Sony má nový obrazový snímač pre smartfóny. Má najmenšie pixely na svete

0
Nokia 7 Plus
Nokia 7 Plus

Spoločnosť Sony Mobile patrí medzi hlavných dodávateľov obrazových snímačov pre výrobcov smartfónov. Senzory IMX nájdeme v zariadeniach značiek Samsung, Huawei, Xiaomi a v mnohých ďalších.

Sony produkuje obrazové snímače rôznych tried s rôznymi schopnosťami a vlastnosťami. Najzaujímavejšie ale vždy pôsobia tie najlepšie a najnovšie, ktoré budú patriť vyššie radeným zariadeniam neďalekej budúcnosti.

Sony IMX586

Senzor Sony IMX586 má spomedzi všetkých obrazových snímačov pre mobilné zariadenia najmenšie pixely na svete. Jeden pixel má rozmer 0,8μm, vďaka čomu sa ich na plochu snímača zmestil rekordný počet.

Obrazový snímač tak má rozlíšenie až 48 Mpx. Bude ale zaujímavé vidieť, ako si nový snímač poradí so šumom a svetlom. Fyzická veľkosť nepustí a nedostatočné množstvo zachyteného svetla zrejme vykompenzuje softvér.

IMX586
Sony IMX586

Aký veľký je tento komponent, vidíte na snímke vyššie. Kompaktné rozmery sú ako stvorené do moderných tiel smartfónov, ktoré sú často veľmi štíhle. Spracovanie obrazových signálov a riadenie expozície prebieha priamo v snímači. Výsledkom je až 4-násobne väčší dynamický rozsah pri fotografovaní.

sony imx586

Sony IMX586 je schopný produkovať fotografie v bezstratovom formáte a poradí si so 4K videom pri maximálnom snímkovaní 90 FPS. 240 FPS ešte zvláda pri FHD zázname. Snímkovanie 480 FPS je okresané HD 720P kvalitou.

Sony začne tento senzor dodávať záujemcom v septembri. V ktorom zariadení sa objaví ako vôbec v prvom, zatiaľ netušíme. Určite sa ale ku koncu roka ohlási.