Halogénové žiarovky na Slovensku končia, nahradia ich úspornejšie LED-ky

Marek Urban
3 Min Read
pxhere.com

1. september 2018 bude predstavovať dôležitý míľnik pre domácnosti na Slovensku. V rámci celoeurópskej snahy o prechod na LED osvetlenie dôjde k vyradeniu halogénových žiaroviek.

Týka sa to halogénových lámp vrátane štandardných svetiel v tvare hrušky a sviečky a ide o ďalšiu fázu, ktorá nadväzuje na vyradenie halogénových reflektorov (GU10) z roku 2016.

Signify, predtým Philips Lighting, svetový líder v osvetlení, pripravil v tejto súvislosti správu o energetických a finančných výhodách, ktoré prináša prechod na LED osvetlenie.

Aký je dôvod zákazu halogénových žiaroviek? Jednoducho taký, že ich používanie je energeticky extrémne neefektívne. Halogénové žiarovky spotrebujú približne 5-krát viac energie ako LED svietidlá, čo znamená aj viac CO2 emisií. EÚ sa rozhodla pre zákaz halogénových svetiel v snahe znížiť uhlíkovú stopu.

Je to dôvod na obavy? Určite nie. Philips ponúka bohaté portfólio LED alternatív, ktoré sú ideálne ako náhrada za vyradené halogénové a sviečkové žiarovky. LED žiarovky sú dostupné v rozličných farebných teplotách a tvaroch a čo je dôležité – v stmievateľných aj nestmievateľných verziách.

ziarovka
pxhere.com

LED žiarovky spoločnosti Philips majú v porovnaní s tými halogénovými až 7-násobne dlhšiu životnosť a spotrebujú o 80 % menej energie. V praxi to znamená, že ak nahradíte 1 halogénovú 42 W žiarovku 9 W LED žiarovkou, ročne môžete ušetriť viac ako 8 EUR za náklady na energiu.

Dorota Sławińska, Integrated Communications Manager CEE pre Signify, komentovala reguláciu slovami:

„Postupný zákaz halogénových žiaroviek demonštruje záväzok celej Európy znižovať uhlíkovú stopu a šetriť energiu. Prechod na LED osvetlenie predstavuje pre domácnosti nové možnosti, ako ušetriť náklady na energiu, ale aj nové možnosti osvetlenia z hľadiska kvality, farieb a dizajnu. V Signify sme zistili, že žiadne dve domácnosti nemajú totožnú svetelnú inštaláciu a naše produkty a technológie umožňujú používateľom dosiahnuť túto unikátnosť na základe ich potrieb a preferencií.“

Philips SceneSwitch
Philips

LED žiarovky majú priemernú životnosť 15 rokov, vďaka čomu sú prínosom pre našu planétu aj peňaženku. Technologický vývoj ponúka veľkú variabilitu svetiel a dizajnov pre prispôsobenie hocakej domácnosti. Príkladom je Philips LED SceneSwitch, ktorý umožňuje meniť tri nastavenia stmievania bez dodatočného zariadenia.

Budúcnosť slovenskej domácnosti

Halogénová žiarovka nie je prvým predmetom, ktorý „vyhynie“ v našich domácnostiach, a nebude ani posledným. Žhaviace žiarovky, walkman a dokonca aj fotoalbum či Zlaté stránky sú niektoré zo zastaraných predmetov, ktoré nahradili iné inovácie. Takýto proces často prináša do našich životov výhody a väčšiu efektivitu.

Signify a profesorka Deborah Sugg Ryan z univerzity v Portsmouthe pripravili v súvislosti so zákazom halogénových žiaroviek zoznam 50 zastaraných predmetov v domácnostiach za niekoľko posledných dekád. Týchto 10 bolo dobre známych aj v slovenských domácnostiach.

10 predmetov, ktoré zmizli zo slovenských domácností:

  • Žhaviace žiarovky
  • Vytáčací telefón
  • Záznamník
  • Fotoalbum
  • Videorekordér
  • Premietačka a diapozitívy
  • Walkman
  • Písací stroj
  • Disketa
  • Dial-up modem
Share This Article
Follow:
IT-čkár na voľnej nohe sledujúci zaujímavé technológie. Rád čítam, píšem, fotím a občas si dlhšie pospím.
1 Comment

Pridaj komentár