Zháňate telefón pod 280 €, ktorý bude mať elegantný dizajn a zodpovedajúci pomer ceny a výkonu? Zamerajte sa na nasledujúce parametre a vyberte si ten pravý smartfón pre vás.

Výkon telefónu

Rýchlosť a výkon telefónu by mal byť taký základ. Väčšina smartfónov v tejto kategórii disponuje 3 GB operačnou pamäťou doplnenou o 32 GB internú pamäť. Výnimkou je Honor 8X a okrem neho možno jeden ďalší telefón, ktoré sú vybavené 4 GB operačnou pamäťou a 64 GB úložiskom. Samozrejme nechýba ani možnosť rozšírenia pamäti o microSD, aby ste mali priestor pre ukladanie svojich fotografií. Tieto parametre je však pri výbere nového telefónu potrebné porovnávať aj s tými ďalšími.

Honor 8X
Honor 8X (FOTO Marek Urban)

Výdrž telefónu je pre mnohých dokonca rozhodujúcim faktorom pri výbere zariadenia. V cenovej kategórii do 280 € prevládajú telefóny s kapacitami batérií okolo 3 000 mAh. Medzi ne patrí napríklad Samsung Galaxy A6, Nokia 6.1 či Xiaomi Mi A2 (3 010 mAh). Smartfón s najväčšou kapacitou batérie je však Honor 8X, ktorý bol vybavený až 3 750 mAh, takže vám pri sledovaní videí zabezpečí až 15-hodinovú výdrž.

Operačný systém

Pri výbere telefónu sa zamerajte aj na jeho operačný systém či možné aktualizácie. Operačný systém Android 8 je základ. Pri výbere je však ideálne zamerať sa na novšie aktualizácie Android 8.1. Tým v tejto cenovej kategórii disponuje Honor 8X a snáď už len jeden ďalší smartfón.

Honor 8X
Honor 8X (FOTO Marek Urban)

Veľkosť rámikov a dizajn

Kovový či sklenený? To záleží už len na vašich preferenciách. Kto však obľubuje sklenený dizajn, pre toho je ideálnym kandidátom Honor 8X, ktorý je v predaji aj v originálnom červenom prevedení.

To, o čo sa v poslednej dobe snaží väčšina výrobcov, sú telefóny bez rámikov. Pomyselným víťazom vo veľkosti displeja v porovnaní s veľkosťou konštrukcie zariadenia je Honor 8X, ktorého zobrazovací panel zaberá až 91 % prednej plochy. Ostatné telefóny v tejto kategórií sa pohybujú medzi 84-87 %.

Honor 8X
Honor 8X (FOTO Marek Urban)

Umelá inteligencia pri fotografovaní

Duálne fotoaparáty sa dostali už aj do strednej triedy, preto sa pri výbere zamerajte práve na modely s dvoma šošovkami na zadnej strane. Umelá inteligencia je novinkou vo vyššej a drahšej triede telefónov, no svoju cestu si našla aj do kategórie zariadení do 280 €, a tak sa touto technológiou môže pochváliť aj Honor 8X. Umelá inteligencia pri fotení napríklad eliminuje trasenie rúk pri fotografovaní dlhých expozícií a pomôže tak dosiahnuť lepšie výsledky optickej stabilizácie.

Čítačka odtlačkov prstov a odomykanie tvárou

V neposlednom rade je tu tiež funkcia odomykania telefónu pomocou odtlačku prsta. Čítačka odtlačkov nechýba žiadnemu telefónu z vyššej triedy. Populárne je tiež odomykanie smartfónu na základe rozpoznania tváre.

Kúpa nového telefónu je náročný proces, ktorý netreba podceniť. Každému vyhovuje niečo iné, pre každého tiež niečo iné je. Telefóny môžu byť tiež využívané rôzne alebo tiež rôzne často. Aj preto je teda potrebné najprv zhodnotiť, pre koho je telefón určený a na aké funkcie bude primárne využívaný. Je teda vhodné dať pre vás dôležité parametre vedľa seba a porovnávať a porovnávať. Potom je to už jednoduché – ten najlepší vyhráva!