Halogénové žiarovky na Slovensku končia, nahradia ich úspornejšie LED-ky

1. september 2018

1
ziarovka
pxhere.com

1. september 2018 bude predstavovať dôležitý míľnik pre domácnosti na Slovensku. V rámci celoeurópskej snahy o prechod na LED osvetlenie dôjde k vyradeniu halogénových žiaroviek.

Týka sa to halogénových lámp vrátane štandardných svetiel v tvare hrušky a sviečky a ide o ďalšiu fázu, ktorá nadväzuje na vyradenie halogénových reflektorov (GU10) z roku 2016.

Signify, predtým Philips Lighting, svetový líder v osvetlení, pripravil v tejto súvislosti správu o energetických a finančných výhodách, ktoré prináša prechod na LED osvetlenie.

Aký je dôvod zákazu halogénových žiaroviek? Jednoducho taký, že ich používanie je energeticky extrémne neefektívne. Halogénové žiarovky spotrebujú približne 5-krát viac energie ako LED svietidlá, čo znamená aj viac CO2 emisií. EÚ sa rozhodla pre zákaz halogénových svetiel v snahe znížiť uhlíkovú stopu.

Je to dôvod na obavy? Určite nie. Philips ponúka bohaté portfólio LED alternatív, ktoré sú ideálne ako náhrada za vyradené halogénové a sviečkové žiarovky. LED žiarovky sú dostupné v rozličných farebných teplotách a tvaroch a čo je dôležité – v stmievateľných aj nestmievateľných verziách.

ziarovka
pxhere.com

LED žiarovky spoločnosti Philips majú v porovnaní s tými halogénovými až 7-násobne dlhšiu životnosť a spotrebujú o 80 % menej energie. V praxi to znamená, že ak nahradíte 1 halogénovú 42 W žiarovku 9 W LED žiarovkou, ročne môžete ušetriť viac ako 8 EUR za náklady na energiu.

Dorota Sławińska, Integrated Communications Manager CEE pre Signify, komentovala reguláciu slovami:

„Postupný zákaz halogénových žiaroviek demonštruje záväzok celej Európy znižovať uhlíkovú stopu a šetriť energiu. Prechod na LED osvetlenie predstavuje pre domácnosti nové možnosti, ako ušetriť náklady na energiu, ale aj nové možnosti osvetlenia z hľadiska kvality, farieb a dizajnu. V Signify sme zistili, že žiadne dve domácnosti nemajú totožnú svetelnú inštaláciu a naše produkty a technológie umožňujú používateľom dosiahnuť túto unikátnosť na základe ich potrieb a preferencií.“

TIP REDAKCIE
Samsung Galaxy S10 v 5G verzii dorazí cez leto do vybraných európskych krajín
Philips SceneSwitch
Philips

LED žiarovky majú priemernú životnosť 15 rokov, vďaka čomu sú prínosom pre našu planétu aj peňaženku. Technologický vývoj ponúka veľkú variabilitu svetiel a dizajnov pre prispôsobenie hocakej domácnosti. Príkladom je Philips LED SceneSwitch, ktorý umožňuje meniť tri nastavenia stmievania bez dodatočného zariadenia.

Budúcnosť slovenskej domácnosti

Halogénová žiarovka nie je prvým predmetom, ktorý „vyhynie“ v našich domácnostiach, a nebude ani posledným. Žhaviace žiarovky, walkman a dokonca aj fotoalbum či Zlaté stránky sú niektoré zo zastaraných predmetov, ktoré nahradili iné inovácie. Takýto proces často prináša do našich životov výhody a väčšiu efektivitu.

Signify a profesorka Deborah Sugg Ryan z univerzity v Portsmouthe pripravili v súvislosti so zákazom halogénových žiaroviek zoznam 50 zastaraných predmetov v domácnostiach za niekoľko posledných dekád. Týchto 10 bolo dobre známych aj v slovenských domácnostiach.

10 predmetov, ktoré zmizli zo slovenských domácností:

  • Žhaviace žiarovky
  • Vytáčací telefón
  • Záznamník
  • Fotoalbum
  • Videorekordér
  • Premietačka a diapozitívy
  • Walkman
  • Písací stroj
  • Disketa
  • Dial-up modem