aj takmer nepostrehnuteľný šum, obstojné farby či zachovanie bohatého množstva vizuálnych detailov.

Na fotografiách, ktoré vzniknú počas dňa, stojí za pochvalu skvelá expozícia, parádny dynamický rozsah aj prirodzene vyzerajúce farby. Je to možno nezvyčajné, no ASUS ROG Phone skutočne patrí medzi súčasné high-end smartfóny s tou najlepšou technikou. Výnimkou nie je dokonca ani predný fotoaparát na prednej strane.

Selfie

Ak tu niekto patrí medzi milovníkov selfie, tak ani v tejto oblasti výbavy ho ROG Phone od spoločnosti Asus zaručene nesklame. 8 Mpx snímač s clonou f/2.0 totiž dokáže vyhotoviť detailné, ostré a pestrofarebné fotografie s ideálnym množstvo svetla. A áno, aj tu je k dispozícii funkcionalita HDR vrátane obľúbeneho režimu Portrét, ktorý za vašou tvárou vytvorí prirodzene vyzerajúce rozmazané pozadie.

Výkon a systém

Keďže sa tu celý ten čas bavíme o hernom smartfóne, táto časť recenzie je jednou z tých najdôležitejších. Preto som si na prítomný čipset Snadpragon 845 posvietil z každej jednej strany. Musím však uznať, že aj keď ide o viac ako rok starý model, v praxi vám to nedá nijak pocítiť.

So smartfónom môžete robiť čokoľvek, no i tak nepostrehnete nič, čo by vás dokázalo nejakým spôsobom rozhodiť z miery. Platí to, samozrejme, aj o hraní tých graficky najnáročnejších titulov v Google Play Store, ako je napríklad PUBG Mobile.

PUBG Mobile
PUBG Mobile
PUBG Mobile
PUBG Mobile

Vyššie spomínaný battle royale hit som celý čas hral pri najvyššom jase aj maximálnych vizuálnych detailoch a i tak sa fps držalo na 40 snímkoch za sekundu, pričom to isté platí o teplote smartfónu. Tá po 40 minútach nepretržitého hrania dosahovala okolo 38 stupňov Celzia, čo je viac ako len super. Musel som však zapojiť ventilátor AeroActive Cooler a aktivovať manuálne nastavenie otáčok, ktoré boli tiež na maxime.

 • vyťaženie CPU (PUBG Mobile): od 25 do 40 %
 • vyťaženie GPU (PUBG Mobile): od 65 do 85 %

Grafický procesor Adreno 630 na čipsete Snapdragon 845 tak dokáže s asistenciou dôkladne prevedeného chladenia podávať ničím nerušený výkon. Problém nemá dokonca ani s herným maratónom, kedy oceníte prítomnosť externého ventilátora asi najviac.

Benchmarky

Hardvér ROG Phone rozdrvil v benchmark aplikácii AnTuTu každý jeden pokus o konkurenciu. Jediné, čo nezvládol poraziť, je čipset Kirin 980. Novinky od Huawei vďaka nemu okupujú samotný vrchol prestížneho rebríčka. Týka sa to ale komplexného, nie iba čisto grafického výkonu. V takom prípade by porazil Mate 20 X a aj obávaný Mate 20 Pro.

Asus ROG Phone v AnTuTu
Asus ROG Phone v AnTuTu (zľava doprava: Huawei Mate X, Huawei Mate 20 a Xiaomi Black Shark)

Operačný systém

Počas testovania Asus ROG Phone bo dispozícii Android vo verzii 8.1 Oreo s nadstavbou ROG Gaming X UI, ktorá má doslova nadchla. Už dlhšie mi neprišla do cesty tak skvele vyladená, tak pekná a tak bohatými funkciami nabitá úprava operačného systému z dielne internetového giganta.

Grafickú nadstavbu ROG Gaming X UI si bude pochlebovať každý jeden gamer, pretože ju pre tento typ používateľa i prispôsobili. Myslím si však, že príde na chuť takmer každému, kto si potrpí na kvalitnom softvéri. Optimalizácia systému nie je renomovanému taiwanskému výrobcovi spotrebnej elektroniky vôbec, ale vôbec cudzia. Teda aspoň v tomto prípade.

ROG Gaming X UI
ROG Gaming X UI

Nastavenia skrývajú hneď niekoľko zaujímavých funkcionalít, medzi ktorými nechýba možnosť aktivovať 90 Hz obnovovaciu frekvenciu, HDR zobrazovanie či dočasne zvýšenie kapacít čipsetu. Jedno stlačenie displeja vám prostredníctvom špeciálnej aplikácie poskytne nadštandardne veľký výkon, no v takom prípade odporúčam pripojiť aj pre podobné situácie navrhnuté externé chladenie.

Špeciálna aplikácia

Medzi kľúčové oblasti softvérovej výbavy Asus ROG Phone patrí špeciálna aplikácia Game Center priamo od výrobcu, kde nájdete asi všetko podstatné. Okrem teploty a aktuálneho taktu procesorov vám poskytne nástroj na nastavenie prítomného RGB osvetlenia, ovládanie ventilátora alebo aktiváciu ultrazvukových snímačov AirTriggers v kovovom rámiku po bokoch smartfónu.

Počas hrania máte navyše neustále po ruke rýchle herné nastavenia. Ak budete chcieť začať zobrazovať informácie o využití grafického procesora, aktuálnom stave batérie či teplote hardvéru, stačí iba vysunúť lištu so systémovými tlačidlami a stlačiť ikonku herného ovládača.

Aplikácia Game Center
Aplikácia Game Center

Keď tak spravíte, v tom momente sa vám z pravej strany displeja vysunie lišta s viacerými tlačidlami (screenshoty nižšie), prostredníctvom ktorých viete zapnúť nahrávanie obrazovky alebo živý prenos na YouTube a Twitch. Nájdete tam ale aj veľmi užitočné vypnutie upozornení alebo funkcionalitu na vytváranie praktických makier.

Rýchle herné nastavenia
Rýchle herné nastavenia
Rýchle herné nastavenia
Rýchle herné nastavenia
Rýchle herné nastavenia
Rýchle herné nastavenia

Výdrž batérie

Prítomný akumulátor dostal slušnú, až 4 000 mAh kapacitu, ktorá spolu s energeticky efektívnym hardvérom, ako je Snapdragon 845 a OLED displej vo Full HD+, vydrží poháňať ROG Phone jeden celý náročný deň.

Počas neprerušovaného hrania PUBG Mobile pri maximálnych detailoch a jase môžete počítať s približne 2 hodinami. Jedna priemerne dlhá hra až do jej konca zožrala od 15 do 20 percent. Po 120-minútovom maratóne mi ukazovalo 14 percent zostávajúcej šťavy, čiže ideálny čas na použitie Quick Charge 4+ adaptéra z krabice, ku ktorému vám pribalia i kvalitný drôt v textílii.

Rýchlosť nabíjania dosahuje úroveň, ktorú môže zaradiť niekde medzi Huawei Mate 10 Pro a Mate 20 Pro. Rovných 30 W zabezpečí, že behom pol hodiny doplníte až okolo 60 percent z celkovej kapacity batérie. Plné nabitie trvá zhruba hodinu a pol, čiže nič špeciálne.

Priebeh nabíjania:

 • 30 minút – 60 percent
 • 40 minút – 75 percent
 • 60 minút – 90 percent
 • 90 minút – 100 percent
Asus ROG Phone
Asus ROG Phone (FOTO Marek Urban)

Záver

ROG Phone je nekompromisne vybavený a tiež ukážkovo fungujúci herný smartfón, ktorý vyrobili pre tých najnáročnejších zákazníkov. Keď to zoberiem z pohľadu gamera, tak má asi všetko, čo by mal mať každý jeden poriadny kúsok z príslušnej kategórie.

Moderná zobrazovacia technológia, neštandardne veľká obnovovacia frekvencia, brutálne rýchla odozva, dve úrovne sofistikovaného chladenia, schopný čipset, ultrazvukové snímače, parádna výdrž na jedno nabitie, namakané audio a USB C port na boku konštrukcie sú jednoducho veci, po akých túži každý, kto vie hraním na smartfóne stráviť celé hodiny. Tých 900 eur teda i adekvátne pocítite. V tomto prípade nedostanete predraženú značku, ale náklad hardvéru, ktorý za tie peniaze určite stojí. Asus, dva palce hore.