Samsung Galaxy J4+ a J6+
Samsung Galaxy J4+ a J6+ (FOTO Marek Urban)

Ešte v septembri sme sa dočkali dvoch nových Android smartfónov, ktoré zdobí ako značka Samsung, tak aj elegantne vyzerajúca a pôsobiaca konštrukcia. Galaxy J4+ a Galaxy J6+ sú však vzhľadom k hardvérovej výbave určené pre nenáročných používateľov.

V ich útrobách sa nachádzajú samé low-end súčiastky, čo zákazníci i adekvátne pocítia na výške cenoviek. Oba kúsky stoja niečo iba okolo dvoch stoviek. Za túto takzvanú ľudovú sumu je k dispozícii veľká uhlopriečka, zaužívaná LCD technológia, kombinácia hliníkového rámiku s dvomi kusmi skla a aj celkom schopná foto technika.

Technická špecifikácia

 • 6″, LCD, 274 ppi, pomer 18.5:9
 • Snapdragon 425
 • 2 alebo 3 GB RAM
 • 16 alebo 32 GB + microSD do 512 GB
 • 13 Mpx hlavný fotoaparát, f/1.9 (J6+ má ešte aj 5 Mpx)
 • 5 alebo 8 Mpx selfie (f/2.2 alebo f/1.9)
 • 3 300 mAh batéria + 5 W nabíjačka (microUSB)
 • NFC
 • 3,5 mm audio port
 • dual SIM + microSD
 • Android 8.1 Oreo + Samsung Experience 9.5

Všetko teda nasvedčuje tomu, že sa tu bavíme o priamom útoku kórejského giganta na cenovo dostupné smartfóny z Číny, za ktorými stojí predovšetkým Xiaomi alebo Honor. Budú im ale so svojím pomerom medzi cenou a výbavou stačiť?

Samsung Galaxy J4+ a J6+
Samsung Galaxy J4+ a J6+ (FOTO Marek Urban)

Konštrukcia a dizajn

Ako som už spomínal, Samsung Galaxy J4+ a Galaxy J6+ tvorí hliník a dve odolné 2.5D sklá. Jedno pokrýva prednú, zatiaľ čo to druhé zase zadnú stranu konštrukcie. Táto kombinácia vytvára jeden elegantne vyzerajúci celok, pri akom si prídu na chuť aj náročnejšie typy používateľov.

Čo sa týka dizajnu, ide o typický low-end model od Samsungu. Okolo displeja sú hrubé rámiky, chýba mu výrez a telo dostalo charakteristicky oblé krivky, vďaka ktorým vám perfektne sadne do rúk.

Hoci ide o pomerne rozmerné smartfóny s až 6-palcovou uhlopriečkou, s ergonómiou som počas testu nemal absolútne žiadne problémy. Sú síce vysoké, no zároveň i úzke, takže mi fyzická veľkosť Android noviniek vôbec neprekážala. Ak vám boli nadelené dlane či prsty menšieho vzrastu, musíte si iba pár dní zvykať.

MicroUSB
MicroUSB (FOTO Marek Urban)
Samsung Galaxy J4+ a J6+ (FOTO Marek Urban)
Konštrukcia
Konštrukcia zachytáva odtlačky (FOTO Marek Urban)

Zabudovaný reproduktor tentokrát nenájdete v spodnej časti konštrukcie po boku 3,5 mm a microUSB portu, ale priamo nad displejom. Nachádza sa totiž na pravom boku smartfónu, kde je prítomný podlhovastý výrez. Keď budete teda chcieť niečo hrať, môže vám táto skutočnosť tak trošku prekážať. Na miesto, kde je diera, pri horizontálnej polohe mobilného zariadenia prirodzene pokladáme náš ľavý ukazovák.

Obe konštrukcie sú identické, až na jednu malú výnimku. Miesto okolo Power tlačidla je v prípade drahšieho modelu mierne zapustené do konštrukcie, aby tlačidlo nevytŕčalo a nezavadzalo.

TIP REDAKCIE
Z Instagramu bude e-shop: Nová funkcia vám umožní nakupovať priamo v aplikácii

Displej

Na prednej strane Galaxy J4+ aj Galaxy J6+ nájdete tradičné LCD displeje. Oba dostali tú istú uhlopriečku aj tú istú hustotu. Používateľ má okrem priemernej čitateľnosti na priamom slnku k dispozícii slušných 6 palcov a skromných 274 pixelov na palec, čiže žiadna sláva. Netreba preto od jemnosti obrazu alebo od zobrazovaných farieb očakávať žiadne zázraky. Ide o low-end triedu, výrobca musel predsa niekde šetriť.

LCD displej
LCD displej (FOTO Marek Urban)

Fotoaparáty

Smartfóny sa medzi sebou líšia iba mierne odlišnou konštrukciou a odlišnými fotoaparátmi.

Mierne drahší model Galaxy J6+ dostal duálnu zostavu, zatiaľ čo Galaxy J4+ fotí prostredníctvom iba jedného snímača. Ten je v oboch prípadoch identický. Má 13 megapixelov, clonu f/1.9 a 28 mm objektív.

Duálny fotoaparát zahŕňa okrem neho ešte aj asistenčný snímač, ktorý dostal za úlohu rozmazávať pozadie pri fotení portrétov. Preto mu stačí iba 5 megapixelov alebo clonové číslo o veľkosti f/2.2. A áno, svoju prácu si robí skvele.

Galaxy J6+
Galaxy J6+ (FOTO Marek Urban)

Ak vás zaujíma kvalita, tak budete zaručene spokojní. Myslím si, že tieto dve novinky fotia lepšie ako drvivá väčšina lacných čínskych modelov z low-end triedy. Predovšetkým, ak sa bavíme o drahšom kúsku, ktorý robí vydarené zábery aj po západe slnka.

Ako je pri kúskoch z portfólia spoločnosti Samsung už viac-menej zvykom, J4+ aj J6+ dostali do výbavy nadštandardne dobrú foto techniku, vďaka čomu si príde na svoje i mierne náročnejší používateľ.

Galéria Galaxy J4+

Galéria Galaxy J6+

Keď fotíte s Galaxy J6+ počas dňa, tak stojí za pochvalu pomerne rýchly a zároveň aj presný autofocus (model J4+ ho nemá až tak dobrý) bohaté množstvo zachytených detailov, skvelý dynamický rozsah či prirodzene vyzerajúce farby. Na tak nízku triedu sú podávané výkony až prekvapivo dobré, pričom to isté možno povedať i o selfie.

Selfie

Podobne ako hlavný fotoaparát, aj selfie je v oboch prípadoch odlišný. Samsung Galaxy J4+ dostal 5 Mpx, zatiaľ čo Galaxy J6+8 Mpx foto senzor s podstatne nižším clonovým číslom (f/2.2 vs. f/1.9). Tento rozdiel pocítite najmä pri fotení v zlých svetelných podmienkach, kedy si drahší model opäť vedie trošku lepšie.

TIP REDAKCIE
Operačný systém Android 8.0 Oreo: Na aké softvérové novinky sa môžeme tešiť?

Tak či tak sa nebudete mať na čo sťažovať, pretože oba smartfóny fotia naozaj pekné selfie zábery. V prípade potreby je navyše možné aktivovať ešte aj prítomný selfie LED blesk.

Výkon a systém

Čipset reprezentuje ďalšiu oblasť hardvérovej výbavy, kde je cítiť škrtanie nákladov. S prítomným kúskom Snapdragon 425 toho veľa nenarobíte, predovšetkým, ak padne reč na hranie graficky náročných mobilných titulov. Na PUBG Mobile môžete rovno zabudnúť, pretože si túto hru vôbec, ale vôbec neužijete. Práve naopak, budete mať iba úplne zbytočné nervy.

Samsung Experience 9.5
Samsung Experience 9.5

Operačný systém Android 8.1 Oreo s nadstavbou Samsung Experience 9.5 fungoval bez jediného problému. Okrem moderného dizajnu s minimalistickým nádychom sa teda môžete tešiť aj na plynulé reakcie alebo animácie. Je vidieť, že si výrobca dáva na túto oblasť výbavy po fiasku s nadstavbou TouchWiz mimoriadne záležať. Samsung, opäť palec hore.

Výdrž batérie

3 300 mAh batéria zvládne poháňať jeden aj druhý smartfón jeden celý deň, čiže opäť nič špeciálne, ale len šedý priemer. Za tie peniaze však dostanete podstatne viac, ako si zaslúžite. Galaxy J4+ a Galaxy J6+ vydržia na jedno nabitie fungovať trošku dlhšie než značná časť podobne drahých modelov z low-end triedy.

MicroUSB
MicroUSB (FOTO Marek Urban)

Treba si iba zvyknúť na pomalšie nabíjanie alebo absenciu už pomaly zaužívaného USB C portu, pretože namiesto neho je vo výbave staré známe microUSB. Naplnenie plnej kapacity zabudovaného akumulátora trvalo približne 2 hodiny. Keď som pripojil 5 W nabíjačku z krabice pri 19 percentách, o 10 viac mi ukazovalo zhruba po 15 minútach nabíjania.

Záver

Keď zoberiem do úvahy cenovky a výbavy oboch modelov, tak sa tu bavíme o pomerne výhodnom pomere. Elegantné telo z dvoch kusov skiel, hliník, schopné fotoaparáty, vyladená nadstavba s pekným prostredím alebo slušná výdrž batérie nie je však ani zďaleka všetko, o čo tu ide.

Drvivej väčšine lacných čínskych smartfónov chýba kvalita na úrovni kvality hardvéru a softvéru produktov z portfólia spoločnosti Samsung. A tá za tých pár drobných navyše rozhodne stojí. Ak hľadáte poctivé Android smartfóny s prémiovým telom, ktoré vám nevyprázdnia peňaženku, tak gratulujeme. Práve ste ich našli.

PREHĽAD RECENZIE
Konštrukcia
100 %
Dizajn
80 %
Displej
75 %
Fotoaparáty
85 %
Výkon
70 %
Systém
95 %
Výdrž batérie
85 %