70 % batérie za 40 minút: Toto je špecifikácia Mercedes EQC

Mercedes EQC reprezentuje úplne prvý čistokrvný elektromobil z nového modelového radu EQ a tu je všetko, čo o ňom dnes vieme.

Nemecký gigant z automobilového priemyslu počas tohto týždňa vyrukoval s dlhšie avizovanou novinkou na štyroch kolesách, ktorú poháňa elektrická energia. Mercedes EQC reprezentuje jeho úplne prvý čistokrvný elektromobil z nového modelového radu EQ a tu je všetko, čo dnes vieme o technickej špecifikácii tohto menšieho SUVčka.

Pohonný systém modelu EQC tvorí dvojica výkonných elektromotorov (niečo cez 400 koní) s celkom slušnou akceleráciou (z 0 na 100 km/h za 4,9 sekundy). Keď ju však porovnáme so zrýchlením konkurenčného Tesla Model X, tak elektromobil z dielne spoločnosti Mercedes trošku zaostáva. Americké SUV vo verzii P100D od vizionára Elona Muska dokáže nabrať rýchlosť 100 kilometrov za hodinu iba za necelé 3 sekundy.

To isté platí i o dojazde na jedno nabitie. Crossover Mercedes EQC by mal podľa štandardu EPA prejsť s plne nabitým akumulátorom niečo okolo skromných 350 kilometrov. Model X vydrží plnohodnotne fungovať viac ako 460 kilometrov.

Mercedes EQC
Mercedes EQC

Čo sa týka maximálnej rýchlosti, tak elektromobil EQC dokáže po dupnutí na plynový pedál prejsť za jednu hodinu približne 180 kilometrov. Konkurent s rozmernejšou karosériou vie nabrať rýchlosť o veľkosti, ktorá sa pohybuje na veľmi podobnej úrovni. Server QZ spomína 190 kilometrov za hodinu.

TIP REDAKCIE
POZOR: Slovákom chodí mimoriadne nebezpečný email. Môžete prísť o tisíce! (FOTO)

Nemecký výrobca tvrdí, že ak používateľ crossoveru Mercedes EQC využije kapacity rýchlo-nabíjačky, tak bude schopný naplniť 70 percent batérie iba za 40 minút od pripojenia konektoru. To znamená približne 250 kilometrov navyše. Ak však použijeme zabudovanú, vodou chladenú nabíjačku s kapacitou 7,4 kW, tak celý proces potrvá jednu noc.

V prípade elektromobilu Model X naplníme za 30 minút s pomocou toho najvýkonnejšieho Superchargera toľko šťavy, že nám vystačí na 270 kilometrov dlhú cestu.

Technická špecifikácia EQC

  • akcelerácia z 0 na 100 km/h: 4,9 sekundy
  • maximálna rýchlosť: 180 kilometrov za hodinu
  • maximálny dojazd: 360 kilometrov podľa štandardu EPA
  • nabíjanie: z 10 % na 80 % iba za 40 minút (asi 250 km)
Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať