Virtuálna realita v ústach: Táto elektrická žuvačka nikdy nestratí svoju príchuť

Výskumníci posunuli virtuálnu realitu o krok ďalej. Vyvinuli elektrickú žuvačku, ktorej nikdy nedôjde príchuť. Tá funguje na základe elektrického prúdu.

Výskumníci posunuli virtuálnu realitu o krok ďalej. Vyvinuli elektrickú žuvačku, ktorej nikdy nedôjde príchuť. Mohlo by to znamenať koniec častého nakupovania stále nových a nových balíčkov žuvačiek?

Na trhu aktuálne existuje mnoho žuvačiek rôznych príchutí od výmyslu sveta. Ich problémom však je, že chuť sa po chvíli postupne stráca a to nás vedie k tomu, aby sme žuvačku napokon vymenili za novú. Takto spotrebujeme obrovské množstvo balíčkov žuvačiek a ani si to neuvedomíme. Výskumníci preto prišli s novou metódou, vďaka ktorej žuvačka svoju príchuť nestratí tak dlho, ako ju budeme žuť.

Väčšina dnešných systémov s virtuálnou realitou funguje na základe toho, že klamú náš mozog. Obalamutia ho myslieť si, že sa nachádzame niekde úplne inde ako v skutočnosti a počujeme to, čo virtuálna realita chce, aby sme počuli. Do virtuálneho sveta sa výskumníci snažili priniesť aj dotyk či vôňu, avšak s priemernými výsledkami. Priniesť doň chuť sa ukázalo obzvlášť komplikované, pretože mnohé pokusy zahŕňali zvláštne káble okolo pier či batérie v ústach.

To, že žuvačka má príchuť, spôsobuje elektrický prúd a virtuálna realita

Oživiť chuť vo virtuálnej realite priamo v našich ústach sa ale rozhodli vo forme niečoho omnoho príjemnejšieho ako by bolo prehadzovanie batérie v ústach. Elektrická žuvačka sa okrem cukru skladá aj z malého prístroja, ktorý je pokrytý filmom odpudzujúcim sliny. Ten pri žuvaní vytvára elektrický prúd, ktorý naráža o jazyk a dáva nám pocit, že ochutnávame niečo slané alebo horké. Chuť pociťujeme dovtedy, kým žuvačku žujeme.

TIP REDAKCIE
Viomi V3 vysávač: Extrémny výkon a najlepší pomer cena/kvalita tohto roka!

Ak sa výskumníkom podarí vymyslieť, ako zariadenie prispôsobiť tak, aby sme cítili jahodové, melónové či exotické príchute, technológie v oblasti virtuálnej reality by neklamali len náš zrak a sluch, ale aj chuťové poháriky.

Total
34
Zdieľaní
Total
34
Zdieľať