Výskumníci posunuli virtuálnu realitu o krok ďalej. Vyvinuli elektrickú žuvačku, ktorej nikdy nedôjde príchuť. Mohlo by to znamenať koniec častého nakupovania stále nových a nových balíčkov žuvačiek?

Na trhu aktuálne existuje mnoho žuvačiek rôznych príchutí od výmyslu sveta. Ich problémom však je, že chuť sa po chvíli postupne stráca a to nás vedie k tomu, aby sme žuvačku napokon vymenili za novú. Takto spotrebujeme obrovské množstvo balíčkov žuvačiek a ani si to neuvedomíme. Výskumníci preto prišli s novou metódou, vďaka ktorej žuvačka svoju príchuť nestratí tak dlho, ako ju budeme žuť.

Väčšina dnešných systémov s virtuálnou realitou funguje na základe toho, že klamú náš mozog. Obalamutia ho myslieť si, že sa nachádzame niekde úplne inde ako v skutočnosti a počujeme to, čo virtuálna realita chce, aby sme počuli. Do virtuálneho sveta sa výskumníci snažili priniesť aj dotyk či vôňu, avšak s priemernými výsledkami. Priniesť doň chuť sa ukázalo obzvlášť komplikované, pretože mnohé pokusy zahŕňali zvláštne káble okolo pier či batérie v ústach.

To, že žuvačka má príchuť, spôsobuje elektrický prúd a virtuálna realita

Oživiť chuť vo virtuálnej realite priamo v našich ústach sa ale rozhodli vo forme niečoho omnoho príjemnejšieho ako by bolo prehadzovanie batérie v ústach. Elektrická žuvačka sa okrem cukru skladá aj z malého prístroja, ktorý je pokrytý filmom odpudzujúcim sliny. Ten pri žuvaní vytvára elektrický prúd, ktorý naráža o jazyk a dáva nám pocit, že ochutnávame niečo slané alebo horké. Chuť pociťujeme dovtedy, kým žuvačku žujeme.

TIP REDAKCIE
Génová terapia vyliečila stratu sluchu myší. Jedného dňa možno vylieči aj tú ľudskú

Ak sa výskumníkom podarí vymyslieť, ako zariadenie prispôsobiť tak, aby sme cítili jahodové, melónové či exotické príchute, technológie v oblasti virtuálnej reality by neklamali len náš zrak a sluch, ale aj chuťové poháriky.