TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Apple 1 vstúpi do dražby: Prvý osobný počítač spoločnosti je plne funkčný a drahý
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Apple 1 vstúpi do dražby: Prvý osobný počítač spoločnosti je plne funkčný a drahý

Marek Urban
27. augusta 2018
Apple 1
Steve Jobs a Steve Wozniak
Zdieľať
Google News Pridajte si TECHBYTE.sk ako preferovaný zdroj informácií na Google Pridať

Ak by ste chceli vlastniť prvý osobný počítač spoločnosti Apple, ktorý vlastnoručne zostavil a predával Steve Jobs a Steve Wozniak, budúci mesiac máte šancu. Spoločnosť RR Auction uvedie do dražby plne funkčný počítač Apple 1.

Apple 1, resp. Apple I stál na úplnom začiatku spoločnosti Apple a vlastne celého priemyslu osobných počítačov. Počítač vznikol pred 42 rokmi v počte 200 kusov, pričom sa z nich v tej dobe podarilo predať 175 kusov.

Kúsok, ktorý mieri do dražby, je vo výbornom stave, má kompletnú dokumentáciu a je plne funkčný. Celé zariadenie prešlo komplexným testovaním, počas ktorého bezchybne fungovalo nepretržite 8 hodín.

apple 1
RR Auction

Apple 1 toho nemá so súčasnými osobnými počítačmi veľa spoločného. Teda minimálne na pohľad. Počítač sa predával ako základná doska, ktorá obsahovala asi 30 obvodových jednotiek. Technologickí fanatici si k nej v tej dobe ešte museli zakúpiť zdroj napájania, monitor a klávesnicu. Ako pamäťové médium slúžiť magnetofón na kazety.

apple 1
RR Auction

RR Auction bude predávať kompletnú zostavu aj s klávesnicou, obrazovkou Sanyo 4205, pôvodnými príručkami či spomenutým pamäťovým rozhraním Apple Cassette. Počítač sa vo svojej dobe predával za 666,66 dolárov. Za ďalších 75 dolárov ste získali pamäťový modul na kazety.

apple computer
RR Auction

RR Auction bude od potencionálnych záujemcov prijímať predbežné ponuky od 13. septembra do 24. septembra. Živá aukcia sa následne uskutoční 25. septembra. Odhadovaná cena? Viac ako 300 000 dolárov. Aukcie však vedia prekvapiť a konečná suma sa môže vyšplhať ďaleko, ďaleko vyššie.

Aj keď podstatnú časť predajov spoločnosti Apple v súčasnosti tvoria smartfóny iPhone, bez úspechu tohto počítača by možno žiadny iPhone ani neexistoval. Kalifornská spoločnosť sa začala rozvíjať a už v marci roku 1977 vznikla nová generácia Apple II.

Dnes je Apple prvou spoločnosťou, ktorá má hodnotu vyššiu ako 1 bilión dolárov.

Google News Pridajte si TECHBYTE.sk ako preferovaný zdroj informácií na Google Pridať
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Nekomentované Nekomentované

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.

Najčítanejšie

Peniaze, bankovky, euro
Na účet „cinkne“ 170 €: Štát vyplatí štedrý príspevok rovno na účet (kto má nárok)
2. septembra 2026
Vodiči, pozor: Nová dopravná značka vyzerá nevinne, hrozí za ňu pokuta 200 eur
2. septembra 2026
Peniaze, bankovky, euro
EÚ vypočítala, koľko zarobí priemerný Slovák. S akými hodnotami prišla (+ porovnanie)
2. septembra 2026
Tesla Talisman 308U
Mali ho doma tisíce Slovákov. Za toto staré rádio dnes ponúkajú aj stovky eur
3. septembra 2026

Najnovšie články

  • Máte doma starý tablet? Nevyhadzujte ho. Poslúži vám ako displej do auta (NÁVOD)
  • Štát rozhodol. Minimálna mzda nebude pre všetkých rovnaká, niektorí dostanú najmenej 1 550 €
  • Ukázali, o koľko naozaj zdraželi smartfóny. Nie je to málo, záleží však od triedy
  • Kopa Slovákov si musí vymeniť občiansky. Štát im za to naúčtuje poplatok (+ suma)
  • Potvrdili čierny scenár pre Európu. Takto zlé čísla sme nevideli dlhé roky, dostihnú aj Slovákov (čo sa deje)

Bude sa vám páčiť

Slováci čelia obrovskej hrozbe: Rodné číslo aj adresu bydliska si môže stiahnuť ktokoľvek. Stojí to pár eur (čo sa deje)

4. septembra 2026
iPhone, ryža

Sušíte mokrý telefón v ryži? Týmto 9 technologickým mýtom stále verí množstvo Slovákov

2. septembra 2026
iPhone Ultra

Oplatí sa kúpiť iPhone Ultra? Oprava displeja bude stáť toľko, čo nový mobil

30. augusta 2026
Euro, peniaze, bankovky

Štát bude predávať domy. Ceny štartujú na 14 000 €

28. augusta 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.