Tieto aplikácie rozhodne nesťahujte, obsahujú nebezpečný malvér

Zákernosti v obchode Google Play.

2
aplikacie
pixabay.com/ Pexels

Spoločnosti Google sa stále nedarí vyhrávať boj nad nekorektnými a nebezpečnými aplikáciami, ktoré často prejdú kontrolnými mechanizmami a pohodlne sa usídlia v Obchode Play.

Odtiaľ majú len na skok ku konečnému užívateľovi, ktorý ich nebezpečný potenciál často nedokáže odhaliť. Po stiahnutí na oko nevinnej aplikácie si do zariadenia nasťahuje aj malvér či iné formy škodlivých kódov, ktoré kradnú osobné údaje, zobrazujú reklamu, špehujú zariadenie a tak podobne.

Na nebezpečné aplikácie pravidelne upozorňuje bezpečnostný expert zo spoločnosti ESET, Lukáš Štefanko. Pri svojom nedávnom skúmaní odhalil 13 aplikácií – hier, ktoré obsahujú škodlivý kód a ktoré sú pre užívateľa nebezpečné. Pochádzajú pritom z dielne jedného vývojára Luiz O Pinto.

Tieto aplikácie stihli nazbierať dovedna viac ako 560 000 inštalácií a dve z nich sa dokonca dostali do rebríčka trendových aplikácií. O ktoré konkrétne aplikácie ide, vidíte na snímke nižšie. V tejto chvíli by sa už v obchode Play nachádzať nemali, čomu predchádzalo ich nahlásenie spoločnosti Google.

aplikacie
Lukáš Štefanko, Twitter

Tento prípad nie je ojedinelý. Lukáš Štefanko už našiel falošnú aplikáciu pre správu kryptomien, aplikáciu, ktorá sa tvárila ako oficiálna aplikácia banky alebo napríklad škodlivý nahrávač hovorov, od ktorého by ste nič nebezpečné nečakali.

Buďte v bezpečí a venujte pozornosť aplikáciám a hrám, ktoré sťahujete. Kvalitné a bezpečné aplikácie majú väčší počet stiahnutí, sledujte recenzie a hodnotenia, ktoré by mali byť vo väčšine pozitívne a konštruktívne.

google play
Príklad dôveryhodného profilu konkrétnej aplikácie s uvedenými náležitosťami a funkčnými odkazmi.

Skontrolujte si povolenia, ktoré aplikácie vyžadujú a informujte sa o vývojároch. Tí zodpovední majú v obchode Play uvedenú oficiálnu stránku, kde nájdete kontakty, adresy, referencie a informácie o ďalších produktoch, ktoré vytvorili. Pri akomkoľvek podozrení aplikáciu alebo hru jednoducho nahláste. V Obchode Play stačí kliknúť na odkaz Nahlásiť nevhodné.

Lukáš Štefanko sa aplikáciám a bezpečnosti mobilných zariadení venuje vo svojom profile na sociálnej sieti Twitter (TU) a na osobnom blogu (TU), kde môžete jeho prácu sledovať.